Slush Giriş

Slush 1. Gün

Slush’ta herkes ilk güne gülümseyerek başladı. Çünkü girişte aşağıdaki gibi bir çok tebessüm edebileceğiniz yazı vardı. Yukarıdaki giriş yazısını da benim gibi birçok insan sosyal medyada paylaştı.

Organizasyon fuar alanında (Messukeskus) yapıldığı için oldukça geniş bir alana sahipti fakat mekan ile ilgili en çok aklımda kalanlar karanlık ve parlayan süsler oldu.

İlk Gün fintech ile ilgili şu etkinliklere katıldım :

https://www.periscope.tv/serkanunsal/1OwxWrwQbnwJQ

https://www.periscope.tv/serkanunsal/1gqxvRyadRWxB?

TL;DR / Özet olarak şunlardan bahsediyorlar.

  • Blockchain ile 1994'teki gibi bir kırılma yaşıyoruz fakat daha yolun çok başındayız
  • Her şeyi blockchain ile yapmaya çalışmayın, blockchain ile yaptık diyince daha havalı oluyor ama saçma uygulamalar da var.
  • Blockchain crypto currency’den ibaret değil.
  • Bir uygulama blockchain ile olunca hemen güvenli oluyor diye bir şey yok, güvenlik pakete dahil değil :)

İzlanda, Fransa, Finlandiya, Güney Afrika, Rusya gibi ülkelerden bir çok girişimci ve medya mensubu ile toplantılar yaptım. Türkiye’deki ekosistemi anlattım. Bazılarıyla sanırım ilerleyen aylarda ortak işler yapacağız.

Beğendiğim girişimler listem vardı, onları tek tek ziyaret ettim. Hatta kafamdaki CRM ürününe benzer bir girişimi inceledim. Kafamdakini hayal etmemi kolaylaştırdı.

Holvi Team

Holvi Paraşüt girişimine çok benziyor fakat farklı olan şeyler şunlar: Daha basit ürün ve daha çok ülke! Hatta ürünün dashboard’unu da gezdim, paraşüt kadar uğraşmamışlar bile.

Dinlediğim konuşmalar arasında en iyisi Elizabeth Stark’ın Blockchain sunumuydu. Bence ilerleyen dönemlerde bu kadını daha çok duyacağız! (Kadın GoT’daki Catelyn Stark’a da benziyor biraz :)

Elizabeth Stark — Lightning

En kötüsü ise Lisa Barnett’in “Why the underdog wins” sunumuydu. Lisa’nın sunumu izleyince Türkiye’den çok daha güzel içeriklerle bizler sunum yapabilirdik dedim.

Lisa Barnett — Why the underdog wins

Türkiye standını açıkcası çok zor buldum. Sonradan farkettim ki Slush uygulamasında indoor navigation varmış. Yani fuar alanının içinde bluetooth açarsanız sizi gitmek istediğiniz standa veya etkinliğe kadar götürüyor. iBeacon teknolojisi bir işe yaradı sonunda :)

iBeacon ile indoor navigation

Türkiye standı biraz aceleye gelmiş maalesef. Hem tasarım olarak çok karanlık, hem de girişimler ön planda olmayacak şekilde bir yapı vardı. Önümüzdeki sene tekrar katılınacaksa mutlaka bir pazarlamacının elinden geçmesi gerekiyor. En azından yapılabilecekler şunlar:

  • Tüm tasarım daha çok ışıklı ve daha parlak renklerle donatılmalı
  • Girişimler ön planda olmalı, hatta labirent gibi tüm girişimleri dolaştırtan eğlenceli bir yapı da olabilir.
  • Biraz kenarda olduğu için tüm fuar alanında dolaşan mobil hostesler olmalı. İlginç kıyafetlerle üzerlerinde ekran vs. de olabilir, standa ziyaretçi çekmeliler.
Türkiye Standı

Genel olarak ilk gün izlenimlerim şunlar:

Slush, Startup İstanbul ve Webrazzi Summit’ten çok daha üstün bir konferans değil! Slush’ın bizim etkinliklerden en büyük farkı uluslararası olmayı başarmış olması. Biz o konuda adımlar atarsak aradaki farkın açılmamasını sağlayabiliriz. Bunun için bize uluslararası pazarlamaya hakim insanlar lazım.