Sirkhet

Dijital Trendler — Sayı 25

Image for post
Image for post

Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Günümüzde neredeyse her Youtube videosunda reklam görmeye alıştık. Yine de Youtube Partner Programı’na üye olmayan bazı içerik üreticileri, videolarına reklam koymamayı tercih ediyordu. Youtube’un aldığı son karara göre artık bu da mümkün olmayacak, platform her videoya reklam eklemeyi planlıyor. Kesintisiz video izleme deneyimi tamamen ortadan kalkacağı için Youtube Premium üyeliklerinin artacağı düşünülüyor.

Image for post
Image for post

Görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak ve bir rehbere ihtiyaçlarını azaltacak yenilik Google’dan geldi. Yapay zeka geliştirme çalışmalarına milyarlarca dolar yatıran Google, görme engelli bireylerin tek başına koşabilmesi için bir proje üzerinde çalışıyor. Bel/karın bölgesine takılacak Android bir telefon, yerdeki rehber çizgiyi takip edecek ve rehber çizgiden uzaklaşıldığında sesle sinyal verecek. Uygulama henüz serbest parkurlarda çalışmak için hazır olmasa da, modern şehirlerde görme engelli bireyler için oluşturulan sarı renkli bölgelerde çalışıyor olacak.

Image for post
Image for post

‘Müzik Üretimi İçin TikTok’ sloganına sahip olan Voisey Uygulaması, Snapchat tarafından satın alındı. Kullanıcılar kendi ritimlerini Voisey uygulamasına yükleyebiliyor veya önceden yüklenen arka plan seçenekleri üzerinden vokallerini kaydedebiliyor. Voisey, kullanıcının kaydettiği sesi geliştirmek için bir dizi ses efekti aracı sağlıyor. Bu yeni gelişmeyle birlikte Snapchat’in iyiden iyiye TikTok’a rakip olduğu düşünülüyor.

Image for post
Image for post

Google daha öncesinde, Google Ödüllü Anketler ile kullanıcılara Google Play Bakiyesi kazanma hakkı sunuyordu. Şimdi de Opinion Rewards uygulamasına benzer fakat kullanıcıların nakit para kazanmasını sağlayan Task Mate isimli uygulama üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu uygulamayla kulllanıcılar küçük görevler tamamlayacak ve karşılığında para kazanabilecekler. Kullanıcılara bulundukları ülkenin yerel para biriminde ödeme yapılacak.

Image for post
Image for post

Facebook, kullanıcılarının hangi içeriklere daha fazla öncelik verdiğini anlamak için Makine Öğrenimi Sistemini daha sık kullanmaya başladı. The Verge’ün aktardığına göre gelecekte, ana sayfa akışındaki gönderileri sıralamak için makinelerin kullandığı algoritmadan bir karışım uygulanacak. Gönderilerde temel olarak üç kritere dikkat edilecek: Virallik, ciddiyet ve kuralları çiğneme olasılıkları. Yanlış bilgi ve komplo teorilerinin, Facebook gruplarında hızlı bir şekilde yayılmasını engellemede büyük rol oynayacak.

Image for post
Image for post

Written by

Someone who is interested in marketing and advertising, cinema and art.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store