Ödeme Sistemleri ile ilgili Kısa Kısa Notlar

Ulaşımda Mobilitenin Geleceği

· Mobilite kavramına dünyada sadece bir yerden bir yere ulaşmak olarak değil; paylaşım ekonomisi, akıllı park, çoklu ulaşım sistemleri, akıllı ve birbirine bağlı araçlar, navigasyon, ödeme sistemleri, karbon salınımı dahil tüm ekosistem olarak bakılıyor.

· Akıllı ulaşım sistemlerinin 2017’de 26 milyar usd olan cirosunun 2023 yılında 45 milyar usdye ulaşması bekleniyor.

· TR’de ulaşımda temassız kart kullanımı %4 seviyesinde. Londra’da ise temassız ulaşım ~%50, Apple pay gibi mobil cüzdanlarla ödeme ise %12,5 seviyesinde.

· Geleceğin akıllı ulaşımı ACES temelinde olacak. (Autonomous, Connected, Electrics, Shared)

· Gelişen ekosistem daha önce hiç düşünülmeyen iş modellerinin oluşmasına ve yeni organizasyonların ortaya çıkmasını sağlayacak.

· Akıllı ulaşım ve nesnelerin internet ile temassız ödemeler ve tokenization ihtiyacı daha da önemli hale gelecek.

· Nesnelerin interneti ile aynı kart bilgisinin birden fazla cihaz ile paylaşılması ve saklanması güvenliği çok daha kritik hale getirecek. (örnek aynı kart no mobil taşıma uygulamalarına, evdeki akıllı buzdolabına, yakıt-otopark ödemeleri için kullandığımız aracın ödeme sistemine, farklı mobil uygulamalara kaydedilecek)

· Teknoloji bu seviyelere gelirken Hukuki regülasyonlar ise bu gelişmelerin biraz gerisinde kalıyor görünüyor. Mevzuatlar aynı hızda değişemediği için ülkeler bazında farklı uygulamalar ile global şirketler daha da zorlanacak. (Örnek booking.com, Airbnb, Uber). Ek bilgi 2018’de bir ulaşım uygulamasının üyesi 6,000 sürücüye 18 mio TL, yolcularına ise 2 milyon TL ceza kesildi.

ORTA DOĞU PAZARI GENEL BİLGİ

Bilal Aşık·
1 min
·
3 cards

Read “Ödeme Sistemleri ile ilgili Kısa Kısa Notlar” on a larger screen, or in the Medium app!