Od herbára k umeniu

Slovenská národná galéria
SNG-online
7 min readJun 10, 2020

--

V spolupráci s Galériou Ľudovíta Fullu pripravila Mira Podmanická, výtvarníčka a odborná asistentka na Katedre socha, objekt, inštalácia VŠVU

Naši kolegovia zo Schaubmarovho mlyna v Pezinku podnikajú špacírky do okolia, počas ktorých poznávajú a zbierajú liečivé rastliny. Okrem iného potrebného vybavenia odporúčajú pribaliť si aj herbár. Špacírku môžete ale využiť aj na to, aby ste si herbár vytvorili. Nemusí to byť len obyčajná zbierka lisovaných rastlín nalepených v zošite a opatrených popisom, dá sa k nemu pristúpiť aj veľmi kreatívne.

Herbár je napríklad dôležitou súčasťou výtvarného konceptu sochárky Miry Podmanickej. Záujem o rastliny je nielen východiskom pre umelecké realizácie (napríklad kolekcie váz vytvorené s Markétou Novákovou, ktoré sme v Galérii Ľudovíta Fullu nedávno vystavovali), ale aj samotné jej herbáre majú podobu umeleckého diela.

Preto sme práve Miru Podmanickú požiadali, aby pre vás spracovala obrazový postup, ako na to. Prinášame jej odporúčania pri príprave herbára i ukážku jej výtvarných experimentov.

PRÍPRAVA — zbieranie rastlín a informácií, lisovanie

Nájdi kvet
Ak si doma, pohľadaj na internete rastliny a kvety, na aké si spomenieš. Poslúži ti aj kvet v kvetináči alebo vo váze. Spoznaj, aký je to kvet, nafoť si ho a trénuj pri tom kompozíciu, meň farebnosť. Skús naaranžovať kyticu.

Najlepšie však je ísť von na prechádzku, stačí do okolia svojho bydliska, a hľadať. Budeš prekvapený/á, koľko kvetov, zaujímavých rastlín a liečivých byliniek rastie na okolí.

Zober si so sebou telefón na fotenie a zápisník, aby si mohol/a kvet, rastlinu či bylinku odfotiť v prirodzenom prostredí a ak ju nepoznáš, tak vyhľadať v aplikácii, prípadne neskôr doma v knižke. Do zápisníka si môžeš kresliť a písať poznámky.

Odtrhni kvet
Rastlina sa dá vytrhnúť aj s koreňmi, ale potom už znova nevyrastie, alebo sa dá odtrhnúť len jedna-dve stonky či kvety. Vždy sa držím toho, že trhám iba kvety, ktorých je na okolí viacero a, samozrejme, nie sú chránené. Bola by škoda odtrhnúť jeden jediný kvet a pripraviť o radosť ďalších ľudí. Niekedy stačí, že si kvet alebo rastlinu odfotíš, aj tak si môžeš urobiť herbár. Môžeš zachytiť aj rôzne fázy jednej rastliny.

Púpava

Niektoré rastliny sa podobajú, napríklad menej známy jablčník vyzerá ako medovka, balota, alebo hluchavka, iné zas vedia byť aj nepríjemné. Pŕhlia (žihľava), pichajú (bodliak, pichliače), režú a trhajú oblečenie (šípky a ružové kry, trnky), tak si dávaj pozor.

Jablčník / šípka

Preskúmaj okolie

Poobzeraj sa, čo rastie vedľa čoho, čo naokolo a čo rastie na akom mieste: na kopci, pri skale, pri obrubníku, v mokrej hline pri potoku, pod stromami v tieni, na priamom celodennom slnku. Ak máš čas, nakresli si kvety, ako rastú vedľa seba. Porovnaj rozdiely vo farbe a v počte kvetov, okvetných lístkov, v tvare a počte listov, v tom, odkiaľ vyrastajú, ako sú poukladané na stonke.

Hluchavka, Zádušník, Šedivka

Odfoť si aj rastliny, ktoré majú iba listy, a skús zistiť či, kedy a ako budú kvitnúť. Keď nájdeš nerozvitý kvet, zapíš si miesto a príď sa pozrieť znova za pár dní.

Vesnovka obyčajná

Možno nájdeš aj nejaký podklad, špeciálny kvet, vzácnu rastlinku, môže to byť napríklad endemit. To znamená, že prirodzene rastie len na tomto jedinom mieste a už nikde inde. Taký určite netrhaj, je chránený.

Vylisuj kvet

Do zápisníka medzi strany môžeš rovno vonku vložiť kvety, ktoré sú jemné alebo malé, a ktoré ti hneď odfúkne aj najjemnejší vietor. Netreba sa však domov ponáhľať, kvety sa dobre sušia a zakladajú medzi noviny, keď sú jemne ovädnuté. Dobre sa s nimi manipuluje. Ale sú aj výnimky, na to rýchlo prídeš.

Doma kvet vystri na novinový alebo iný papier, vytvaruj ho tak, ako si želáš. Daj aj niekoľko rastliniek vedľa seba, ale nie nahusto. Prelož aspoň tromi ďalšími papiermi, ale ak sú rastliny hrubšie a kvety väčšie, napríklad púpavy, tak použi aj viac papierov. Zaťaž knihami v tvrdej väzbe. Začni knihou a až na ňu daj prvé kvety medzi papiermi. Striedaj knihy a kvety, inak sa ti rastliny odtlačia jedna do druhej.

Asi po 24 hodinách papiere vymeň za suché a potom ešte aspoň raz (pri jemných rastlinkách stačí po pár dňoch). Manipuluj opatrne, polosuché kvety sú krehké, rýchlo sa zošúľajú. S vysušenými narábaj tiež opatrne, ľahko sa zlomia.

Zisti informácie

Teraz je čas zistiť viac o rastline, využi pri tom aplikáciu, knihy, mamu, otca, celú rodinu, známych.. Pýtaj sa a zaznamenaj si: aký je slovenský, latinský, anglický názov rastliny / kedy a ako kvitne, aké má korene, aké má plody, semiačka / kde všade rastie, v akom prostredí a v akých krajinách / aké sú podobné rastliny / do akej čeľade patrí / či má liečivé účinky a ktorá časť, kedy a za akých podmienok, sa zbiera a na čo sa využíva.

HERBÁR ako experiment

Vymysli a urob si svoj herbár

Premysli si, ako bude tvoj herbár vyzerať. Môže byť vcelku ako zošit či kniha, no môže mať aj podobu jednotlivých voľných listov. Alebo celkom inú. Môže byť na papieri, ale nemusí. Okrem nazbieraných a vysušených rastlín môžeš použiť aj ich obrázky, alebo využiť svoje fotky. Kvety a všetko ostatné pripevni na podklad lepidlom, páskou, prišitím, alebo si vymysli svoj spôsob.

Píš, kresli, maľuj. Experimentuj!

Zaznamenaj všetky informácie, ktoré si zistil o bylinke, aj to, kde a kedy si ju našiel.

Môžeš dokresliť chýbajúce časti: korene, semená, kvety. Rozmýšľaj nad veľkosťou a mierkou kresby, či sú časti v reálnej veľkosti, zmenšené alebo zväčšené. Pracuj farebne, dotvor obrázok v reálnych farbách kvetov, pretože keď kvety uschnú, stratia zo svojej sviežej farby. Zvažuj kompozíciu, každý obrázok spracuj inak, rozmýšľaj originálne. Môžeš kresliť, čo len chceš; iné kvety, lúku, dotvoriť svoj kvet podľa ľubovôle. Využi aj iné kreatívne techniky: koláž, frotáž, výšivku, dierkovanie, škvrny, lepiace papiere, nálepky atď.

Takto experimentujem ja

Kvet na papier prišijem na šijacom stroji a celý obraz dotváram špeciálnou výšivkou; vymyslela som si takú, akú mi dovoľuje môj šijací stroj s voľným pohybom ihly a s uvoľnenou hornou niťou. To mi umožňuje pohybovať sa po papieri voľne v rôznych smeroch Mením nite, aby som dosiahla farebnosť ako pri maľbe.

Takáto technika mi dovoľuje vytvárať zaujímavé detaily alebo haptické kvality na jednotlivých listoch herbára. Aj zadná strana je zaujímavá.

Na konci celého procesu je takýto výsledok.

A takéto je ďalšie, celkom aktuálne, využitie inšpirácie.

--

--