Neden Bireysel Emeklilik Yaptırdım?

Siz Yaptırmalı Mısınız?

Gündemimiz bir süredir bireysel emeklilik sistemi oldu. Özişler katılımla sistemin değişen yapısı insanlara epey dert olmuşa benziyor. Ben bundan öncesinde sisteme katıldım. Bana gelen tepkileri ve kendi tercihimi bireysel emeklilik sistemi hakkında şüphe duyanlar için burada topladım.

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmaya karar verdiğimde ilk tepki bir arkadaşımdan geldi. Neye dayanarak söylediğini tam anlayamasam da sistemin faydasız olduğunu söyledi. Üç seni sonra sistemden çıksam para kesilecekmiş. Peki ama neden ben ‘emeklilik’ sisteminden üç yıl sonra çıkıyorum?

İkinci göreceli tepki ise bireysel emelilik temsilcisinden geldi. Dedi ki, iki tane bireysel emeklilik sistemi hesabı açarsam daha sonra -galiba üç yıl sonra :)- paraya ihtiyacım olduğunda sistemden çıkarmışım, kayıp yaşamazmışım. Daha başından sistemden çıkma niyeti herkesin temel noktası. Sistemden ayrılmak tabi ki katılımcının değil, şirketin yararına olacak bir şey.

Bir tepki de sevgili ablamdan geldi. Emeklilik sistemi Türk lirası üzerinden yürüdüğünden enflasyon altında, yıllar yıla ezileceğini söyledi. Onun arkadaşı da devletin bir oyun yapıp paralarımızın üstüne yatacağını söylemiş.


Aradan bir yıl geçti, benim az da olsa bir birikimim var. Onlarınsa hiç yok.

Bunları neden anlattım? Çünkü biliyorum ki emeklilik sistemine dahil olmak istediğinizde etrafınızda birileri size bunları söyleyecek. Ben de onları dinlememenizi söylüyorum. Ben dinlemedim. Aradan bir yıl geçti. Onların kenarda köşede emeklilik günleri için bir kuruşları yokken benim az da olsa, enflasyon karşısında azalabilecek de olsa (olacağını sanmıyorum) bir birikimim oldu. Ayda bir ödediğim emeklilik parası hiçbir şey. Emeklilik sistemine bu kadar şüpheyle yaklaşan insanların o mağazanın bilmem ne indirimine kuşkusuz bakan insanlar olması da ayrı bir yazı konusu belki de. Harcarken hiç düşünmeyen insanlar, birikim yapmaya gelince bitmeyen şüpheler üretiyorlar.

Benim önerim emeklilik sistemini gelecekteki yaşam kalitenize bir katkı olarak görmeniz yönünde. Eğer sistemden emekli olana kadar çıkmayı düşünmüyorsanız ve aylık ödediğiniz para bütçenizi zorlamayacaksa katılmak gerçekten mantıklı bir karar gibi görünüyor. Sistemi ve emeklilik planlarını incelemek isterseniz aşağıdaki şirketlerin sitelerine göz atabilirsiniz.