Tajomstvo farieb III. — farebné vzťahy

Slovenská národná galéria
SNG-online
5 min readFeb 25, 2022

--

Pripravila Michaela Kováčová, galerijná pedagogička SNG a Šimon Lupták, autor fotografií

Ak sa poobzeráte vôkol seba, zistíte, že sa vo vašom okolí nachádza mnoho rôznych farebných odtieňov. Každá farba má svoj špecifický tón, svetlosť a sýtosť, vďaka ktorým medzi nimi vidíme aj mierne odlišnosti. Skúmaniu farieb a ich vzájomným vzťahom sa venovalo v dejinách viacero mysliteľov. Skúste ich preskúmať aj vy!

Aktivita: Vezmite si balík farbičiek alebo fixiek. Rozložte ich do kruhu od najteplejších po najstudenšie farby. Skúste hľadať medzi jednotlivými farbami vzťahy. Nájdite rôzne farebné kombinácie:

· nájdite harmonickú dvojicu alebo trojicu — príjemnú, nevyrušujúcu, tón v tóne
· skúste nájsť kontrastné dvojice — farby, ktoré sú si najvzdialenejšie na kruhu a najviac vám bijú do očí, sú neprehliadnuteľné
· potom môžete vybrať tri farby, ktoré sú v kontraste, štyri…

Rokmi overenou pomôckou pri zoznamovaní sa s umeleckou tvorbou je farebný kruh. Čiernu a bielu farbu na kruhu nenájdete, pretože obe majú osobité postavenie. Viac o tomto postavení sa dočítate tu. Vzťahu medzi farbami sa venujeme každodenne aj my — pri výbere oblečenia, pri kreslení a vymaľovávaní, pri príprave jedla, ale aj zariaďovaní a dekorovaní nášho domova.

Farba je jedným z vyjadrovacích prostriedkov výtvarného umenia, dokáže byť nositeľom významu a komunikovať s nami. Ako k nám prehovárajú obrazy, môžete zistiť vo videu:

Aktivita: Aby sme mohli svet a naše myšlienky zobraziť podľa predstáv, nestačia nám na to len základné farby — červená, žltá a modrá. Na vytvorenie ďalších farieb je potrebné trochu zaexperimentovať! Pri miešaní farieb je dôležitý pomer medzi nimi, preto ich dávkujte v rovnakom množstve, napr. vo veľkosti hrášku. Môžete skúsiť overené kombinácie: zmiešajte žltú farbu s červenou, potom červenú s modrou a žltú s modrou. Aké farby ste získali? Vyskúšajte namiešať aj ďalšie odtiene farieb aj s použitím nových, ktoré ste pred chvíľou vytvorili. Ďalšie farby získate primiešaním bielej alebo čiernej do niektorej z farieb. Vytvoríte tak farby s predponou svetlo… alebo tmavo…, no získať môžete aj nové farby, napríklad primiešaním bielej do červenej vám vznikne ružová alebo zmiešaním čiernej a bielej sivá. Sivú dostanete aj zmiešaním každej kontrastnej farebnej dvojice. Neveríte? Vyskúšajte.

Farebných odtieňov existuje obrovské množstvo, a nie všetky dokážeme pomenovať, preto sú odtiene číslované. Vy ste si pred chvíľou vytvorili vzorkovník vašich namiešaných farieb. Môžete si k nim napísať aj ich zloženie s približným pomerom farieb, aby sa vám nabudúce podarilo namiešať rovnaký odtieň. Takýto denník si vedú aj niektorí umelci a umelkyne.

Možno ste si všimli, že namiešané farby nie sú až také sýte ako základné farby, pretože sú tvorené ich zmiešaním. Miešanie farieb môžete vyskúšať nielen so štetcom, ale aj pohybom. Rozpohybovať môžete aj farebný kruh. Aké farby uvidíte?

Nie vždy chceli umelkyne a umelci namiešať farby podľa seba, často sa inšpirovali aj skutočnou farbou vecí. Farba predmetov sa ale mení v závislosti od intenzity dopadajúceho svetla. Preto môžeme vidieť farbu toho istého predmetu počas dňa rozdielne. Tento jav uchvátil koncom 19. a začiatkom 20. storočia aj umeleckú komunitu impresionistov, ktorí vyhľadávali maľovanie v exteriéri, kde je svetlo nestále. Dopomohol im k tomu aj vedecký objav farieb v tubách, ktoré boli ľahko prenosné a používateľné.

Aha! Rovnaký motív, namaľovaný rôznymi umelcami a odtieňmi farieb:

Aktivita:
Skúste to aj vy! Vyberte si jeden predmet z vášho okolia a namiešajte jeho odtieň viackrát počas dňa. Večer farby navzájom porovnajte.

Farebnosť nášho okolia vnímame väčšinou ako prirodzenú súčasť života. No určite si spomeniete na momenty, kedy vás farebnosť nejakej veci alebo niečieho odevu prekvapila a zaplavila rôznymi pocitmi. Našli ste takú spomienku? Vnímanie farieb je totiž podmienené nielen naším mozgom a fyzickou danosťou zraku, ale aj psychikou. Stáva sa, že farbám prisúdime aj pocity, ktoré súvisia s našimi osobnými preferenciami či kultúrnou tradíciou a prostredím, v ktorom žijeme. Farbám priraďujeme pocity aj na základe toho, ako na nás pôsobia jednotlivé javy alebo predmety v reálnom živote. Napríklad žltú farbu vnímame ako teplú, pretože je farbou slnka, ktoré hreje a najviac slnečných dní je u nás v lete, kedy má väčšina z nás menej povinností a viac voľna a podobne.

Aktivita: Vyskúšajte interpretovať vaše pocity z diel len na základe farieb. Ich vnímanie je veľmi individuálne. Často sa nám niektoré odtiene môžu spájať s rôznymi spomienkami, situáciami alebo zážitkami, a môžu sa líšiť od skúseností ostatných. Skúste sa spoločne zadívať na jedno z vybraných diel, potom si postupne pozdieľajte vaše asociácie a porovnajte ich. Vybrali sme pre vás abstraktné maľby, aby vás nemiatla zobrazená konkrétnosť.

Zistite o farbách viac aj vďaka ďalším článkom s aktivitami!

Viac o histórii farebných pigmentov

A o rôznorodosti tlačených a digitálnych farieb

--

--