5 x trendy na 2018

Agnieszka Mróz
servicesandbox
Published in
4 min readJan 17, 2018

Dla inspiracji. Ku zaskoczeniu. Dla radości czytania i odkrywania. Przegląd kilku raportów i artykułów dotyczących trendów na 2018 rok w obszarze szeroko rozumianych doświadczeń użytkowników. Próba odpowiedzenia na pytania: czego będziemy pożądać w najbliższych miesiącach i co za chwilę nie będzie już zaskakiwać, a stanie się standardem.

Fjord trends

Na początek lektura obowiązkowa: raport agencji Fjord. Jedna z tych publikacji, która daje szeroką perspektywę, a tym samym która zastosowanie znajdzie w wielu kontekstach.

Według Fjord rok 2018 upłynie nam m.in. pod znakiem:

  • zatarcia granic pomiędzy tym co ‘digitalowe’, a tym co fizyczne. Coraz istotniejsze będzie zapewnienie płynnego przejścia z doświadczeń online do tych rzeczywistych i namacalnych. Firmy identyfikować będą nas online tylko po to, aby zapewnić chwilę później dopasowane do naszych preferencji usługi offline.
  • urządzeń uczących się odczytywać naszą mimikę. Kamery zaczną widzieć i dawać informację zwrotną na podstawie tego, co zobaczą.
  • budowania relacji między ludźmi a robotami, tak aby miały one szansę poprawić jakość naszego życia, szczególnie w kontekście pracy. Zmierzymy się z wyzwaniem, jak na nowo zorganizować naszą pracę w świecie, w którym w coraz większej liczbie zajęć będziemy mogli być zastąpieni przez roboty.
  • organizacji tracących komfort pozostawania neutralnymi w kwestiach społecznych i politycznych. Nie będziemy chcieli, aby marki dawały nam wyłącznie pozory dokonywania dobrych wyborów, lecz aby zabierały wyraźny głos w istotnych kwestiach i wyrażały skruchę, gdy postapią nieetycznie. Wywoływanie marek do tablicy zastępowane będzie przez inicjowanie przez nie tematów.

Raport do pobrania: https://trends.fjordnet.com

trendwatching.com

Trendwatching.com to od lat nieocenione źródło inspiracji. Tegoroczna edycja raportu zdecydowanie nie zawodzi, podchodząc szeroko do zagadnienia doświadczeń odbiorców.

W raporcie trendwatching.com przeczytamy m.in. o:

  • minimalizacji wysiłku związanego z procesem zakupowym. Systemy trafnie wyszukiwać będą dla nas oferty, zaś doświadczenia związane z płatnościami będą coraz bardziej przeźroczyste dla odbiorców i wymagać będą minimalnego wysiłku.
  • rewizji tego, co rozumiemy jako dorosłość. Tradycyjna definicja zdaje się dla wielu z nas być juz równie nieaktualna co nieosiągalna. Marki coraz chętniej pomagać nam będą wejść w dorosłe życie, wyznaczyć i zrealizować cele i usamodzielnić się.
  • większej otwartości i docenieniu konwersacji z systemami. Wejdziemy na kolejny poziom przywiązania do naszych urządzeń. Dla przykładu od Siri będziemy oczekiwać więcej niż tylko tego, że powie nam, która jest godzina i jaka pogoda w miejscu, do którego jedziemy. Będziemy chcieli, aby została naszym asystentem z prawdziwego zdarzenia.
  • wybaczających nam markach. Firmy pozwolą nam zrezygnować z podjętych decyzji bez ukrytych kosztów. Będziemy wymieniać ubrania, gdy schudniemy i zmieniać wybraną formę płatności już po jej dokonaniu.
  • wzroście znaczenia transparentności organizacji. To co wewnątrz firmy będzie ważniejsze niż podejmowane przez nią działania marketingowe.

Raport do poczytania: http://trendwatching.com/quarterly/2017-11/5-trends-2018/

Ericsson Consumerlab

Ericsson przyszłosć prognozuje na bazie przeprowadzonych z early adoptersami badaniach jakościowych i ilościowych. Pomimo, że nazwa raportu wskazuje na najbliższe miesiące, wiele kwestii odnosi się do dłuższej, bo 5 letniej perspektywy. Przedstawione sugestie w porównaniu do innych raportów/artykułów zdają się być wyjątkowo odważne.

O czym między innymi poczytamy w raporcie?

Dowiemy się, że:

  • nasze urządzenia coraz lepiej będą nas znały. Odwróceniu ulegnie nasza relacja z nimi. Obecnie to my musimy znać interface urządzeń. W niedalekiej przyszłości to one powinny móc odczytać nasze intencje analizując nasz ruch, mimikę itp.
  • uczymy się coraz szybciej nowych rzeczy i równie szybko o nich zapominamy. Zdobywamy wiedzę, gdy akurat tego potrzebujemy, by chwilę potem o dopiero co nabytej wiedzy zapomnieć. Nie warto pamietać, bo i tak zapewne niedługo będzie nowy sposób wykonywania danej czynności.
  • media społecznościowe tracić będą swój demokratyczny charakter. Coraz bardziej zdominowane będą przez influencerów, którzy nie tylko korzystają z nich bardzo świadomie lecz także traktują to jako pracę i inwestują w umocnienie swojej obecności w nich.
  • reklama dzięki rozszerzonej rzeczywistości zastąpi produkt, dostarczając doświadczeń, które chcielibyśmy kupić.
  • postawieni zostaniemy w nowej, nieco niezręcznej sytuacji, kiedy zachowania maszyn zaczną być niepokojąco ludzkie.

W raporcie nie brakuje poza tym (bardziej?) futurystycznych wizji relacji między wykonywaną przez nas (roboty?) pracą, dronów dostarczających nam jedzenie, zdjęciami, w których będziemy mogli się ‘zanurzyć’ czy też nierozładowującymi się bateriami.

Raport do pobrania: https://www.ericsson.com/en/networked-society/trends-and-insights/consumerlab/consumer-insights/reports/10-hot-consumer-trends-2018

Forbes

Forbes zwraca przede wszystkim uwagę na fakt, że użytkownicy stają się coraz bardziej świadomi i wiedzą już doskonale, czym jest doskonałe doświadczenie. Obsługa klienta staje jest nowym obliczem marketingu, łatwość, z jaką klient może zapoznać się z produktem jest ważniejsza niż komunikaty marketingowe. Aż 3 z 10 trendów odnoszą się do sztucznej inteligencji. Co więcej, płynność między online i offline jeszcze bardziej się uwypukli. Widoczne będzie to m.in. na przykładzie sklepów: te, które były tylko online zaczną szukać swojej rzeczywistej przestrzeni, zaś te które do tej pory usługi świadczyły wyłącznie tradycyjnie zaczną poszukiwać swojego miejsca w sieci. Część wskazanych trendów to wyraźna kontynuacja zjawisk sygnalizowanych sukcesywnie od kilku lat. Pojawia się zarówno personalizacja, wzrost znaczenia rozszerzonej rzeczywistości, jak również wzrostu znaczenia mobilności i technologii mobilnych.

Artykuł: https://www.forbes.com/sites/shephyken/2017/12/31/ten-customer-service-and-cx-predictions-for-2018/#7f75831b352a

Co.Design

Z szerszej perspektywy na kwestię roli designu patrzą autorzy portalu Co.Design. Dostrzegalny jest wzrost roli podejścia projektowego w kwestiach społecznych i politycznych. Na znaczeniu mają także szansę zyskać sami projektanci.

W 2018 będziemy mieli szansę obserwować, jak:

  • projektowanie z myślą o użytkownikach, mających różne możliwości fizyczne i percepcyjne będzie coraz powszechniejsze
  • powstanie dyscyplina projektowa: Artificial Intelligence Design. Rolą projektantów AI będzie sprawienie, aby AI była nie tylko przydatna, ale przede wszystkim bezpieczna i dobra.
  • zaczniemy więcej korzystać z danych, dzięki czemu będziemy widzieć szerzej głębiej — poza to co oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka.
  • wzrośnie nasza świadomość na temat efektów ubocznych tego, czym przez ostatnie lata się zachwycamy np. mediami społecznosciowymi, które pokazują zakłamaną rzeczywistość, urządzeń, które odrywają nas od realnego świata. Coraz liczniejsze będzie grono projektantów, którzy będą chcieli zaryzykować i zmienić to status quo.

Artykuł: https://www.fastcodesign.com/90153796/the-9-big-design-trends-that-will-shape-2018

--

--

Agnieszka Mróz
servicesandbox

I design innovative solutions that meet customer needs and help to achieve company’s business goals.