Sirkhet

Dijital Trendler — Sayı 24

Image for post
Image for post

Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Pandeminin etkisiyle kullanıcı sayısı katlanarak artan ve giderek popülerleşen Netflix, IOS cihazlarda yeni bir özelliği test ediyor. Masaüstü özelliğinde yapımın üzerine geldiğimizde otomatik olarak fragman sunulurken, mobilde böyle bir seçenek yoktu. ‘Fast Laughs’ adlı bu özellik sayesinde platform, film ve dizilerden TikTok benzeri kısa videoları mobil versiyonunda sunmaya başlayacak. Böylece kullanıcılar, merak ettikleri yapımların içeriklerine kısaca göz atma şansı yakalayacak ve beğendiklerini izleme listelerine ekleyebilecekler.

Covid-19 ve ABD Başkanlık Seçimleriyle birlikte birçok yeni önlem alan Twitter, bunların yanısıra kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya hazırlanıyor. Bunlardan ilki, kullanıcıların sadece sesli olarak iletişim kurabilecekleri Spaces güncellemesi oldu. Spaces, kullanıcılara aktif olarak veya daha sonra dinleyebilecekleri ses odaları oluşturmalarına olanak tanıyacak. Bir diğer güncelleme ise, neredeyse artık her platformda kullanılan Story özelliğinin Twitter’a da gelmesi oldu. ‘Fleets’ adlı bu özellik Instagram’daki Story’nin neredeyse aynısı olacak, tek farkıysa en çok etkileşime girdiğiniz ilk üç kişinin fleetleri en başta yer alacak.

Image for post
Image for post

Sürekli kendini güncelleyen Instagram, bu sefer de içerik üreticilerin ve markaların mikro bloglar hazırlayabilmesine olanak tanıyan ‘Kılavuz’ özelliğini sundu. Bu yeni özellikle birlikte içerik üreticileri, daha önceden paylaşmış oldukları postları bir kılavuz içerisinde toplayarak takipçilerine önerilerde bulunabilecek, satışa yönlendirebilecek. Kılavuz özelliği sayesinde artık platformdan ayrılmadan blog içerikleri okumak mümkün olacak. Özellik şuan Türkiye’de de kullanıma açılmış durumda.

Image for post
Image for post

Snapchat’in kullandığı bu özelliğin her ne kadar modasının geçtiği düşünülse de, Whatsapp’tan sonra Facebook Messenger da silinebilen mesajları kullanıcılarına sunacak. Aslında Messenger’da gizli sohbetler sayesinde mesajlarınızın silinmesi için bir sınır belirleyebiliyordunuz, Vanish Mood’da ise normal bir konuşma kısmında istediğiniz zaman aktif edip sonrasında kapatabileceğiniz bir filtre etkinleşmiş oldu. Bu sayede kullanıcılar, özel sohbet oluşturmak yerine tek bir yerden konuşmaya devam edilebilecek.

Image for post
Image for post

Bilindiği üzere Instagram’da sadece hesap isimleri, yerler ve etiketleri aratabiliyorduk. Platformun yapacağı değişiklikle birlikte artık kullanıcılar, direkt spesifik anahtar kelimelerle birlikte arama yapabilecek. Tabii ki bu arama, bir Google araması gibi olmayacak fakat; o kelimeyi içeren postların hepsini etiket kullanmadan rahatça görüntüleyebileceğiz. Son dönemde Alışveriş özelliğiyle markalara destek veren Instagram’ın bu yeni hamlesiyle Instagram üzerinden yapılan satışlarda etkili olacağı düşünülüyor. Bu geliştirme şu an özellikle Kanada, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve İrlanda’da aktif.

Image for post
Image for post

Written by

Someone who is interested in marketing and advertising, cinema and art.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store