Jarná ŠPACÍRKA II.

Slovenská národná galéria
SNG-online
3 min readApr 9, 2020

--

Pripravila Nikola Čemanová, lektorka a produkčná Schaubmarov mlyn Pezinok

Prinášame vám druhú časť on-line verzie nášho pravidelného rodinného programu ŠPACÍRKA. Opäť budete potrebovať plátené alebo papierové vrecko, rukavice, nožnice, herbár, lupu a nášho on-line sprievodcu, ktorý vás bude navigovať v trávach lúk.

Jar a všetko to, čo počas nej vyrastie zo zeme, je výborným zdrojom na posilnenie imunity a regeneráciu organizmu po zime. Podľa fotografií môžete nájsť ďalších päť jarných bylín a burín, ktoré rastú počas jari takmer všade a pridať si ich do herbára, čaju či šalátu.

Pozývame vás na špacírku, chôdzu na osvieženie s cieľom navštíviť blízke miesta.

Cesnak pažítkový nájdete v lesoch, na lúkach, vždy v trsoch a má úzke duté stonky. Má jemnú cesnakovú vôňu a chuť, ktorá nie je tak ostrá.

Má antibakteriálny účinok, podporuje trávenie a chuť do jedla, znižuje krvný tlak a používa sa aj proti črevným parazitom.

Zbiera sa vňať, ale jedlé sú i kvety. Čerstvá sa dá použiť do šalátov, polievok, do cesta či pomazánok. Po usušení sa používa ako korenina.

Fialka voňavá rastie hlavne na tienistých miestach, pod stromami, na lúkach a pri brehoch riek. Zbiera sa počas celej doby kvitnutia a jedlé su kvety, stonky aj listy.

Fialky majú močopudný účinok, používajú sa na liečbu dýchacích ciest, bolesti hrdla, kašľa, zachrípnutí a chorobách priedušiek, pretože účinne pomáhajú s vylučovaním hlienu.

Skorocel kopijovitý, zvaný aj psí jazyk rastie ako burina na lúkach, poliach, pasienkoch, v okolí lesov a v záhradkách. Lístky sú v tomto období ešte veľmi malé, no plné sily.

Skorocel má antibakteriálne, protizápalové a tiež sťahujúce účinky. Pôsobí účinne pri suchých zápaloch horných dýchacích ciest, tlmí dráždivý kašeľ, zlepšuje odkašliavanie, zlepšuje dýchanie, pomáha pri astme.

Jahoda lesná rastie na trávnatých stráňach, lúkach, rúbaniskách a jej mladé lístky sa zbierajú na jar, treba ich však zbierať bez stopiek.

Sušia sa na čaj, ktorý pomáha pri liečbe chorôb močových ciest a obličiek. Majú tiež protizápalové účinky, preto sa dá použiť ako obklad na rany alebo ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny.

Medvedí cesnak nájdete vždy na vlhkých, tienistých miestach, v lužných lesoch, pri potokoch. Má prenikavú cesnakovú vôňu, podľa ktorej sa môžete pri jeho hľadaní orientovať (my sme ho našli napr. pri potoku na Zumbergu).

Pomáha pri čistení organizmu, liečbe kašľa, či žalúdočných a tráviacich problémoch. Má priaznivé účinky aj pri liečbe srdcových ochorení a pri nespavosti.

Jesť sa dá na jar čerstvý, je lahodný do šalátov alebo polievok (nakrájané čerstvé listy pridávajte do teplých jedál). Obľúbené je aj pesto, alebo tinktúra z medvedieho cesnaku.

--

--