Škodce v umeleckých dielach

Slovenská národná galéria
SNG-online
3 min readNov 18, 2020

--

Pripravila Stanislava Trginová, chemička SNG Zvolenský zámok, ilustrovala Stanislava Kočišová, programová pracovníčka SNG Zvolenský zámok

Vedeli ste, že na Zvolenskom zámku máme okrem galérie aj špeciálne pracovisko, kde sa umelecké diela nielen digitalizujú, ale aj starostlivo skúmajú? Naša kolegyňa chemička pre vás vybrala 7 najčastejších škodcov, ktoré si pochutnávajú na umeleckých dielach. Postupne vám ich predstavíme.

1/ Mikroskopické huby a baktérie

Prírodné materiály tvoriace rôzne umelecké objekty sú vynikajúcou potravou pre mikroorganizmy, obzvlášť pre mikroskopické huby (plesne) a v menšej miere aj baktérie. Sú najčastejšou príčinou biologického poškodenia, keďže spóry húb lietajú vo vzduchu a akumulujú sa v prachových vrstvách. Spôsobujú nielen rozklad materiálu, ale majú dopad aj na estetické kvality diela. Na diele často zanechávajú farebné škvrny, ktoré sú produktmi ich metabolizmu, pri papierových dokumentoch tieto škvrny nazývame „foxing“. Mikrobiálny atak na maľbách začína väčšinou na podložke — na dreve, plátne alebo papieri, samotná farebná vrstva je odolnejšia.

2/ Črvotoč pásikavý

Jeden z najznámejších zástupcov črvotočov a tiež škodcov dreva, no nepohrdne ani papierom. Larvy črvotočov vyvŕtavajú v dreve chodbičky, kde zostávajú, až kým sa nepremenia na dospelého jedinca. Jeho rukopis nachádzame najmä v starom dreve ̶ to znamená v krovoch, starom nábytku, v rámoch a podrámoch obrazov i drevenej podložky, tiež v drevených doskách starých kníh.

3/ Fuzáč krovový

Fúzáč alebo tesárik je najčastejšie sa vyskytujúcim drevokazným hmyzom. Jeho larvy sa správajú podobne ako larvy črvotočov, pričom jeho vývojový cyklus trvá od 3 do 6 rokov. Výletové otvory tesárikov sú veľké 4 až 10 mm. Napáda najmä stavebné drevo.

4/ Švehla obyčajná

Tento drobný hmyz, obľubujúci vlhko a tmu, sa živí prevažne plesňami, rastlinnými zvyškami, papierom, má rád škrob a cukor. Preto sa okrem vašej kúpeľne môže vyskytovať aj v knižniciach, pretože mu chutia prírodné lepidlá. Potravou švehly môžu byť knihy, textil, dokonca aj fotografie.

5/ Kožiar alebo kožojed

Kožojed je neželaným návštevníkom skôr múzea ako galérie. Všetky vývojové štádiá napádajú kožu, kožušiny, vlnené textílie, čalúnený nábytok či staré koberce. V kope starých exponátov sa cíti ako v nekonečnom obchode s potravinami. Nepoteší vás ani doma, keďže si rád pochutí na odumretej koži a dokáže spôsobiť drobné ranky na pokožke.

6/ Moľa šatová

Okrem babkinho šatníka môžeme tieto malé motýliky nájsť aj v galériách či múzeách, na prírodných textíliách obsahujúcich keratín ako je vlna, ale nepohrdnú ani bavlnou či ľanom. Preto sa moľa môže vyskytnúť na neupravenom maliarskom plátne pod podrámom, v knižnej väzbe alebo na muzeálnych textíliách.

7/ Myš domová

Azda najznámejší zástupca hlodavcov, ktorý sprevádza ľudské obydlia po celom svete. Spôsobuje škody rozhrýzaním, prípadne znečisťovaním trusom. Výnimkou nie sú ani umelecké diela či staré knihy, s ktorými myši prišli do kontaktu ešte predtým, ako sa dostali do bezpečia depozitára alebo knižnice.

--

--