A może programowanie jest dla ciebie?

Jestem programistą. Uważam, że to całkiem niezły fach. Ogólnie informatyka (okropne słowo na angielski termin: computer science) staje się w Polsce coraz popularniejsza. Ludzie zaczęli dostrzegać, że po studiach humanistycznych ciężko o dobrą płacę i informatyka w minionym roku stała się najczęściej wybieranym kierunkiem studiów.

Moja znajoma z liceum, idąc za tym trendem, również ostatnio odkryła programowanie i wpadła na całego. Mimo że najpierw skończyła studia na zupełnie innym kierunku, to tak ją to zafascynowało, że najpierw zakwalifikowała się do Rails Girls Summer of Code, aby przez wakacje pracować nad open source’owym projektem wraz z osobistym mentorem, a potem dostała staż w Japonii. Teraz zbiera fundusze, aby móc uczyć się dalej w Flatiron School w Nowym Jorku. Co prawda dostała stypendium w wysokości $4000, ale całe koszty to 12 tys. dolarów.

Rozmawiałem z nią o tym pomyśle i zdradziła mi, że uczenie się w Flatiron często jest też przepustką do prawdziwej pracy, więc to nie jest tak, że Magda próbuje być wieczną studentką. Ostatnie miesiące pokazały, że naprawdę ciężko pracuje, aby spełnić swoje marzenia.

Wierzysz w to, że informatyka to przyszłość? Możesz pomóc Magdzie. Musi zebrać 8000 dolarów. Widzę, że od publikacji wpisu udało jej się już zdobyć ponad 1200 — a to tylko 2 dni od rozpoczęcia zbiórki. Nawet jeśli ofiarujesz jej kilka dolarów, jestem pewien, że możesz liczyć na jej wdzięczność. Szczegóły na stronie: http://fund.lipen.co/.

Na serwisie Kickstarter pojawiła się niedawno propozycja stworzenia książki do nauki programowania dla 4–7 latków pod nazwą Hello Ruby. Więc czemu i Ty nie mógłbyś spróbować? Zwłaszcza że według raportu przygotowanego dla USDoL (amerykańskiego odpowiednika naszego Ministerstwa Pracy) zapotrzebowanie na programistów rośnie 2 razy szybciej niż w innych branżach i przed rokiem 2020 będzie brakowało na amerykańskim rynku ponad 100 tysięcy fachowców.

W dosłownie 5–10 minut możesz przekonać się, czy programowanie to coś dla ciebie. Bo nawet 11-latki sobie z tym radzą. O czym mowa? O Scratch — aplikacji od MIT do nauki programowania dla uczniów szkół podstawowych. Ale aby spróbować, proponuję Blockly -uproszczoną wersją Scratch od Google.

To bardzo prosta koncepcja pisania i tworzenia programów w oknie przeglądarki, więc nie ma potrzeby instalowania czegokolwiek. Aby załapać, jak działa interfejs Blockly, zacznij od rozwiązania prostych puzzli, a potem przejdź do zadań z labiryntem, które według mnie stanowią doskonały pokaz tego, na czym polega pisanie programów. Jesteś gotowy? Do dzieła! W razie gdybyś miał trudności z którymś z zadań, pamiętaj o możliwości komentowania pod tym wpisem — postaram się pomóc. A gdy skończysz i z labiryntem, zapoznaj się z resztą linków na tej stronie. To naprawdę świetna zabawa! I kto wie, może i Ty odnajdziesz w tym swoją przyszłość?

Powodzenia!

- Rafał

P.S. Ja swoją przygodę z programowaniem zacząłem prawie 12 lat temu dzięki tej książce.


Originally published at smarter-life.tumblr.com.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.