Tvorivá výzva / Brošňa z webu umenia

Slovenská národná galéria
SNG-online
4 min readApr 15, 2020

--

Pripravil tvorivý tím Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku

V Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku pripravujeme pravidelne tvorivú dielňu s názvom Ručne stručne. V rámci nej raz mesačne spracovávame tému Brošňa z dejín umenia. Najvýznamnejšie diela svetových a slovenských dejín umenia pretvoríme v inej technike. Túto stratégiu — takzvanú interpretáciu — vo svojej tvorbe často používajú aj umelci. Napríklad obraz od Diega de Velázquez „Las meninas“ takto pretvoril Pablo Picasso.

Keďže sú galérie momentálne zatvorené, ponúkame online návod. Konkrétnu predlohu si môžeme vybrať na www.webumenia.sk. Začíname, samozrejme, najvýznamnejším a najoriginálnejším predstaviteľom slovenského výtvarného umenia 20. storočia, ktorý sa svojou tvorbou pokúšal odpovedať na otázku, či možno byť moderný a slovenský zároveň. Áno, uhádli ste — Ľudovít Fulla. Vybrali sme dielo z našej expozície — olejomaľbu Balóny z roku 1930.

Budete potrebovať:
Farebný filc, fixku, nožnice, lepidlo, farebné bavlnky na vyšívanie, ihlu, gombíky, zatvárací špendlík, koráliky a samozrejme www.webumenia.sk .

Na filc, ktorý bude podkladom (plátnom) si obkreslíme formát obrazu (odporúčame dodržať pomer strán podľa skutočného obrazu), ktorý sme si predtým vystrihli z tvrdého papiera. Urobíme tak dvakrát — bude to predná a zadná strana brošne. Na zadnú stranu môžeme hneď prišiť zatvárací špendlík. Z vlastnej skúsenosti radíme — prišívajte ho otvorený.

Premyslíme si kompozíciu (rozmiestnenie prvkov v obraze) aj jej farebné varianty. Môžeme si ju aj rozkresliť. Teraz začína tá tvorivá zábava. Keď 10 minút posúvame gombičky hore dole a stále to nie je ono, zistíme, že prvky v obraze nie sú rozmiestnené náhodou, ale je to výsledok dlhodobého myšlienkového procesu (pokiaľ teda náhoda nie je princípom vzniku diela). Zároveň si na obraze všimneme detaily, ktoré sme predtým nevnímali.

Keď sme doposúvali a s kompozíciou sme spokojní, filcové diely prilepíme na podklad. S lepidlom opatrne, aby nepresakovalo cez filc. Prípadne môžeme kúsky filcu nenápadne alebo aj nápadne prišiť. Prišijeme gombičky, vyšijeme detaily, dotvoríme.

Prednú stranu máme hotovú. Predtým, než ju zlepíme so zadnou stranou (so zatváracím špendlíkom) vložíme dovnútra kúsok hrubého papiera, aby brošňa držala tvar. Papier vystrihneme o 0,5 cm menší po celom obvode, aby sme pri záverečnom obšívaní (rámovaní) brošne pichali ihlou len do filcu.

Na obšitie použijeme efektný steh, ktorý nie je príliš náročný. Používa sa v korálkovej výšivke, rýchlo pribúda, dobre vyzerá a imituje rám obrazu.

Postup pri obšívaní:

1. Zvnútra brošne — kam schováme uzlík, pichneme ihlou tak, aby vychádzala na zadnej strane.

2. Navlečieme dva koráliky (dva koráliky naraz sa dávajú len na začiatku obšívania). Ideálna veľkosť korálikov je 8 (ak sa v tom neorientujete najjednoduchšie je vyskúšať či koráliky prejdú uchom ihly). Pichneme zozadu o dva koráliky ďalej (v smere obšívania), zľahka utiahneme tak, aby sme mohli ihlu prevliecť druhým korálikom zospodu nahor.

3. Navlečieme jeden korálik (odteraz budeme pridávať už len po jednom koráliku).

4. Potom pichneme zozadu brošne dopredu (o jeden korálik ďalej v smere obšívania) a utiahneme tak akurát.

5. Zospodu korálika prevlečieme ihlu navrch. Utiahneme už definitívne. Najlepšie stále rovnako, aby nám to pravidelne pribúdalo J. Body 3–5 opakujeme po celom obvode.

6. Po obšití celej brošne zakončíme tak, že ihlu pichneme zvrchu do prvého korálika (tie dva na začiatku) a spravíme posledný steh s uzlíkom na zadnej strane. A máme zarámované.

Máme radi, keď pekné veci majú aj nejakú funkciu — preto brošňa. Zároveň je na tejto interpretačnej metóde zaujímavé, že výsledok je aj nie je Fulla. Je to kúsok umenia, ktorý môžete vlastniť a v prípade, že svoj výtvor aj nosíte, sa ním nenápadne pochváliť. Taká výstava v uliciach mesta.

Fotografie vašich interpretácií čakáme na adrese: ruzomberok@sng.sk.
Dopošitia, priatelia!

Pripravili:
Koncepcia tvorivej dielne a realizácia prác: Petra Feriancová Baldovičová
Technická spolupráca: Andrea Kapráliková, Zuzana Gažíková

--

--