Ako chutí umenie?
Pripravila Michaela Kováčová, galerijná pedagogička SNG, fotografie Šimon Lupták
Článok s aktivitou nadväzuje na vystavenú kolekciu diel O jedle v galérii, ktorú môžete vidieť v Slovenskej národnej galérii v Bratislave na výstave 7x7. Sedem slobodných úvah o umení. Srdečne pozývame!
Na jedlo sa môžeme pozrieť nielen ako na predmety, ktoré nás zasýtia, ale aj výtvarne, ako inšpiráciu a materiál pri tvorbe. Fotograf Pavel Janek vizuálne preskúmal vo fotosérii jeden zo základných prvkov nášho stravovania — chlieb. Zaujímal ho ako mnohovrstvový symbol, ale aj ako vizuálne zaujímavý predmet, ktorý postupne odkrýval narúšaním povrchu. Počas variovania rôznych kompozícií prebúdza naše chuťové bunky, no zároveň aj vizuálne myslenie a imagináciu, ktoré v čiernobielych detailoch nachádzajú rôzne asociácie.
Keramikárka Andrea Čepiššáková sa rozhodla svoje leto zavariť do pohárov. Spoločne sa v nich ocitli okrem zeleniny a ovocia aj predmety z jej osobného života. Kto by to bol povedal, že aj jedlo môže byť poetické?
Aktivita: Skúste pomocou malého kulinárskeho experimentu zasadiť do nových vizuálnych súvislostí — tvarov sezónne ovocie a zeleninu, podobne ako pracoval Pavel Janek či Andrea Čepiššáková v spomínaných dielach. Vyberte sa do obchodu alebo na trh a skúste sa na ponúkané potraviny pozrieť ako na predmety hodné pozorovania, podobne ako pri dielach v galérii. Preskúmajte ich povrch, vôňu, tvar či veľkosť. Tie, ktoré vás zaujali, si prineste domov.
Okrem ovocia a zeleniny budete potrebovať ešte agar — prírodnú želatínu, vodu, cukor, nádoby rôznych tvarov, hrniec, varešku a sporák. Pri vytváraní želatíny nie je vhodné použiť kiwi, ananás či figy, pretože zabraňujú procesu želírovania.
Počas prípravy môžete so surovinami rôzne manipulovať. Každá z potravín má svoje špecifiká, nezabúdajte, že zaujímavé môžu byť aj pod povrchom. Rozhodnite sa, či ich použijete v celku alebo len ich časť, využiť môžete aj ich odšťavenú verziu. Experimentujte s rôznymi kompozíciami, vrstviť môžete nielen plody, ale aj šťavy rôznych farieb.
Potom priveďte za stáleho miešania želatínu v pripravenej kvapaline k varu a varte po dobu 1 minúty. Kompozície zalejte a nechajte ich cez noc stuhnúť v chladničke. Pri vyberaní z formy namočte spodok foriem do horúcej vody, aby sa dali vzniknuté objekty ľahšie vybrať. Po preskúmaní vašich kreácií sa ich nebojte skonzumovať! Dobrú chuť.
Fenoménom jedla v umení sa zaoberá aj článok kurátorky Kataríny Kolbiarz Chmelinovej, „Sedem vecí o…“ jedle v galérii. Vybrané diela približujú rôzne aspekty zobrazovania jedla v umení, pretože potraviny na dielach nemusia byť len nositeľom zobrazenej skutočnosti, ale aj hlbšieho významu.