Sirkhet

Dijital Trendler — Sayı 22

Image for post
Image for post

Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerden bazılarını sizler için derledik.

WhatsApp, uygulama içi alanda daha fazla yer açmak için silinebilir verilere dair yeni bir güncelleme getirdi. Yeni güncelleme ile her sohbetin ne kadar alan kapladığını görebilecek ve istediğimiz sohbetten istediğimiz dosyaları silebileceğiz. Bu yeni güncellemede ayrıca ‘5 MB’dan büyük dosyalar’ veya ‘Birçok kez iletilenler’ gibi kategoriler olacak.

Yükselişte olan sosyal medya platformu TikTok Sony Music ile anlaştı. Bu yeni anlaşma sayesinde TikTok içerik üreticileri, Sony Music’in geniş şarkı veritabanından yararlanabilecek. İçerik üreticiler bu anlaşmadan önce de istediklerş şarkıyı kullanabiliyorlardı fakat anlaşma sayesinde kötüye veya izinsiz kullanım gibi bir sorunla karşılaşmayacaklar.

Facebook, esas uygulamasında olmasa da Whatsapp, Facebook Lite ve Instagram gibi diğer uygulamalarında karanlık modu mobile açmıştı. Uzun süren çalışmalardan sonra Facebook, mobil uygulamasında da karanlık modu test ettiğini açıkladı. İlerleyen dönemde yeni özelliğin tüm kullanıcılara açılması bekleniyor.

Temmuz ayında Meclis’ten geçen yasa gereği sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik bulundurması gerekiyordu. Yasa Ekim başında yürürlüğe girmiş olmasına rağmen başta Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve TikTok gibi sosyal medya platformları bu yönde herhangi bir adım atmadı. Bu sebepten ötürü şirketlere 10’ar milyon TL ceza kesildi.

İş dünyasının sosyal medyası Linkedin, aktif iş arayışında olan kişiler için yeni bir özellik sundu: ‘Career Explorer’. Bu yeni araç, kullanıcının bir önceki iş deneyimini baz alarak hangi alanda kalifiye olabileceğini belirler. Bunun yanı sıra; kariyer öngörüleri, ek becerileri edinmek için fırsatlar ve yeni iş fırsatları sunar.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store