Kullanıcı Deneyimi Optimizasyonunun ABC’si!

Koalay.com, bildiğiniz üzere SHERPA’da deneyimsel kimliğini sıfırdan, görsel kimlik tasarımının hazırlığıyla neredeyse eş zamanlı olarak oluşturma fırsatı bulduğumuz ilk marka. Bu bizim için büyük bir şans ve fırsat olsa da, bir web uygulamasını ilk yayınına hazırlarken potansiyel kullanıcı hakkında bilgi ve fikir sahibi olmanın zorluğu bir yana, projede pay sahibi olan bütün takımların verimliliğini sağlamak ve toplam üretim süresini optimize etmekte belirleyici rol üstlenmek başlı başına büyük bir sorumluluk oldu. Bu konuda başarılı olsak da, kullanıcı deneyiminin kalitesini en iyi seviyeye getirmek ve korumak tek seferlik bir çalışmayla mümkün olamıyor.

İşte bunları dikkate alarak Koalay.com için yaptığımız kullanıcı test çalışmasının anatomisine beraber göz atalım.

Çalışmanın zemini

Oluşturduğumuz deneyim konsepti, uzman önsezilerine ve eşdeğer kabul edilen platformlara yönelik araştırmalara dayansa da her şeyin mükemmel olduğunu belirli aralıklarla kontrol etmekte fayda var. Kardeş takımımız DAM Growth Hackers’ın Koalay.com’a Ekim 2014’ten beri sağlamakta olduğu ‘Growth Hacking’ hizmeti kapsamında yürüttüğü analiz çalışmaları da bunu pekiştiriyor:

“Koalay.com kullanıcı deneyimi daha iyi olabilir!”

Öyleyse her şeyin doğru kurgulandığından, doğru uygulandığından ve Koalay.com’un kullanıcılarına en iyi online sigorta hizmetini sağladığından emin olmak için çalışmanın tam zamanı. Her zaman olduğu gibi en doğru sözü uzmanlar değil kullanıcılar söylemeli.

Koalay.com ne yapar?

Koalay.com sigorta şirketlerinin sunduğu kasko ve trafik sigortası tekliflerini, poliçe tutarlarını ve poliçe kapsamlarını çok kısa bir süre içerisinde tarayarak karşılaştırıyor, arama işini sizin adınıza yaparak zamandan tasarruf etmenizi ve poliçenizi kolayca satın almanızı sağlıyor. Bu sayede o sigorta şirketi sizin bu sigorta şirketi bizim gezmiyor, adeta kullanıcının anlayamaması için hazırlanmış doküman ve formları taramak zorunda kalmıyorsunuz. İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sigorta poliçesine dakikalar içerisinde ulaşabiliyor, dilerseniz hemen satın alabiliyor; dilerseniz sadece bir ön araştırma yapıp satın alma işlemini daha sonra gerçekleştirebiliyorsunuz.

Koalay.com’ı özetlemek gerekirse

[row]
[column lg=”4" md=”4" sm=”12" xs=”12" ]

Kullanıcılar 7 kolay soruyu yanıtlayarak tercihlerine özel sigorta tekliflerine ulaşır

[/column]
[column lg=”4" md=”4" sm=”12" xs=”12" ]

Sunulan poliçe tekliflerinden ihtiyaçlarına ve bütçelerine en uygun olan poliçeyi bulurlar

[/column]
[column lg=”4" md=”4" sm=”12" xs=”12" ]

Kredi kartı bilgilerini girerek poliçelerini peşin ya da taksitli olarak kolayca satın alırlar

[/column]
[/row]

Gerçek “online sigortacılık” deneyimi

Koalay.com, online kasko ve trafik sigortası poliçesi satın alma deneyimini eksiksiz olarak sunmakla kalmıyor, yalın ve sade olmayı da hedefliyor. Sistem altyapısı ve akışlar tamamıyla kullanıcının hayatını kolaylaştırmak üzere hazırlanmış. Fakat potansiyel kullanıcıların bugüne kadarki sigorta poliçesi satın alma deneyimlerinin kusursuz olduğunu söylemek pek doğru olmaz. Kredi kartı ile online alışveriş konusundaki bariyerlerin yanı sıra, oldukça karışık dokümantasyonlarla sunulan sigorta broşürleri de kullanıcıda, daha doğrusu müşteride olumsuz bir etki bırakmış olabilir.

Öyleyse poliçe satın alma deneyiminde bazı noktaların iyi çalıştığından emin olmamız gerekiyor:

Sigorta poliçesi satın almadaki karmaşıklığı nasıl daha kolay anlaşılır hale getirebiliriz?

Koalay’ın sağladığı faydayı en iyi nasıl aktarabiliriz?

Koalay’ın güvenlik yaklaşımını ve güvenilirliğini nasıl ifade edebiliriz?

En doğru cevabı kullanıcılarımızdan alabiliriz

Deneyimi iyileştirmek için kolları sıvayıp wireframe’ler çizmeye başlamadan önce, uxstud.io’daki dostumuz Barış Erkol ve proje sahibi ile bir araya geldik ve bir kullanıcı araştırması çalışmasını detaylıca planladık.

Anahtar kullanıcı profilleri (personalar) belirlendi

Test edilmesi gereken anahtar senaryolar ve senaryo parçacıkları tanımlandı

Personalar, test senaryoları ile eşleştirildi ve test kullanıcıları bulundu

Kullanıcı testleri yapıldı ve test deneyimleri kaydedildi

Kullanıcıların test deneyimleri analiz edildi ve raporlar oluşturuldu

Raporda öne çıkan problem ve riskler proje sahibi ile birlikte değerlendirildi

Problem ve risklerin giderilmesine, deneyimin iyileştirilmesine yönelik taslak deneyim çözümleri hazırlandı

Her şey daha da Koalay olacak!

Çok değil, kısa bir süre sonra yeni bir Koalay.com, daha Koalay bir online sigortacılık deneyimi için sizlerin huzurunda olacak.

Kullanıcıların ihtiyaç ve beklentileri gelişirken markalar da gelişiyor. Görsel kimliğin zaman içerisinde olgunlaşması bir yana, yeni reklam filmleri, kullanıcıların sıkça ilettiği sorular ve daha bir çok şey akışın ve dengenin belirli aralıklarla yeniden ele alınması ihtiyacını doğuruyor.

Şu sıralar SHERPA’da Koalay.com markasının deneyimini iyileştirmeye yönelik hummalı bir çalışma sürüyor. Çok değil, kısa bir süre sonra kullanıcılarının geri bildirimleriyle yenilenmiş bir Koalay.com deneyimi, daha Koalay bir online sigortacılık deneyimi için sizlerin huzurunda olacak.

Gelişmeleri takip etmek ister misiniz?

Tüm yeni yazılarımızdan e-posta ile haberdar olmak istiyorsanız e-bülten listemize abone olun.

[yks-mailchimp-list id=”a491421608" submit_text=”Abone Ol”]