Metamorfoza Szvedki — case study

Agnieszka Mróz
servicesandbox
Published in
3 min readFeb 22, 2018

Dziś pierwszy, a mam nadzieję, że nie ostatni wpis o tym, jak podejście service design stosujemy w praktyce. Przykład pokazujący po pierwsze to, że podejście to sprawdza się nie tylko w przypadku dużych firm, lecz także niewielkich przedsięwzięć, po drugie obrazujące to, jak ta sama usługa podana może zostać w inny sposób.

Intro

Magda od blisko 2 lat prowadzi sklep z przywiezionymi ze Szwecji używanymi przedmiotami. Zlokalizowany w jednej z dzielnic Gdańska, lokal odwiedzany był sporadycznie, na ogół przez kilka mieszkających w sąsiedztwie pań.

Nasze wyzwanie było więc proste: podjęcie działań, tak aby sprzedawać więcej i pozyskać nowych klientów.

W trakcie kilku spotkań zadałyśmy sobie mnóstwo pytań, które pozwoliły nam na nowo określić strategię i wyznaczyć nowy kierunek działania. Poniżej krótkie podsumowanie metamorfozy.

Grupa odbiorców

Analizując zachowania dotychczasowych klientów i osób wyrażających zainteresowanie produktami lecz ostatecznie ich nie kupujących zauważyłyśmy, że często kluczowe znaczenie miała cena.

Tu nastąpił pierwszy z kluczowych zwrotów akcji: nie sprzedajemy rzeczy tanich, sprzedajemy rzeczy dobrze zaprojektowane.

W konsekwencji musimy więc trafić do osób chcących posiadać w mieszkaniu coś wyjątkowego. Doceniających dobre wzornictw i chcących przełamać swoje, czesto bardzo klasycznie urządzone wnętrza.

Olx zamieniony został na Decobaazar.

Produkt

Zmiana grupy odbiorców zadziałała jak domino. Po pierwsze konieczne okazało się wzięcie pod lupę asortymentu. Potencjalni klienci mieszkania mają już urządzone, tym samym okazało się, że bardziej atrakcyjne dla nich mogą być dodatki do wnętrz i to one stanowić powinny główną część asortymentu sklepu.

Większy nacisk położyliśmy na eksperckość Magdy w zakresie urządzania wnętrz. Wszystko co znajdzie się w sklepie powinno być czymś co jest według niej wartościowe i ciekawe. W asortymencie nie powinno być miejsca na przypadkowość.

Online vs offline

Istotna zmiana zaszła także w odniesieniu do kanału sprzedaży. Sprzedaż w lokalu będzie stanowić jedynie uzupełnienie sprzedaży online. Lokal to miejsce spotkań, szansa na nawiązanie relacji z klientami. Pełnić może rolę showroomu, sali warsztatowej. Mówiąc krótko jest miejscem, do którego ‘wybiera się specjalnie’ a nie trafia przypadkiem.

Tymczasem przypadkiem trafić można a produkty na platformach na których sprzedawane są przedmioty vintage np. Decobazaar czy też na stronie Szvedka.pl.

Ukierunkowanie się na sprzedaż online miało swoje konsekwencje w doborze asortymentu: skoncentrowaniu się na mniejszych przedmiotach, dodatkach do wnętrz, które łatwiej przesłać, co jednak było spójne z potrzebami odbiorców.

Więcej niż przedmioty

Szvedka jeszcze kilka tygodni nie była Szvedką, a Zielona Design. Magda zdecydowała się na zmianę nazwy, aby podkreślić to, co kluczowe dla miejsca. Zmieniona została także narracja z “meble z odzysku” na “design z historią”. Za każdym przedmiotem stoi historia i tradycja, często bowiem wytwarzane są one w małych lokalnych manufakturach.

Podkreślona została także inna historia: historia Magdy i jej pasji do szwedzkiej kultury i szwedzkiego wzornictwa. Odnajdując przedmioty w zaczarowanych zakątkach Szwecji i przywożąc je do Polski daje im szansę na nowe życie.

Jeśli chcecie być na bieżąco wejdźcie na Szvedka Design.

Nad projektem pracowałyśmy w ramach programu Clipster organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.

--

--

Agnieszka Mróz
servicesandbox

I design innovative solutions that meet customer needs and help to achieve company’s business goals.