Napovedujemo: Virtualno srečanje statistične skupnosti o vizualizaciji zdravstvenih podatkov
Vizualizacija podatkov, včasih v preprosti maniri risanja grafikonov, je dokazano stara vsaj 300 let in se je uporabljala za različne namene: razlago svetovnih trgovinskih vzorcev, vojne strategije in seveda tudi za analizo zdravstvenih podatkov, recimo ob londonski epidemiji kolere (1849–1854), ko je zdravnik John Snow zbiral dokaze in s sledenjem in prikazi dokazal geografski in siceršnji (vodni) vir okužbe. Statistiki cenijo Florence Nightingale kot začetnico na področju grafične predstavitve podatkov, ki je pripomoglo k ozaveščanju ljudi o povezavi med higienskimi razmerami in stopnjo smrtnosti.
Letos smo se srečali s pandemijo, kakršne ne pomnimo. Kako smo obdelovali podatke, ki so na začetku pritekali nestrukturirano in neredno? Potreba po smiselnem in nazornem prikazu razpršenih podatkov je bila nujna za spremljanje epidemije covid-19 in ustrezno ukrepanje ne le zdravstvenih ustanov, ampak tudi vsakega izmed nas. Kako uspešno smo se s tem soočali na začetku in kakšno je stanje vizualizacije podatkov v zdravstvu nasploh? Kakšna je statistična in matematična osnova, na kateri gradimo tovrstne vizualizacije? Kdo se s tem ukvarja in kako poteka delo oblikovalca vizualizacij podatkov? Ali imamo ustrezno usposobljene strokovnjake za to delo?
O tem se bodo na junijskem (petem) srečanju Mlade sekcije SdS, ki bo v sredo, 3. junija 2020, od 19. ure naprej potekalo na Zoomu, pogovarjali gostje: dr. Gaj Vidmar (vodja biostatistike in znanstvene informatike na URI Soča in izredni profesor na oddelku za psihologijo FAMNIT Univerze na Primorskem), Metka Zaletel (predstojnica zdravstvenega podatkovnega centra na NIJZ), Miha Kadunc (tehnološki direktor podjetja Sinergise in eden osrednjih oblikovalcev vizualizacij podatkov projekta COVID-19 Sledilnik) in Aljaž Vindiš (oblikovalec vidnih sporočil v podjetju 3fs, nekdanji oblikovalec infografik v Dnevnikovi prilogi Objektiv).
Izbruh covid-19 je v ospredje postavil pomembno vlogo javno dostopnih, uporabnih in dobro predstavljenih informacij. Lahko dostopne in preverjene brezplačne spletne vizualizacije so zagotovo pripomogle k večji “pismenosti” pri vizualizaciji podatkov med krizo. Bi lahko to privedlo k širšemu trendu obdelave in vizualizacije podatkov tudi na drugih področjih? Lahko z vizualizacijo podatkov odločilno prispevamo pri izboljšanju procesov v zdravstvu in drugih panogah?
Pridružite se! Več: 5. srečanje Mlade sekcije: Vizualizacija zdravstvenih podatkov. Klikni za prijavo.