Ses ve kayıt teknolojileri ile ilgili mini bilgiler, tavsiye ve konu anlatımları

Her Şeyden Biraz Medium yayınımda ağırlıklı olarak ‘evde müzik, home studio, kayıt, seslendirme, mikrofon, ses kartı, midi klavye seçimi, kullanımı, daw’lar’’ gibi konulardan bahsederken, müzik dünyası ve tarihinden notlar ve keşfettiğim enteresan bu alana ait bilgiler vermeye, ilgimi çeken, aldığım notları paylaşmaya çalışıyorum.

Son 1–2 haftadır da son yazılarımda da bahsettiğim, video sunumları serisine başladım. Bazı konuları uzun uzun yazmak yerine örneklerle açıklayıcı bir şekilde anlatmak daha akılda kalıcı ve özetleyici olabiliyor. Özellikle ses ile ilgili detaylar verilirken duyum çok önemli, yazı bize tam ve gerçek özeti sunamayabiliyor.

Hedefim her pazar bir video paylaşabilmek. Son 3 videomda ses kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz, kendi sesimizi neden farklı duyarız, adım adım bir şarkı kaydı nasıl olur gibi anlatımlar yapmaya çalıştım.

çoğunlukla size bu şirin çalışma masasından sesleneceğim.
Video düzenlemede tercihimi Final Cut Pro’dan yana kullandım. Ses ile ilgili çalışmalarımı uzun yıllardır Logic Pro ile yapıyorum

Bir iki teknik detay da vermem gerekirse;

Videolarımı hazırlarken bazen ekran görüntüsü almam, iki ya da üç video açısı kullanmam, dışarıdan ses kaydetmem, ses kartı ve condenser mikrofonlar kullanmam gerekiyordu. Kendime, doğru ve hızlı çalışabileceğim bir ekipman listesi hazırladım. Kimileri hali hazırda vardı bazılarını da sonradan ekipmanlarım arasına ekledim.

Ses ve müzik teknoloji anlatılan bir kanalda sesin uzaktan, zayıf, ya da parazitli olması düşünülemez.

  • Bu konuya hassasiyet göstererek hali hazırda kullandığım Rode NT USB ve Samson Serisi Mikrofonların (C01 /CL8) yanına bir de bana daha rahat hareket imkânı tanıyan Apogee Sennheiser ClipMic Digital yaka mikrofonunu aldım. Bunu da Apogee Meta Recorder ile iPhone üzerinden kullanabiliyorum.
  • Audio ve midi çalışmalarımın hepsini Logic Pro X yazılımı ile çözüyorum.
  • Video düzenleme yazılımları, Adobe Premier ve Final Cut Pro X arasında kararsız kaldığımda ise aynı 2 videonun export sürelerini karşılaştırdığımda fcpx’nin daha hızlı sonuca ulaştığını gördüm.Bunun yanında kullanım kolaylığı, el alışkanlığı derken tercihimi bu yönde yaptım.
video düzenlemede export süresi tercihimde etkili oldu
ses kaydederken markerlar’ı final cut pro içerisinden görüp faydalanabiliyorum

Öncelikle ne kadar yüksek olsa da salon ışığında çalışmanın çilesini pek çok kez yaşadığım için 5500 K ışık veren, doğru çekim parlaklığını yakalayabileceğim soft box ve ampuller aldım. Bir de yan kamera çekimleri için facebook canlı yayınlarımda kullandığım mini led’imi kullanmaya devam ediyorum.

Yakın planda soldakini ana kamera ile çekerken ise sağdaki softboxları kullanıyorum

Genel kullandığım ekipman listemi de buraya listeleyeyim. Belki faydalı olacaktır.

Soldan sağa doğru kullandığım teknik ekipmanları sıraladım.

Ana Kamera: Sony Alpha A37
Yan Kamera: Sony Cx115
Tepe Kamera: Logitech C920
Yaka Mikrofonu: Apogee Sennheiser ClipMic Digital
Konuşma Mikrofonu: Rode Nt Usb Condenser Mikrofon
Vokal Mikrofonu: Samson C01/ Samson CL 8
Referans Monitör:Pioneer S-DJ05
Ses Kartı: Roland UA-55 Quad Capture
Harici Ses Kaydedicisi: Edirol R-09
Ekran Görüntüsü Alma Yazılımı: Camtasia
Ses Düzenleme Yazılımı: Logic Pro X
Video Düzenleme Yazılımı: Final Cut Pro
Bilgisayar: Mac Book Pro (2012 mid)(16 Gb / i7 / 240 GB SSD)

Genel mini özeti bu şekilde anlatabilirim.

Facebook canlı yayınında biraz daha farklı ekipman ve yazılımlar kullanıyorum. O da bir başka yazının ya da videonun konusu olsun.

Kanala, videolara bir göz atın. Beğenirseniz (ama beğenirseniz bakın:) abone olup, beni teşvik edebilir, yorumlarınız ile tavsiyelerinizi iletebilirsiniz..

Sevgiler.

dilerseniz beni aşağıdaki adreslerden takip edebilir, mini ev albümüme de kulak verebilirsiniz. Zaman ayırıp da okuduğunuz için teşekkürler

Facebook | Instagram | Twitter | Spotify | iTunes | Apple Music

Her Şeyden Biraz

Müzikâl notlar, kültür ve sanat keşifleri, yaratıcı düşünme fikirleri ve güzel duyumları buraya bırakıyoruz…

Sercan Solmaz 👁‍🗨

Written by

oyun ve reklam müzikleri üreticisi, seslendirme ve kayıt teknolojileri eğitmeni me@sercansolmaz.com http://youtube.com/sercananlatiyor

Her Şeyden Biraz

Müzikâl notlar, kültür ve sanat keşifleri, yaratıcı düşünme fikirleri ve güzel duyumları buraya bırakıyoruz…

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade