Sledilnik.org
sledilnik
Published in
2 min readNov 20, 2020

--

Glede na podatke novih okužb in števila smrti zaradi covida se zdi, da se situacija kljub ukrepom še ne umirja. Zakaj? Kdaj predvidoma, bi lahko pričakovali zmanjšanje teh številk? (19/11/2020)

Zakaj se situacija ne umirja?
Najbolj na potek epidemije vpliva človeško vedenje/obnašanje, ki pa ga je najtežje napovedovati, hkrati pa imajo posledice naših ravnanj časovni zamik, zato lahko učinkovitost posameznih ukrepov zaznamo in merimo šele kasneje. Na naše obnašanje vplivajo tudi jasno in preudarno komunicirani ukrepi, mnenja ožjega kroga ljudi, medijev, dežurnih “skeptičnih” teorij na družabnih omrežjih.
Trenutno imamo sprejetih ogromno ukrepov, za katere pa kot Sledilnik ne vemo, na kakšnih podatkih so osnovani, zato zaenkrat še ne moremo povezovati, kaj je vzrok in kaj posledica — poznamo samo stanje posledic. Govorimo o ukrepih, ki so prešli v veljavo konec oktobra, z začetkom tega tedna imamo še strožje ukrepe, a da bi videli učinek teh bo potrebno počakati vsaj še nekaj dni. Če bodo učinkovali, bo to zares vidno v naslednjem tednu.

Kdaj predvidoma…?
Stike smo sedaj z ravnanji in ukrepi sedaj omejili do te ravni, da smo zaustavili eksponentno rast in se približali linearni. Kar je dobro, a število novih primerov bo začelo upadati šele, ko bomo ali še uspešneje prekinili rizične stike med ljudmi, ali pa dosegli neke vrste “imunosti” ob hkratnih ukrepih. V tem primeru bo število novih primerov ponovno začelo naraščati v trenutku, ko bomo ukrepe sprostili oz. če jih sprostimo prehitro. Torej lahko ukrepe sprostimo šele, ko dosežemo 0 novih okužb/dan ali takšno število, ko lahko ponovno začne delovati epidemiološko sledenje stikov.

Strožje ukrepe, ki generalno omejujejo stike med ljudmi imamo sedaj ravno zaradi tega, ker epidemiološko služba ne zmore več slediti in izločati posameznih prenašalcev. Predvem pa bi bilo potrebno zagotoviti, da se pozitivni primeri in njihovi stiki lahko v čimvečji meri in čimitreje (samo)izolirajo in gredo v karantene (tudi z vidika socialne in ekonomske varnosti).
K neugodnim kazalcem prispevajo tudi DSOji, ki so poseben primer — glede na demografske podatke vidimo, da število okužb narašča, a so izvzeti iz ukrepov za ostalo javnost. Tam so potrebni hitri odzivi in izločanje oseb, ki so pozitivne, od ostalih. Na rast in padanje okužb v DSOjih splošni ukrepi nimajo večjega vpliva kot to, da ko je v populaciji manj virusa, manj verjetno je, da ta zaide v DSO.

#PRESS: odgovore medijem objavljamo v roku 24–48 ur tudi tukaj, saj želimo, da so vsi podatki, ki si zaslužijo objavo, na voljo javnosti.

--

--

Sledilnik.org
sledilnik

Na sledi COVID-19; ažurirani, zbrani, analizirani in pregledni podatki — za boljši pregled, pravilno oceno tveganja in učinkovito ukrepanje!