SHERPA’nın yeni hizmeti: UX Analytics

26 Mayıs’ta, yine SHERPA Blog’dan verdiğimiz haberle SHERPA’da sunduğumuz hizmetler arasına, İçerik Yaratımı & Yönetimi’ni de eklediğimizi müjdelemiştik. İlk kez sizlerle de paylaştığımız ekip içi bilgilendirme notunda ise Ağustos ayında yeni bir hizmeti daha devreye alacağımızın ipucunu, satır arasına gizlemiştik. İşte şimdi satırları aralıyor ve sizleri yeni SHERPA hizmeti UX Analytics ile tanıştırmak istiyorum.

Nereden çıktı bu UX Analytics?

‘UX is everything. Everything is UX.’

Yukarıdaki alıntıyı kafama kazıyan yazıyı okuduğum günden bugüne, SHERPA olarak sunduğumuz hizmetlerin çatısını sabitlemeye çalışmanın ne kadar anlamsız olduğunu düşünüyor ancak bir türlü içimi rahatlatacak “çıkış noktasını” bulamıyordum. Ta ki “Aslında tek bir çatı yok”, daha doğrusu “Çatı aramanın anlamı yok” yaklaşımı, beynimdeki karıncıları ışık hızıyla dağıtana kadar… Cevap çatıda değil, her saniye ve sürekli değişen dinamiklere yaklaşım şeklinde gizliydi; net bir “değişime tepki verebilme” yöntemi benimsemeli ve durmaksızın gelişmeliydik.

Eğer kabulünüz, “değişimin değişmezliği” ise önünüzde sadece iki ilerleme yolu bulunuyor:

 1. Koy gitsin, dünyayı biz mi kurtaracağız?!
 2. Özümüzü kaybetmeden, değişimin bizi geliştirmesine izin vereceğiz.

SHERPA’yı, değişime öncülük ederken ilham kaynağı olanların stüdyosu olarak konumlandırıyorsak, değişimin bizi geliştirmesine izin vermeliyiz ve bu gelişimin başkalarına da ilham verebilmesi için, bunu olumlu/olumsuz tüm sonuçlarıyla birlikte açık açık paylaşmalıyız diye düşünüyorum. İşte bu amaç uğruna tüm öğrendiklerimizi, yaşadıklarımızı ve kazanımlarımızı SHERPA Blog’da paylaşıyoruz. Yine bu amaç adına daha da ileriye gitmek ve SHERPA’nın Oyun Teorisi’ni herkesle paylaşmak için harıl harıl çalışıyoruz. Ki böylelikle, değişimin kazanımlarını tartışılabilir, daha da geliştirilebilir ve ilham kaynağı olarak alınabilir kılalım.

“Eğer UX hizmeti sağlamak için içeriğe verilmesi gereken önemin verilmediğinden rahatsız isek bunu ortadan kaldıracak çözümü, başkasından beklemeksizin biz bulmalıyız.” dedik ve SHERPA (Content Management) İçerik Yaratımı ve Yönetimi hizmetini planlamaya giriştik. İç organizasyonumuzu, bu gelişime ayak uyduracak şekilde güncelledik ve kolları sıvayarak tasarımın öncüsü olduğuna inandığımız içeriğe, hak ettiği değeri vermeye koyulduk.

Sonra devam ettik ve…

“Eğer sunduğumuz UX Design hizmetlerinin odağı kullanıcı ise deneyimi mutlaka, kullanıcının bize sunduğu/sunabileceği verilerle gözlemledikten sonra tasarlamalıyız.” dedik ve “kullanıcı verilerine dayanmayan sübjektif değerlendirmelere isyan” kod isimli hizmetimiz olan UX Analytics’in temellerini attık.

Şimdi soru cevapla devam edelim…

UX Analytics ile sizlere ne sunacağız?

Sanırım, “Kullanıcılarınızı yakından tanıyarak, doğru kararlar alabilmenizi sağlayacağız.” bu sorunun en net ve temiz yanıtı olur. Dahası;

 • Dijital projelerinizdeki Anahtar Performans Kriterleri’ni (KPI’s) belirlemenizde size yardımcı olacağız.
 • Kantitatif ve kalitatif araştırmalarla kullanıcılarınızın davranışlarını gözlemlemenize imkan vereceğiz.
 • Zor kararlar vermeniz gereken durumlarda, hem maddi hem de entelektüel yatırımlarınıza dönüşümün önündeki riskleri azaltacağız.
 • Teknolojinin bize sunduğu tüm imkanları kullanarak dijital dünyanın alamet-i farikası “gerçek zamanlı durum değerlendirmesi yapabilme” yetinizi güçlendireceğiz.
 • Karar alma öncesinde öncül analiz yapabilmenizi, karar sonrasında da kararlarınızı değerlendirebilmenizi mümkün kılacağız.

Bulduğumuz yanıtın doğru olup olmadığını ise, UX Analytics hizmeti sunacağımız proje sahiplerinin memnuniyet seviyesi belirleyecek. Hep birlikte göreceğiz.

“Vay! Bunun önemini yeni mi fark ettiniz?”

Hem evet, hem de hayır.

Hayır. Çünkü Mayıs 2013'ten bugüne UX Design hizmeti sunduğumuz her projede, öncül kullanıcı testlerini, performans değerlendirme optimizasyonlarını, Google başta olmak üzere birçok dijital ölçümleme aracının çıktılarının analizini ve yenilikçi araçların “Analiz araç setimiz” içerisine dahil edilmesini asla atlamadık. UX’in başındaki U’yu hiç unutmadık, unutturmadık.

Evet. Çünkü UX Analytics’in kendi başına ve başlı başına bir “odak” olması gerektiğini şimdi anladık. Odaklanmak için de gereken ne varsa yapmaya karar verdik.

“Ben tuttum bu işi. Menüde neler var?”

Şimdilik menü kısıtlı ama söz veriyoruz daha da zenginleşecek.

 1. DDDM (Data-Driven-Decision Making) Tasarımı
  Hedeflerinize bağlı kalarak, neden-sonuç ilişkisi kurmanızı ve neyi, nasıl ölçeceğinizi, ölçüm sonuçlarında ne yapacağınızı bilmenizi sağlıyoruz. Değişmez hedef olan dönüşümün önündeki tüm bilinmezleri ortadan kaldırmayı vaat ediyoruz.
 2. Web & Mobil Veri Analiz Araçları Kurulum ve Yönetimi
  Aşağıdaki tüm sorulara ve daha nicesine yanıt buluyoruz.
  - “Kullandığım veri ölçümleme aracı doğru mu kurulmuş?”
  - “Google Analytics’ten yeterince verim alamıyorum. Optimizasyon için ne yapmalıyım?”
  - “Siteyi, uygulamayı yenilemek istiyoruz ama yatırımın gerekliliğine bir türlü ikna olamıyoruz. Kullanıcının geri bildirimini nasıl alabiliriz?”
  - “10yüzbinmilyon raporumuz var ama veri kusmuğu içinde boğuluyoruz. Nereye bakmamız gerektiğini bulamıyoruz?”
  - “Kullanıcının şu, bu veya o hareketini gözlemlemek istiyoruz ama nasıl yapabileceğimizi bilmiyoruz?”
 3. Kullanıcı Geri Bildirim Kanalları Yaratımı ve Yönetimi
  Bizler, web varlığı aracılığıyla kullanıcı geri bildirimi almanın, ürün gelişiminin en önemli yapı taşı olduğuna inanıyoruz. Eskiden bu kanalların yaratımı için “siteyi yeniden yapmalıyız”a varan sohbetlerden kendimizi alamazken, şimdi aynı gün içerisinde kanalları açıp, açık uçlu, çoktan seçmeli, davranışa bağlı şartlandırmalı ve onlarca farklı diğer yöntemde geri bildirim mekanizması kurabiliyoruz.

“Ben bu işi yapmak için yaratıldım. Sizde çalışabilir miyim?”

Şahane. Biz de seni arıyorduk. Açıkta bir UX Analytics Manager pozisyonumuz var. Göz atmak ister misin?

Dahası ve yanıtlanmamış sorularınız için SHERPA websitesindeki iletişim formu aracılığıyla bizlerle temasa geçebilirsiniz.