Raziskava: Koliko ljudi se namerava cepiti?

Sledilnik.org
sledilnik
Published in
5 min readDec 28, 2020

Zaenkrat se le polovica vprašanih namerava verjetno ali zagotovo cepiti proti koronavirusu

Prvi del rezultatov ankete o odnosu do cepljenja proti SARS-CoV-2

Skupina študentov Univerze v Mariboru pod vodstvom prof. dr. Matjaža Zwitterja in COVID-19 Sledilnik smo v sodelovanju z družbo Valicon izvedli raziskavo o odnosu do cepljenja proti virusu SARS-CoV-2. Vzporedno smo izvedli dve anketiranji, katerih rezultate bomo predstavili v nizu prispevkov. V prvem predstavljamo rezultate spletne ankete na nacionalno reprezentativnem vzorcu 516 članov spletnega panela JazVem. Zbiranje podatkov je potekalo v ponedeljek in torek, 21. in 22. decembra 2020.

Najprej smo respondente vprašali o dosedanjih izkušnjah z epidemijo.

Skoraj 10 % vzorca je bilo letos okuženih z virusom SARS-CoV-2. Kar 82 % jih osebno pozna nekoga, ki se je okužil s tem virusom, 36 % tudi osebo, ki je zaradi okužbe potrebovala zdravljenje v bolnišnici, in 23 % nekoga, ki je zaradi okužbe umrl.

Sledilo je vprašanje o zaupanju posameznim virom informacij (slika 1). Največ jih zaupa ali popolnoma zaupa mnenju strokovnjakov (61 %), strokovnim člankom in rezultatom raziskav (54 %) ter Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (46 %). Najmanj pa jih zaupa alternativnim razlagam na družabnih omrežjih (8 %), za katere jih je največ odgovorilo, da jim ne zaupajo ali sploh ne zaupajo (60 %). Visok je tudi delež nezaupanja v vlado (50 %).

Slika 1: Zaupanje posameznim virom informacij (razvrščeno po vsoti stopnje zaupanja in popolnega zaupanja)

Nato smo anketirance prosili, da ocenijo, kako moteči so bili posamezni ukrepi. Kot zelo moteča je največ vprašanih ocenilo ukrep o omejitvi gibanja na občino prebivališča (56 %) ter zaprtje vrtcev in šol (47 %), najmanj pa jih je zelo motil ukrep spoštovanja razdalje med ljudmi (8 %).

Odnos do cepljenja

Sledil je osrednji sklop vprašanj, kjer smo anketirance spraševali o odnosu do cepljenja.

Kar 55 % jih meni, da bi za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih starejših občanov cepljenje proti SARS-CoV-2 moralo biti obvezno (z izjemo tistih, ki iz zdravstvenih razlogov ne smejo biti cepljeni). Proti obveznemu cepljenju je bilo 31 % vprašanih, 14 % pa jih je izbralo odgovor “ne vem”.

Na vprašanje, ali se sami nameravajo takoj, ko bo mogoče, udeležiti brezplačnega in prostovoljnega cepljenja kot najpomembnejšega ukrepa proti epidemiji, je polovica odgovorila pritrdilno, polovica pa odklonilno.

Le 20 % se jih bo zagotovo cepilo in 29 % verjetno, medtem ko se jih 31 % verjetno ne bo cepilo, 19 % pa zagotovo ne (slika 2).

Slika 2: Namera o cepljenju

Razlogi za/proti

Da bi bolje razumeli razloge za odločitev o cepljenju, smo anketirance prosili, da na petstopenjski lestvici ocenijo strinjanje s sklopom trditev o cepljenju (slika 3):

  • Največ se jih strinja ali popolnoma strinja s trditvijo, da želijo počakati na več informacij o varnosti cepiva (67 %).
  • V varnost cepiva zaupa 31 % vprašanih, v njegovo učinkovitost verjame
    35 %.
  • 39 % vprašanih je potrdilo, da jih je zelo strah okužbe z virusom SARS-CoV-2, 33 % pa jih meni, da je virus SARS-CoV-2 enako nevaren kot virus gripe.
  • Najmanj vprašanih, pa vendar ne tako malo, je pritrdilo trditvi, da imajo slabe izkušnje s preteklimi cepljenji (20 %), še malo več pa, da to cepljenje predstavlja poskus nadzora nad populacijo (24 %).
Slika 3: Strinjanje s trditvami o cepljenju (trditve so razvrščene po vsoti stopnje strinjanja in popolnega strinjanja)

Anketirance smo povprašali tudi o splošnem mnenju o cepljenju proti drugim nalezljivim boleznim ter morebitnemu cepljenju proti gripi v preteklosti. Večina podpira tako obvezna kot neobvezna cepljenja (57 %), dobra tretjina podpira le cepljenja, ki so trenutno obvezna (34 %), in le malo jih je proti vsem vrstam cepiv (9 %). Po drugi strani pa se jih redno proti gripi cepi le 11 %, občasno 28 % in nikoli kar 61 %.

Zaključek
Čeprav je večina prebivalstva v splošnem naklonjena cepivom in zaupa mnenju strokovnjakov ter rezultatom raziskav, se jih je le polovica pripravljena cepiti proti virusu SARS-CoV-2 takoj, ko bo mogoče. Ne glede na namero cepljenja, bi dve tretjini vseh vprašanih želeli počakati, da bo na voljo več informacij o varnosti cepiva.

V varnost cepiva trenutno zaupa manj kot tretjina vseh vprašanih. Kar četrtina jih misli, da cepljenje predstavlja poskus nadzora nad populacijo, in petina jih ima slabe izkušnje s preteklimi cepljenji.

V tem prispevku smo analizirali le posamezna vprašanja, v naslednjih pa se bomo poglobili tudi v povezave med različnimi spremenljivkami.
Pri tem bomo uporabili tudi rezultate spletne ankete, ki smo jo promovirali po družabnih omrežjih. V desetih dneh zbiranja podatkov, od četrtka, 17. decembra, do nedelje, 27. decembra, je vprašalnik v celoti izpolnilo več kot 16.000 oseb.

Zasnova raziskave in vprašalnika:
Luka Petravić, Tina Gabrovec, Lea Zorman, Lucija Jazbec, Nika Rupčić, Nina Starešinič, Rok Arh in Matjaž Zwitter,
Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru
Zbiranje in priprava podatkov: Andraž Zorko in Igor Arhar, Valicon
Analiza, vizualizacije in besedilo: Ana Slavec
Hvala tudi Sabini Tamše Kozovinc za pregled besedila.

*Podrobneje o vzorcu: Uporabljen je bil spletni panel Jazvem.si, eden prvih in hkrati največji spletni panel v Sloveniji, ki zagotavlja reprezentativne vzorce. Več kot tri četrtine udeležencev je bilo v panel vključenih po principu verjetnostnega vzorčenja, vendar je njegova omejitev, da ne zajema ljudi, ki so zavrnili članstvo v panelu. Stopnja sodelovanja udeležencev pri posamezni anketi je višja od 60 %. Reprezentativnost anket v panelu je bila večkrat dokazana s primerljivimi objektivnimi podatki, nazadnje v primeru raziskave uporabe turističnih bonov, v kateri se je izmerjeni anketni rezultat povsem ujemal z uradnimi podatki, ki jih je sporočil FURS.

Velikost vzorca: Velikost vzorca v tej raziskavi je enaka kot v raziskavi #Novanormalnost, torej n = 516. Pri vzorcu te velikosti so po kriteriju koeficienta CV < 20 izmerjene ocene relativno zanesljive za vse deleže nad 4 %.

--

--

Sledilnik.org
sledilnik

Na sledi COVID-19; ažurirani, zbrani, analizirani in pregledni podatki — za boljši pregled, pravilno oceno tveganja in učinkovito ukrepanje!