Girişimciliğin Ekosistemi

Girişimciliğin Teorisi başlığını taşıyan yazımda, Girişimcilik Ekosistemi kavramına küçük bir giriş yapmıştım. Bu yazı aracılığı ile Girişimcilik Ekosistemi kavramına etimolojik bir yaklaşım getirmeyi planlıyorum.

Ekosistem; belirli bir kısımda bulunan canlılar ile bunları saran cansız çevrelerinin karşılıklı ilişkileri ile meydana gelen ve süreklilik arz eden ekolojik sistemlerdir. Ekosistem aynı zamanda bir besin ağı ile şekillenmektedir. Ekosistem, küresel ölçekte bir düzeni ifade etmekle beraber yerel ve korunaklı bir sistemin varlığına da atıfta bulunabilir.

Ekosistem, Vikipedi’de yukarıdaki ifadelerle anlatılmaya çalışılmış. Tanıma kabaca göz gezdirince, biyolojinin konuları arasında yer alması gereken ekosistemin, girişimcilikle ne ilgisi olduğu konusundaki soru işaretleri kafa kurcalamaya başlıyor. Girişimin kodlarını çözüp, ruhunu anlamaya başladığınız seviyeden sonrasında ise bu ilişkiyi anlatabilecek en iyi kelimenin “ekosistem” olduğu gerçeği zihninizde billurlaşıyor.

Gelelim “girişim” ve “ekosistem” arasındaki ilişkiye…

Nasıl ki canlılar için etraflarında bulunan diğer canlılar ve cansızlar, ihtiyaçlarının ve bu ihtiyaçlara bağlı karşılıklı ilişkilerinin temelini oluşturuyorsa, girişimlerin ve girişimcilerin de ihtiyaçları ile bu ihtiyaçları karşılamak zorunda oldukları çevreleri bu ilişkinin odak noktasıdır. Demek ki dünyanın en başarılı girişimi/girişimcisi de olsanız her zaman ihtiyaçlarınız ve bu ihtiyaçları karşıladığınız bir çevreniz olmak zorunda. İşte girişim ve ekosistemin hikayesi bu noktadan sonra başlıyor.

Şimdi konuyu somut örneklerle daha anlaşılabilir bir şekle büründürerek devam edelim. Çokça şahit olduğumuz bir durumdur; aynı mahallenin, aynı şehrin, aynı bölgenin, aynı ülkenin çocukları birbirlerine diğerlerinden daha çok benzerler. Bu benzerlikler, görüntüye bakan yönüyle fenotipik olduğu gibi psikososyal yönüye de davranışsal öğeler içerebilmektedir. Bu örnekte yakalanması gereken ayrıntı; yakın olana, ilişki içinde bulunulana benzeme eğilimidir. Fransız anne babadan doğan bir çocuğu götürüp Çin’e bıraksanız ve oralı bir ailenin yanında yetişip büyüse, haliyle Çince konuşacak ve Çinli bir insanın gelenekleriyle yaşamını devam ettirecektir. Çocuk doğduğu yer ve doğuştan gelen genetik kodlarına ait özelliklerden daha çok içinde bulunduğu ekosistemin özelliklerini taşıyacaktır.

Akademik ekosistem gezimizi tamamlayıp bakışlarımızı tekrar girişimcilik üzerine çevirelim. Demek ki girişimler ve girişimciler de doğaları gereği, yakın oldukları, ilişki içinde bulundukları çevreye/çevrelere benzeme eğilimindeler. Girişimci mi olmak istiyorsunuz? Bana göre ilk işiniz, KPSS sınavına hazırlanan insanlardan, “Evlen de bir yuva kur!”, “Otur oturduğun yerde”, “İcat çıkarma başımıza!” benzeri sözler sarf edip duran aileniz ve akrabalarınızdan biraz olsun uzaklaşmak ve girişimle yatıp kalkan insanların olduğu yerlerde takılmak olmalı. (Önermeme bilimsel dayanak isteyenler Erikson’un Psikososyal Kuramı’na göz atabilirler.) Çünkü sizi hedeflerinize taşıyabilecek olan ekosistemin bir parçası olmalısınız. Her an yeni fikirlerin doğduğu, ortak sorunların yaşanıp kolektif çözümler bulunduğu, bilgi ve tecrübe paylaşımının tavan yaptığı, ortaya bir değer çıkarabilmenin heyecanının hiç ölmediği ortamlar düşününün. Bu ve benzeri özellikler taşıyan bir ekosistemin parçası olmak bir girişimci ya da bir girişimci adayı olarak size de iyi gelmez mi?

Girişimci olmak istiyorsunuz ama Girişimcilik Ekosistemi’nin bir parçası haline nasıl geleceğinizi bilmiyor musunuz? O zaman aşağıdaki listeye bir göz atın derim. Listede ismini paylaştığım mekanlar birer girişim destekleme platformu ve içlerinde özel girişimler ile üniversite ve belediye gibi kurumlara ait olanları var. Bahsi geçen bu platformlarda, çalışmalarınızı yürütebilir, toplantılarınızı yapabilir, kendiniz gibi girişimcilerle tanışarak network edinebilir, yatırımcılara/yatırımcı kanallarına ulaşabilir, bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirebilir, etkinliklere katılabilir ya da kendi etkinliklerinizi organize edebilir ve bunlarla birlikte daha birçok şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ama en önemlisi buralarda bulunarak Girişimcilik Ekosistemi’ne adım atmış olursunuz.

Aşağıdaki listeyi şimdiye kadar gittiğim, gördüğüm girişim destekleme platformlarından oluşturdum ve sanıyorum benim henüz listeye almadığım daha birçok mekan vardır. Gidip gördükçe, sizlerden bilgi geldikçe listeyi güncellemeye devam edeceğim. Her bir mekanın giriş, kullanım ve etkinliklerden yararlanma stratejisi birbirinden farklı. Mekanlar hakkında daha detaylı bilgiye erişebilmeniz adına her bir mekanın ismine, internet sayfasının bağlantısını da ekledim. Umarım en kısa sürede ekosistemdeki yerinizi alırsınız.

Kolektif House

Impact Hub

Starters Hub

Workinton

Kamara

Başakşehir Living Lab

İTÜ Arı Teknokent

ODTÜ Teknokent

KWORKS