Bir bookmark eklentisinden çok daha fazlası: Toby

Elinizin altında bulunmasını istediğiniz bağlantılara tek bir yerden ulaşmanızı sağlayan bir Chrome eklentisi olan Toby, başlıktan da anlaşılacağı üzere, aslında bundan çok daha fazlası. Her bookmark eklentisinde olan standart session kaydedebilme özelliğinin yanı sıra, koleksiyon oluşturabilme ve paylaşabilme (yakında), kart görünümüyle çalışabilme gibi özellikleri sayesinde aslında kendisi adeta Chrome sekmelerinin Trello’su!

2016 yılında piyasaya çıkan ürün, kendini ürün geliştirmeye adayan girişim stüdyosu Axiom Zen’e ait. Piyasaya çıktıkları ilk hafta 18.000 kez indirilen Toby’nin sadece 10 ay içinde kullanıcı sayısı 90.000’in üzerine çıkmış. Tabii bunda, 2016 Product Hunt listesinde 1 numaralı Chrome eklentisi olarak yer alması ve Google tarafından 2016’nın En İyileri listesine seçilmesinin de payı büyük.


Künye

Kuruluş yılı: 2016
Menşei: Vancouver, Kanada
Kullanıcı sayısı: 90.000+
Müşterileri: Google, Facebook, Zillow, Uber, Intercom
Fiyatlandırma: Bireysel kullanım için ücretsiz; ekip kullanımı (Teams) ve büyük şirketler için (Enterprise) farklı paketleri bulunuyor.
Web sitesi: www.gettoby.com


Değer önermesi: Tarayıcınızın sekmelerini, proje yönetim araçlarındaki gibi kart görünümüyle ve listeler (koleksiyonlar) halinde organize edin.

Hedef kitle: (Kendi deyişleriyle) Zaman tasarrufu ile daha üretken çalışmak isteyen modern ekipler. (Bence) Proje yönetim araçlarına aşina kullanıcılar. Hem işte hem de sosyal hayatlarında listelerle yaşayanlar. Bookmark listeleri arasında kaybolanlar.

Ekran görüntüleri:

Sağdaki listeden bir sekme seçip sürükle-bırak yaparak istediğiniz koleksiyona taşıyabiliyorsunuz.
İlginizi çeken bir sayfayı Toby ikonuna tıklayarak kayıtlı olan ya da yeni oluşturacağınız bir koleksiyona ekleyebiliyorsunuz.
Koleksiyonlara etiketler ekleyerek işle özel hayatı birbirinden ayırmak mümkün. Böylece toplantı sırasında sadece “work” etiketine sahip listelerinizi açabilir, bir sonraki tatil planlamanızı dev ekrana yansıtma riskinden yırtmış olursunuz. 🙂
Gezindiğiniz sayfaların haricinde, anlık notlarınızı da belirlediğiniz koleksiyonun altında saklayabilirsiniz.

SHERPA’da kullanıyor muyuz? Evet.

Neden kullanıyoruz? Hem bireysel olarak proje yönetim araçlarımıza taşımadığımız ama takip ettiğimiz işlere ulaşmak ya da okuma listeleri oluşturmak için kullanıyoruz hem de toplantı, workshop gibi etkinliklerde ihtiyaç duyduğumuz kaynakları tek bir yerde toplarken kendisinden faydalanıyoruz.


Artılar

Temmuz itibarıyla kullanmayı bıraktığımız Trello’dan alışkın olduğumuz kart görünümüne ve sürükle-bırak özelliğine sahip olması, birbirinden farklı temalarda listeler oluşturabilme, eklenen bookmark’ları yeniden isimlendirebilme, koleksiyonlara etiket ekleme gibi özellikleri sayesinde aradığınız şey ne ise kolayca bulmanızı sağladığı kesin. Bu yüzden vaat ettikleri gibi bir bookmark aracından daha fazlası diyebiliriz.

Eksiler

Beklentinin üzerinde bir araç olduğu için eksi özelliklerini saymak güç. Ama geliştirmeye açık yönlerinden bahsetmek gerekirse, etiketlerin koleksiyonlar üzerinde açık şekilde görünmemesi (hover‘da açılması) etiketin kullanım amacını zorluyor diyebiliriz. Benzer şekilde, kullanım kolaylığı olması açısından üst kısımda arama barı haricinde filtreleme özelliğinin de bulunması, benim gibi onlarca liste/koleksiyon oluşturanlar için iyi olabilirdi.


Bloglarında ürüne dair gelişmeleri paylaşan Toby ürün ekibi, sırada önceliklendirme, koleksiyon paylaşma gibi ek özelliklerin olduğunu söylüyor. Bu haliyle bile oldukça işe yarayan Toby’nin yeni özelliklerini Beta’da kullanmak için ekibe bir mail atmanız yeterli.


Originally published at sherpa.blog on July 12, 2017.