Tahtayı sileyim mi? Siliyorum? Sildim.

Bilenler bilir, biz SHERPA’da beyaz tahtaya çizmeden konuşmayı pek sevmeyiz. Hal böyle olunca, tahtada yazılan ve çizilenlerin kıymeti de bir o kadar artıyor. Tahtayı kullanmadan önce, “önceden çizilenleri birileri not etti mi?” ya da “tahtanın fotoğrafı çekildi mi?” diye merak edip herkese sormak günlük rutinimizin bir parçasına dönüşünce bu sorunu çözmek için bir adım atalım istedik. Amatör bir ruhla kendimize küçük bir “ürün” hazırladık. Malum, iyi bir çözüm bulmak için önce kendi deneyimlerimize göz atmakta fayda var.

Hazır Iot’den, yani Nesnelerin İnternetinden söz etmişken, SHERPA’da yaptığımız naçizane bir IoT uygulamasından, SHERPA Boardsnapper’dan bahsetmek fena olmaz diye düşündük.

Problem neydi?

Yukarıda biraz söz ettiğimiz gibi, biz (özellikle Yakup) tahtaya birşeyler yazıp çizmeden anlatamayanlardanız. Bir şey konuşacağımız zaman tahtanın önünde bir araya gelerek, aklımızdakileri tahtaya not ederek, çizerek, kimi zaman da tahtaya birşeyler yapıştırarak iletişim kuruyoruz. Her gün defalarca bir araya geldiğimizi düşünürsek, “Tahtayı sileyim mi? Fotoğrafını çektiniz, değil mi?” sorusunun kaç kez telaffuz edildiğini tahmin edersiniz.

Problem bununla da sınırlı kalmıyor elbet. Herkes farklı marka ve model akıllı telefonlar kullanıyor, çözünürlüğü düşük olan var, yüksek olanı var. Gün içinde ışığın ne kadar değiştiğini ve göz hizasından fotoğraf çekmek gerektiğinde ışığın tahta üzerinde ne kadar yansıma oluşturduğunu düşünerek, bu sorunu kökten çözen bir çözüme ihtiyacımız olduğunu düşündük.

Nasıl çözdük?

Bu problemi çözebilmek, yani her seferinde aynı noktadan fotoğraf çeken bir cihaza ihtiyacımız ve bu cihaza internet üzerinden erişebilmeye ihtiyacımız vardı. O sıralarda Arduino, Raspberry Pi gibi cihazlar üzerine araştırmalar yapıyorduk ve istedik ki, bu ürünü Raspberry Pi ile oluşturalım, böylece hem Raspberry Pi’ın potansiyellerini keşfedelim hem de ortak problemimize bir çözüm bulmak için bir adım atalım.

Bu vesileyle SHERPA Boardsnapper’ı tasarladık ve ürettik.

SHERPA Boardsnapper nasıl çalışır?

SHERPA Boardsnapper, üzerinde kamera modülü ve kablosuz ağ adaptörü bulunan bir Raspberry Pi. Beyaz tahtanın tam karşısında, duvardaki elektrik prizine takılmış durumda. Yerel ağdan erişilebilen bir ağ adresi var ve SHERPA takım üyeleri, bilgisayar, akıllı telefon ya da tabletlerinden bu adrese erişerek tahtanın o anki görüntüsünü kaydedebiliyor. Bu fotoğrafı kaydedip, toplantı notlarına ekleyebiliyor ya da eposta olarak gönderebiliyorlar. Hatta aramızda kalsın, fotoğrafı Dropbox üzerinde bir klasöre de otomatik olarak kaydediyoruz. Ne olur, ne olmaz. ☺

“Yeri pek kolay ulaşılabilir değil. Bir problem olursa nasıl ulaşıyorsunuz?” derseniz, içinde oldukça akıllı bir yazılım olduğunu söyleyebilirim. Yaklaşık 30 satırdan oluşan bu yazılım, elektrik kesilip geri geldiğinde bile otomatik olarak çalışıyor ve her açılışta kablosuz ağa bağlanıyor.

SHERPA Boardsnapper şöyle fotoğraflar çekiyor:

IoT için üretilmiş özel yazılım ve donanımlar arttıkça, biz de bu alanda üretmeye devam edeceğiz gibi gözüküyor. Her geçen gün yeni ürünler ortaya çıkıyor ve önceden yaptığınız bir şeyi çok daha kısa sürede ve kolayca üretmenizi sağlıyor. Eğer siz de bu konuyla ilgileniyorsanız, öncelikle kendi deneyim ve ihtiyaçlarınızdan yola çıkmayı ve bu tarz prototipler üretmeyi deneyin. Çok keyif alacağınızdan eminiz.

Ürettiklerinizi bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz ☺

Originally published at blog.designedbysherpa.com on April 6, 2015.