Tajomstvo farieb II. — farebné experimenty

Slovenská národná galéria
SNG-online
5 min readFeb 10, 2021

--

Pripravili Michaela Kováčová a Magdaléna Kuchtová, galerijné pedagogičky SNG a Šimon Lupták, autor fotografií.

Niekedy aj tie najbežnejšie veci skrývajú v sebe tie najväčšie tajomstvá. Farby sa nachádzajú všade vôkol nás, väčšina z nás ich berie ako prirodzenú súčasť života. Skúste farby preskúmať dôkladnejšie a objavte ich zákonitosti cez rôzne aktivity.

Jorg Hartig: In mir, 1985, SNG

Hneď na začiatok si vyskúšajte aktivitu na nájdenie farieb.

Pomôcky: miska, voda, zrkadlo, biely papier, slnečné počasie

Aktivita: Keď váš domov rozžiaria slnečné lúče, položte si do misky zrkadlo a nalejte do nej vodu tak, aby spolovice zakrývala zrkadlo. Zrkadlo nasmerujte oproti slnečným lúčom. Potom skúste zachytiť vzniknutý odraz na papier. To, čo ste zachytili, je rozkladajúci sa lúč, ktorý v sebe nesie celé farebné spektrum. Koľko farieb ste objavili v obyčajnom svetle? Čo vám odraz pripomenul?

Farebné spektrum tvoria základné farby v poradí: červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigová a fialová. Súvisí to s tým, že každá z týchto farieb má odlišnú vlnovú dĺžku. Svetlo s najdlhšou vlnovou dĺžkou vnímame ako červené a svetlo s najkratšou ako fialové. Rozpätie vlnových dĺžok, ktoré je ľudské oko schopné zachytiť, sa nazýva viditeľné svetlo — viditeľné spektrum.

Prečo je svet farebný?

Všetky predmety, schopné odrážať svetelné lúče určitých vlnových dĺžok, sú farebné. Špecifické sú (ne)farby — biela a čierna, pretože predmety bielej farby nepohlcujú takmer žiadnu vlnovú dĺžku a väčšinu svetla odrazia. Čierne predmety zase väčšinu svetla pohltia. Farebnosť predmetov vnímame podľa toho, ktorú farbu svetelného lúča predmet odrazí a ktoré pohltí. Keď takto odrazené lúče prejdú zrenicou oka, podráždia na sietnici tyčinky a čapíky, vytvoria neurónovú reakciu, na základe ktorej v príslušnom centre mozgu vzniká vnem konkrétnej farby.
Pod pojmom farba sa dá tiež rozumieť zrakový pocit, ktorý závisí od vlastností a stavu zrakového orgánu pozorovateľa, od podmienok pozorovania a od jeho psychického stavu. Takéto vnímanie farieb môžeme označiť ako farebný pocit alebo farebný vnem.

Ako fungujú farby v digitálnom prostredí?

V televízore, na monitore či tablete sa tiež používajú lúče — elektrónové. Na zobrazenie farby sú potrebné iba tri lúče: červený, zelený a modrý. Pre toto zobrazenie používame pojem RGB: Red = červená, Green = zelená, Blue = modrá. Vďaka zmiešaniu týchto troch základných farieb dokážu obrazovky vytvoriť iné farby a odtiene.

Farby tvorené v digitálnom prostredí predstavujú číselný kód od 0 do 255, v najsýtejšom bode má každá z týchto troch farieb hodnotu 255. Bielu farbu získame zmiešaním všetkých troch farieb v ich najsýtejšom bode, čiže nastavíme R = 255, G = 255, B = 255. Ak obrazovka nezobrazuje nič, je čierna. Túto farbu dosiahneme vypnutím svetelných lúčov na číslo 0: R = 0, G = 0, B = 0.

Aktivita: Aby sme predošlé tvrdenia overili, otvorte si v počítači program Skicár a kliknite na ikonu Upraviť farby. V tabuľke si teraz môžete skontrolovať, či váš počítač naozaj vytvorí čiernu farbu nastavením hodnôt na číslo 0 a bielu farbu nastavením hodnôt na číslo 255. Stačí tieto hodnoty zadať do políčok červená, zelená a modrá.

Pokračovanie aktivity: Stiahnite si do počítača dielo od Antona Djuračku Modrá úderka. Môžete si vybrať aj iné dielo, ktoré chcete preskúmať z hľadiska farieb.

Anton Djuračka: Modrá úderka, 1950, SNG

Otvorte ho v programe Skicár a zahrajte sa na digitálneho analytika. Vašou úlohou bude zistiť, koľko odtieňov modrej je použitých na maľbe.

Zoberte nástroj pipety a postupne kliknite na jednotlivé odtiene modrej. Každý farebný odtieň má svoje číslo, pod ktorým ho program eviduje. Číselné hodnoty nájdete opäť pod ikonou Upraviť farby. Zapíšte si na papier číselné hodnoty tej ktorej farby v modeli RGB. Ak kliknete na tlačidlo pridať medzi vlastné farby, môžete si vybranú farbu uložiť aj medzi vaše nové farby.

Tip: Vyskúšajte si namiešať aj vlastné farby pomocou čísel. Stačí zmeniť číselné kombinácie RGB modelu.

Ako fungujú farby v tlačenej podobe?

Ak si chceme vytlačiť obrázok, s ktorým sme pracovali v Skicári, tlačiareň musí najprv zameniť RGB farby za tlačiarenské farby, ktoré voláme CMYK: Cyan = tyrkysová, Magenta = purpurová, Yellow = žltá, blacK = čierna.

V tlačenej podobe získame čiernu farbu naopak ako pri digitálnych farbách. Museli by sme zmiešať všetky tri farby dohromady a minuli by sme veľa farby, ktorá je drahá. Preto bola pridaná k trom farbám ešte štvrtá farba, čierna.

Aktivita: Vytlačte si obrázok, ktorý ste predtým skúmali v Skicári a porovnajte farby na tomto obrázku v digitálnej a tlačenej podobe. Boli rovnaké alebo sa niektoré farby líšili?

Preskúmajte pomocou farieb aj Web umenia

V online katalógu Web umenia je možné vyhľadávať diela aj podľa farieb, pretože farby použité na dielach sú počas skenovania prevádzané do RGB modelu. Skúste vyhľadať diela vašich obľúbených farieb.

O histórii farebných pigmentov v maliarstve sa dočítate v článku Tajomstvo farieb.

--

--