SHERPA’nın UX Alive günlüğü — 1. gün

UX Alive’a bütün takım üyeleri ile birlikte katılan kaç firma var bilmiyoruz ama biz öyle yaptık. İlk günü konuşmalar ve sunumlar, ikinci gününde ise farklı alanlarda workshop’lar yapılması planlanan etkinlikle ilgili olarak gün boyunca notlar aldık. Eş zamanlı olarak bütün SHERPA tarafından alınan notları olduğu gibi paylaşmak yerine, UX Alive boyunca yaşadığımız deneyimden etkileyici detayları bir özet olarak paylaşmak istedik.

UX Alive’ın ilk gününde zihnimizde kalan detayların kısa bir özeti için sizi yazının devamını okumaya davet ediyoruz.


Gelin, UX Alive’ın ilk gününde edindiğimiz deneyimi başlıklar halinde ele alalım.

Etkinlik organizasyonu

Wyndham Grand Istanbul otelinde gerçekleşen etkinliğin ilk günü güzel bir yiyecek ve içecek servisiyle başladı. Çok sayıda katılımcının kullanıcı deneyimi konusunda istekli ve meraklı olması bizi mutlu etti. Bir şeyler yer ve içerken eski dostlarımızla karşılaşmaktan ve yeni insanlarla tanışmaktan da gayet keyif aldık. Etkinliğin ilk günü, günün ilk yarısında tek salonda, diğer yarısında ise 2 farklı salonda gerçekleşen sunum ve anlatımlardan oluşacak şekilde planlanmıştı. Salonda yerlerimizi aldık ve etkinlik devasa bir ekranda görüntülenen videoların ardından başladı.

Bizi en çok etkileyen sunumlar

Gün boyunca gerçekleşen çok sayıda sunum hakkında görüşlerimizi ve notlarımızı paylaşmak yerine, içerik ve anlatım başarısı açısından bizi etkileyen sunumlardan söz etmenin daha doğru olacağını düşündük.


Vitaly Friedman

Responsive Web Design: Clever Tips and Techniques

Vitaly Friedman, Smashing Magazine

Gün boyunca deneyimlediğimiz en canlı sunum olduğunu söylesek yalan olmaz. Vitaly, beden dili ve anlatım şekliyle, responsive arabirim tasarım süreçlerinde tasarımcıların merak ettiği yaklaşım ve iş akışlarını etkileyici şekilde aktarmayı başardı. Atomic Design adı verilen tasarım metodolojisi ve responsive arabirim tasarımlarında düzenli bir iş akışı oluşturmanın yollarına ait güzel örnekler paylaştı. Tasarım sürecinde estetik ve kullanılabilen bir deneyim kadar, çalışma düzeninin ve iş akışının da önemli olduğunu vurgulayan bir sunumdu.


Designing Medium.com

Dustin Senos, Medium

Medium.com’da Head of Design rolünde yer alan Dustin Senos, severek kullandığımız ve takip ettiğimiz Medium.com’un tasarım sürecini, oldukça yalın bir sunum tasarımıyla aktardı. Yaşadıkları süreci; öykülerde ve filmlerde sıkça karşılaştığımız bir mit olan, kahramanın bir maceraya karıştığı, zor bir karar alarak zafer elde ettiği, sonunda da değişmiş ve dönüşmüş olarak eve döndüğü The Hero’s Journey örneği üzerinden anlatması oldukça etkileyiciydi. ‘Let the content shape your design’ mottosuyla içerik öncelikli kullanıcı deneyimi tasarımından söz ederek, Medium.com’da aldıkları tasarım kararlarının hikayelerini bizimle paylaştı.


Five Guiding Principles for Crafting User Experiences

Başak Haznedaroğlu, Foursquare

Foursquare’de kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak çalışan Başak Haznedaroğlu’nun sunumu, sunum tasarımı ve akıcı bir anlatım açısından oldukça dikkat çekiciydi. Tasarım kararları alırken baz aldıkları prensipleri 5 madde altında derleyerek, Foursquare’de uygulanan kullanıcı deneyimi tasarımı süreçleri ve bu sürecin altında yatan rasyonelleri paylaştı. Kullanıcı testlerinin sürecin ne kadar önemli bir parçası olduğuna değindi.


Aklımızda kalanlar

- KonneKt Play’in tasarımcılarından Job Jansweijer, kanser hastası çocuklar gibi zor bir hedef kitle ile çalışmak konusunda yaşadığı deneyimleri videolarla destekli bir sunumla paylaşarak, sık karşılaşmadığımız kullanıcı gruplarıyla çalışarak testler yaparken ele alınabilecek yaklaşımlar konusunda ipuçları verdi. Kullanıcı testlerinin önemi, personaya göre değişen test yaklaşımları ve iteratif tasarım süreci hakkındaki sunumu ve samimi anlatımı etkileyiciydi.

- twofour54’un dijital biriminin başında görev alan Mehmet Doğan, kullanıcı için pürüzsüz bir deneyim yaratma beklentisine yönelik önyargılara değinerek, bilinçli olarak eklenen ‘pürüz’lerin kullanıcılar için daha etkili ve güven sağlayan deneyimler sunabildiğini belirtti.


Günden kalanlar

Günün ikinci yarısında farklı 2 salonda gerçekleşen konuşmaların başlangıç ve bitiş zamanlarındaki kayma, katılmak istediğimiz bazı sunumları kaçırmamıza neden olsa da kalabalık bir katılımcı kitlesine hitap eden ve önemli konukları ağırlayan güzel bir etkinlik olduğunu söyleyebiliriz.

Katılacağımız workshop’larla ilgili notlarımızı da yarın sizlerle paylaşacağız.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.