Sirkhet

Sign in

Dijital Trendler 26.sayısı yayında.

Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Sosyal Medya Yasası’nda 2.Aşama:

Daha önce 10 milyon TL ceza ile gündeme gelen Facebook, Twitter, Instagram, TikTok ve Youtube; Türkiye’de resmi bir temsilci bulundurma şartını hala sağlamadığı için platformlara ek 30 milyon TL daha ceza kesildi.


Dijital Trendler — Dijital Dünya’ dan son haberler
Dijital Trendler — Dijital Dünya’ dan son haberler
Dijital Trendler 27. sayısı yayında.

Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Instagram’ a İçerik Planlama Özelliği Geliyor:

Sosyal medya platformları arasında açık ara farkla hayatlarımıza entegre olan ve her saniye 1000 paylaşımın yapıldığı platform Instagram, içerik üreticilerinin ek programlar kullanmadan paylaşımlarını planlayacağı bir özellik üzerinde çalışıyor.


Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Reklamsız Günlere Son:

Günümüzde neredeyse her Youtube videosunda reklam görmeye alıştık. Yine de Youtube Partner Programı’na üye olmayan bazı içerik üreticileri, videolarına reklam koymamayı tercih ediyordu. Youtube’un aldığı son karara göre artık bu da mümkün olmayacak, platform her videoya reklam eklemeyi planlıyor. Kesintisiz video izleme deneyimi tamamen ortadan kalkacağı için Youtube Premium üyeliklerinin artacağı düşünülüyor.


‘Üstümde görmüş olduğunuz kıyafetleri beğendiyseniz, satın almak için yukarı kaydırın.’ Oldukça tanıdık bir cümle, değil mi? Son yıllarda özellikle Instagram üzerinden hayatımıza nüfuz eden ‘Influencer Marketing’ pazarlama tipi ve detaylarından biraz bahsetmek istedik.

Nedir?

İngilizce’de ‘influence’ yani etki kelimesinden gelen ‘influencer’, etkileme gücüne sahip kişileri tanımlarken kullanılır. Dijital pazarlamada Influencer, sahip olduğu toplulukla etkileşime geçen ve onların davranışlarına etkide bulunabilen kişilerdir. Markalar sosyal medya üzerinden influencer ile çalışarak; o kişinin güven sağladığı kitleye erişir. Peki markalar neden sosyal medya influencerlarını tercih ederler?

İnsanlar eskiden boş zamanlarını geçirmek için televizyon izlerken, günümüzde neredeyse her an sosyal medya platformlarında geziniyor. Bu değişimle birlikte…


Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Netflix Fast Laughs:

Pandeminin etkisiyle kullanıcı sayısı katlanarak artan ve giderek popülerleşen Netflix, IOS cihazlarda yeni bir özelliği test ediyor. Masaüstü özelliğinde yapımın üzerine geldiğimizde otomatik olarak fragman sunulurken, mobilde böyle bir seçenek yoktu. ‘Fast Laughs’ adlı bu özellik sayesinde platform, film ve dizilerden TikTok benzeri kısa videoları mobil versiyonunda sunmaya başlayacak. Böylece kullanıcılar, merak ettikleri yapımların içeriklerine kısaca göz atma şansı yakalayacak ve beğendiklerini izleme listelerine ekleyebilecekler.

Twitter’ın Yeni Güncellemeleri:

Covid-19 ve ABD Başkanlık Seçimleriyle birlikte birçok yeni önlem alan Twitter, bunların yanısıra kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya hazırlanıyor. Bunlardan ilki, kullanıcıların sadece sesli olarak iletişim…


Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Yayın İçi Reklamlar Artık Türkiye’de: Kullanıcıların platform üzerinden yaptıkları yayınlarda reklam yapmasına olanak tanıyan Facebook, bu özelliğini Türkiye’ye de açtı. Böylece video içerik üreticileri, yayınları üzerinden reklam geliri elde edebilecek. Reklam modeli olarak da Youtube’taki gibi bir model kullanılacak. Reklam vermeye uygun içerik üreten üreticiler, bu reklamları İçerik Stüdyosu’ndan yönetecek.


Geçmişten günümüze, insanın her nesneyi kullanım alanı ve sıklığına göre yeniden şekillendirdiğini ve kullanıma daha yatkın hale getirdiğini gözlemliyoruz. Aslında vaktimizi verimli kullanmak ve hataya yatkın olan adımları minimize etmek için çabalayarak gelişiyoruz.

Tarihsel deneyime baktığımızda, yakın dönemde hayatlarımıza giren ve ciddi bir hızla evrimleşen internet ve dijital dünya için de durum farklı değil. Her internet kullanıcısının bugün bir internet sitesinde veya mobil uygulamada ne kadar keyifli vakit geçirdiği ve onu ne kadar kolay kullanabildiği de bir kullanıcı deneyimi tasarımı örneği ve günümüzün en gelişmeye açık alanlarından biri. Yani sitenin içeriğinden ve tasarımından sorumlu bu tasarımla, aslında kullanıcılarla nasıl etkileşime…


Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerden bazılarını sizler için derledik.

Whatsapp’ta Güncelleme:

WhatsApp, uygulama içi alanda daha fazla yer açmak için silinebilir verilere dair yeni bir güncelleme getirdi. Yeni güncelleme ile her sohbetin ne kadar alan kapladığını görebilecek ve istediğimiz sohbetten istediğimiz dosyaları silebileceğiz. Bu yeni güncellemede ayrıca ‘5 MB’dan büyük dosyalar’ veya ‘Birçok kez iletilenler’ gibi kategoriler olacak.

TikTok ve Sony Music İş Birliği:

Yükselişte olan sosyal medya platformu TikTok Sony Music ile anlaştı. Bu yeni anlaşma sayesinde TikTok içerik üreticileri, Sony Music’in geniş şarkı veritabanından yararlanabilecek. İçerik üreticiler bu anlaşmadan önce de istediklerş şarkıyı kullanabiliyorlardı fakat anlaşma sayesinde kötüye veya izinsiz kullanım gibi bir sorunla karşılaşmayacaklar.

Karanlık Mod Mobilde:

Facebook…


Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Facebook Mahalleler:

Pandemi döneminde kullanıcıların yerel gruplarda daha fazla paylaşım yaptığını fark eden Facebook, yeni özelliğini sunmaya hazırlanıyor. ‘Mahalleler’ isimli bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar yaşadıkları mahallenin grubuna üye olabilecekler. Kullanıcıların tek yapması gereken kendi mahallelerine kayıt olmak; böylece Mahalleler kısmı için özel bir profile sahip olacaklar.


Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Google Duplex Güncellemeleri:

Sirkhet

Sirkhet Danışmanlık

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store