Az új angol kormányzati digitális transzformációs stratégia röviden

Norbert Boros
Service Design in Gov
4 min readAug 25, 2022

Az Egyesült Királyság kormánya 2022 júniusában új digitális transzformációs stratégiát mutatott be, amely arra kötelezi a minisztériumokat, hogy jobb közszolgáltatásokat nyújtsanak, csökkentsék a költségeket és átképzést biztosítanak a köztisztviselőknek.

Az angolok új digitális transzformációs stratégiája

A Central Digital and Data Office (CDDO) által kidolgozott digitális transzformációs stratégia az angol kormány terve “egy átalakult, hatékonyabb digitális kormányzásra, ami mindenki számára jobb eredményeket biztosít”.

Ezt pedig a ez előbbi mondatban említett 2025-re vonatkozó közös jövőkép és az ennek megvalósítása érdekében meghozandó konkrét intézkedések révén kívánja elérni.

Ennek elérése érdekében a stratégia hat missziót tartalmaz, amelyek az előttük álló legnagyobb kihívásokra adnak választ. A hat misszió:

1) Transzformált közszolgáltatások, amelyek a megfelelő eredményeket érik el

  • Terveik szerint az állam azonosított 75 legfontosabb szolgáltatása közül legalább 50 minősége javulni fog.
  • A kulcs prioritású témákban kereszt-funkcionális csapatokat ágyaz be a kormány a tervezésre és a megvalósításra.

2 ) Egységes login rendszer az államhoz

2023 áprilisáig minden érintett részleg megerősíti a One Login for Government elfogadási stratégiáját és ütemtervét, ezzel kapcsolatos szolgáltatásaik pedig 2025-ig elindulnak.

3) Jobb adatok a döntéshozatalhoz

Minden részleg:

  • Törekedni fog arra, hogy minden „kritikus” dataset elérhető és használatban legyen a kormányzaton belül megbízható API-kon és platformokon.
  • Hozzáférhet egy Adat Marketplacehez.
  • Elfogadja, hogy közösen kell kidolgozni az adatvagyonra vonatkozó egységes adattulajdonos modellt.
  • Gondoskodik arról, hogy a „kiemelt prioritású” adatminőségi problémák 50%-a megoldódjon a meghatározott időszakon belül.

4) Hatékony, biztonságos és fenntartható technológia

  • Valamennyi részleg beleegyezik, hogy az „egyszer vásárolj, többször használd” megközelítést népszerűsítse a technológiában, többek között a közös kód-, pattern- és architektúra tár használatával.
  • Minden „nemzetileg fontos” rendszer ellenálló képességét évente tesztelik, és az állami felhő- és technológiai infrastruktúra-stratégiához igazodva megfelelő környezetben tárolják, vagy terveket dolgoznak ki a tárolásukra.
  • Valamennyi „piros minősítésű” legacy rendszer elfogadott kármentesítési tervvel rendelkezik.
  • Minden új szolgáltatásnak meg kell felelnie a Secure By Design megközelítésének.
  • A CDDO és a minisztériumok közösen létrehozzák a mobilalkalmazás-stratégiát és növelik a kormányzati szolgáltatásokhoz való mobil hozzáférést.
  • A kormány szisztematikusan azonosítja és megragadja az olyan feltörekvő technológiákból adódó lehetőségeket, mint artificial intelligence, blockchain és quantum computing.
  • Minden részleg növelni fogja a fenntarthatóságot technológiája és szolgáltatásai teljes életciklusa során.

5) Digitális készségek felskálázva

  • Az osztályok megerősítik a meglévő és leendő tehetségek számára kínált ajánlatukat azáltal, hogy a role definícióikat hozzáigazítják a DDaT-képességi keretrendszerhez, és a DDaT fizetési keretrendszerhez — ha szükséges — és alkalmazzák azt a kormányra kiterjedő toborzási sztenderdet, amely 30 napra csökkenti az átlagos felvételi időt.
  • A vezető köztisztviselők több mint 90%-a magas szintű tudással rendelkezik a digitális témakörök és az adatok ismeretei terén.
  • A DDaT-szakemberek több mint 90%-a legalább évente egyszer részt vesz a DDaT-vel kapcsolatos képzéseken.
  • Minden részleg célul tűzi ki, hogy a digitális és adat roleok terén jelentkező üresedéseket a teljes DDaT létszám 10%-a alá csökkentse.
  • Minden részlegnek törekednie kell arra, hogy csapatai tükrözzék az Egyesült Királyság lakosságának diverzitását.

6) Rendszer, ami lehetővé teszi a digitális transzformációt

  • A CDDO együttműködik a megfelelő kormányzati vezetőkkel, hogy felszámolja a digitális transzformáció előtt álló rendszerszintű akadályokat, beleértve a pénzügyi folyamatokat, és a hatásköri kihívásokat.
  • Minden osztálynak meg kell felelnie — legalább a „jó” minősítéssel — az új digitális, adat- és technológiai funkcionális sztenderdnek a termékközpontú szervezeti struktúrák és az agilis munkamódszerek tekintetében.

Ezeknek a misszióknak a célja, hogy megfeleljenek a kormány víziójának, amely szerint 2025-re egy átalakult, hatékonyabb digitális kormányzás jön, ami:

  • „Túlszárnyalja a lakosság elvárásait” felhasználó-központú közszolgáltatások létrehozásával, amelyek hatékonyabbak, megfelelnek a digitális kornak, a tényleges felhasználói igényekre adnak választ, és megfelelő eredményeket hoznak.
  • Felkészíti a köztisztviselőket a digitális jövőre azáltal, hogy továbbfejleszti a köztisztviselők tudását a digitális képességek és a digitális delivery terén, hozzáféréssel a megfelelő adatokhoz és eszközökhöz, hogy hatékonyan végezhessék munkájukat.
  • Növeli a kormányzati hatékonyságot és biztonságot egy egységesebb és hatékonyabb kormányzat létrehozásával, amely közös építőelemeket használ a szolgáltatások gyors, olcsó és biztonságos nyújtására.

Amint az az angol Nemzeti Számvevőszék 2021- es jelentéséből kiderül a korábbi kormányzati digitális transzformációs kísérletek vegyes sikereket értek el.

Arra jutottak, hogy a korábbi stratégiákból hiányzott a konkrétság, a kormányokon átívelő támogatás, az elszámoltathatóság és az üzleti ownership. Emiatt a korábbi zászlóshajó programok lassan leálltak, és nem hoztak eredményt. A változást ettől az új stratégiától és ütemtervtől várják.

Mi lehet a stratégia végrehajtásának legfőbb akadálya?

Nyilvános vélekedések szerint a skillek és a toborozás az egyik legingatagabb területe a stratégiának, ahogyan azzal a privát szektorban is megküzdenek a vállalatok napjainkban.

A skilleket kiemelt témaként emeli ki a terv, és hozzáfűzik:

„Számolnunk kell a közszolgálat minden szintjén tapasztalható készséghiánnyal, és hatékonyabban kell versenyeznünk a magánszektorral a skillekért. Más esetben a skillek hiánya továbbra is fennmarad a közigazgatásban, visszatartja és megakadályozza, hogy elérjük ambícióinkat.”

Minden skill, talent, role és toborzással kapcsolatos törekevés annak ellenére történik, hogy a brit kormány nemrég bejelentette 91 000 közszolgálati állás megszüntetésére és a közszolgálati diplomások gyors toborzási rendszerének szüneteltetésére törekszik a közszolgálatban dolgozók létszámának 2016-os szintre való visszaállítására tett kísérlet részeként.

Ugyanakkor ezek a lépések összhangban állnak a digitális transzformációs stratégia azon céljával, hogy csökkentsék a költségeket azáltal, hogy felszámolják a párhuzamos munkavégzést az állami szolgáltatásokon belül, és automatizálnak számos manuális folyamatot is.

--

--

Norbert Boros
Service Design in Gov

Service Design Professional | Strategic Design Consultant 👉További cikkeim: innovationdesign.hu