Víkendová jarná ŠPACÍRKA

Slovenská národná galéria
SNG-online
4 min readApr 2, 2020

--

Pripravila Nikola Čemanová — lektorka a produkčná Schaubmarov mlyn Pezinok

V Schaubarovom mlyne v Pezinku pravidelne počas sezóny pripravujeme rodinný program Špacírka, ktorý je poznávacím výletom pre všetkých milovníkov prírody. V tomto čase sme pripravili pre vás on-line verziu tohto programu, ktorý sa bude hodiť pri vychádzkach do prírody. Zbaľte si plátené alebo papierové vrecko, rukavice, nožnice, pár krajcov chleba s maslom, herbár, lupu a nášho on-line sprievodcu, ktorý vás bude navigovať v trávach lúk.

Vyberte sa za mesto, rastie tu veľa bylín a jedlých burín. Pomôžeme vám všimnúť si ich, ochutnať ich a preskúmať jarnú lúku trocha inak.

Buriny, ako aj iné nešľachtené rastliny a kvety, majú často vlastnosti zelenín, ktoré kupujeme v obchode. Uvoľňujú minerály z hlbších vrstiev pôdy, kypria ju a navyše sú jedlé a niektoré z nich aj liečivé.

Tento víkend môžete s deťmi na vychádzke spoznať 5 rastlín, viac o nich nájdete v popise fotografií. My sme ich našli v našom mlynskom sade, ktorý je aj v tomto období otvorený pre verejnosť. Ďalších 5 bylín vám predstavíme o týždeň.

Žihľava dvojdomá rastie na vlhkých miestach, jej mladé čerstvé výhonky môžete použiť na prípravu čaju, polievky, omáčky, či do zeleninového šalátu. Môže sa však aj sušiť alebo spracovať na tinktúru.

Pomáha vyčistiť krv a pre svoj vysoký obsah železa sa používa pri liečbe chudokrvnosti. Zaháňa pocit únavy a známa je aj vďake jej účinkom proti lupinám a vypadávaniu vlasov. Kúpanie v žihľave má účinky proti reume.

Hluchavka nachová sa podobá žihľave, na rozdiel od nej však nepŕhli — je teda „hluchá“. Rastie v blízkosti ľudských obydlí, pri múroch, ale i na lúkach. Kvitne od marca do októbra a zbiera sa skoro na jar.

Rastlina má blahodarné protizápalové účinky. Usušený kvet sa pridáva do zmesí spolu s kvetom divozelu, bazy a podbeľu pri liečbe respiračných chorôb. Čaj z kvetov má upokojujúce účinky.

Hviezdicu prostrednú nájdete na lúkach, na poliach, v sadoch, pri stĺpoch pouličného osvetlenia, na okrajoch ciest a predzáhradkách od začiatku jari až do neskorej jesene. Rastie v hustých prízemných porastoch a má drobné biele kvety.

Má močopudné účinky, prečisťuje krv, používa sa na liečbu močového systému. Hviezdica pôsobí priaznivo taktiež na dýchacie cesty, upokojuje podráždené tkanivo, takže ju môžete používať aj pri rôznych kožných chorobách.
Chutí najlepšie na jar a surová. Jej chuť je svieža a šťavnatá. Pripomína chuť mladého hrášku alebo kukurice. Dá sa pridať do šalátov, štiav alebo polievok.

Púpava lekárska rastie najmä na lúkach, na pasienkoch, pri krajoch ciest, ako burina v trvácich krmovinách, na poliach. Rastlina je prestúpená mliečnicami, ktoré obsahujú bielu, nejedovatú šťavu.

Je účinná na liečbu žlčníkových a pečeňových ťažkostí, ale aj pri tráviacich problémoch a horúčke. Mladé lístky sa dajú použiť do šalátov (zalejú sa vlažnou slanou vodou na 30 min., aby sa odstránila ich horkosť). Majú dvakrát vyšší obsah železa ako špenát. Kvety púpavy sa dajú spracovať na púpavový med alebo sirup.

Sedmokráska obyčajná má drobné biele kvietky, ktoré kvitnú od jari až do neskorej jesene. Rastie na slnečných trávnatých porastoch. Zbiera sa kvet bez stonky.

Je známa najmä ako rastlinka s hojivými účinkami na kožu. Používa sa na ošetrenie rán, odrenín, modrín, popálenín, ekzémov a rôznych kožných infekcií. Cení sa aj pri ochoreniach horných dýchacích ciest, reumatizme, bolestiach svalov a tráviacich problémoch.
Dá sa sušiť, a užívať vo forme čaju, alebo sa pridáva za surova do šalátov a iných jedál.

--

--