Výtvarné aktivity SNG na Webumenia.sk

Slovenská národná galéria
SNG-online
6 min readApr 8, 2020

--

Oľga Bartošíková, Množstvo štetcov, 1988, SNG

Na Webumenia.sk nájdete v sekcii Články viacero výtvarných aktivít z Oddelenia galerijnej pedagogiky SNG. Pedagógovia môžu využiť návody na prácu s dielami, metodiky, ktoré približujú princípy prepájania pedagogiky v galérii a v múzeu so školou, pracovné listy pre študentov aj pedagógov, venujúce sa vizuálnej kultúre a ideológii slovenského štátu — Sen x skutočnosť, motivačné a výtvarné aktivity na tému hraníc (nie len) v umení, tému zbierania a triedenia, pri ktorej sa rozvíjajú aj schopnosti vyhodnocovať, návrhy výtvarných aktivít k téme mesta, vnímania času, slávností, voda alebo sneh ako materiál a výtvarný nástroj, výtvarné aktivity na povrchové maľby či Šifry Miloša Urbáska. V úvode článkov pedagógovia nájdu aj stručný teoretický vhľad do témy, či odkaz na kolekciu diel z digitalizovaných zbierok slovenských galérií.

Okrem metodických pomôcok pripravujeme aj články pre verejnosť s námetmi na rôzne tvorivé a vzdelávacie aktivity inšpirované umením. Cez tieto aktivity objavíte svet farieb, čísel, geometrie, prírody, architektúry, ľudského tela, informácií, živlov a veľa iného.

Či už ste rodič, pedagóg, alebo jednotlivec, v týchto výtvarných aktivitách nájdete mnoho podnetov na tvorenie a učenie (sa).

Ján Hoffstädter — PF 2006, Oravská galéria

Čísla a umenie

Čísla sa nachádzajú všade okolo nás, aj tam, kde ich bežne nevnímame. Nemusíme ich vidieť, istým spôsobom sú prítomné vo všetkom, čo nás obklopuje. Skúste sa cez túto optiku pozrieť na veci, ktoré sú bezprostredne vo vašej blízkosti. Precvičte si s deťmi čísla a prácu s nimi prostredníctvom tvorivých zadaní. Takéto prepojenie môže byť pre deti podnetný spôsob, ako si osvojiť a upevniť základy matematiky.
Výtvarná aktivita:
-
koľko toho je?
- osobné čísla
- číselná mriežka
Motivačná aktivita:
- čísla v obrazoch

Vzdelávanie v galérii: sloboda zážitku

Ako si z návštevy galérie odnesie trieda čo najviac? A aká forma spolupráce vznikne zo spojenia školy a galérie? Ponúkame vám rozpracované metodiky v teoretickej aj v praktickej rovine tejto problematiky.
Metodika I — Predškolské vzdelávanie (PDF)
Metodika II — Základné vzdelávanie (PDF)
Metodika III — Gymnaziálne vzdelávanie (PDF)

Neznámy autor — Republika Slovenská, 1940–1945, Slovenské národné múzeum — múzeum Slovenských národných rád v Myjave

Uskutočňovanie sna

Umenie je predmetom záujmu užšej časti publika. Nie každého nadchne. Predovšetkým to moderné a súčasné. Samostatné výstavy umelca alebo skupiny tvorcov oslovia ešte špecifickejšiu cieľovú skupinu. Avšak v posledných dekádach čoraz častejšie vznikajú výstavy, ktoré akoby nastavujú zrkadlo spoločnosti — výstavy prezentujúce vizuálnu kultúru určitého obdobia. Príkladom takéhoto projektu je aj výstava Sen × skutočnosť | Umenie & propaganda 1939–1945 v SNG.
Výtvarné aktivity:
- automatické písanie
- obrazná symbolika
- svojráz
- mestá a kraje
Pracovné listy pre študentov aj pedagógov, venujúce sa vizuálnej kultúre a ideológii slovenského štátu si môžete stiahnuť na webstránke Sen x skutočnosť

Denisa Lehocká — Bez názvu (2008), Slovenská národná galéria, SNG

Hranice v umení

Vývoj dejín umenia sa najčastejšie zaznamenáva prostredníctvom významných medzníkov a obratov v umeleckej tvorbe. Najvýraznejšie zmeny pritom nastali vtedy, keď sa umelci rozhodli prekročiť hranice umenia. Či už to bolo dovtedy tradičné chápanie a vymedzenie umeleckého druhu, žánru alebo aj umenia ako takého. Neraz sa do dejín zapísali umelci, ktorí sa venovali tabuizovaným témam, či prekročili určité morálne hranice tolerancie. Pojem hranice sa podvedome spája s geografickým či politickým významom. Hranicu si tak predstavíme ako pomyselnú, vybudovanú alebo na mape zaznačenú líniu medzi určitými regiónmi.
Motivačné aktivity:
- pohyblivé múry
Výtvarné aktivity:
- zotieranie hraníc
- mapované vrstvenie
- podmienené kreslenie / mentálne mantinely

Vladimír Popovič — Šesť dní v ateliéri I. (1966), Slovenská národná galéria, SNG

Uzlíky v čase

Mohlo by sa zdať, že písanie denníka patrí skôr do oblasti literárneho žánru ako do výtvarného umenia, no rôzne formy zaznamenávania udalostí a priebehu času svedčia o opaku. Samotné písanie denníka bývalo bežným sprievodným javom umelcovej tvorby. Prostredníctvom neho zaznamenával inšpiračné zdroje, rodiace sa nápady, ale aj reflexiu toho, čo už vytvoril. Umelcov denník tak neraz dopovedá príbeh jeho tvorby alebo konkrétneho diela.
Výtvarné aktivity:
- vyrobte si vlastný denník
- časové záznamy (Tak plynie čas)
- vo farbe leta
- denné zadania do denníka

Dezider Tóth — Rezervácia 1991-? (1991), Slovenská národná galéria, SNG

Lovci a zberači

Ťažko si predstaviť svet umenia bez zberateľov. Zbieranie a budovanie zbierok je veľmi dôležitou súčasťou formovania umeleckého diania. Mnoho umelcov bolo na zberateľov ako mecenášov existenčne odkázaných. Aj keď závislosť od sponzora je do istej miery limitujúca, predsa je zberateľstvo pre umelecké diela skôr prínosom. Napokon, nebyť vášnivých zberateľov, mnohé zo vzácnych artefaktov by sa dodnes pravdepodobne nezachovali.
Výtvarné aktivity:
-
triedenie v triede
- kabinet kuriozít
- sklad slov
- úložisko

Július Nemčík — Jazero I. (1963), Slovenská národná galéria, SNG

Kruhy na vode

Voda v umeleckom svete zaujala niekoľko zásadných pozícií. V prvom rade je to materiál a výtvarný nástroj. Okrem toho aj vyjadrovací prostriedok, ale aj téma či motív viacerých umeleckých diel.
Výtvarné aktivity — Lavírovanie:
-
vodná hladina
- hravé cvičenia s vodou
- lavírovaná maľba soľou
- kolobeh vody

Július Koller — Životné prostredie — ochrana zelene a čistoty (1976), Slovenská národná galéria

Moje mesto — miesto, kde žijem

Architektúra je jedným z najkomplexnejších umeleckých druhov. Navyše, divák sa s ňou môže stretnúť celkom nechcene — nie je potrebné navštevovať nejaké inštitúcie, ktoré sa venujú zhromažďovaniu architektonických diel. Architektúra a urbanizmus sú neraz súčasťou nášho každodenného života. Možno preto si nie vždy uvedomujeme ich umelecké hodnoty. Predovšetkým v mestskej zástavbe, kde sa nielen miešajú súčasné stavby s historickými, ale aj architektonické diela s výstavbou, ktorá umeleckými kvalitami nedisponuje. Napriek tomu je práve mesto prostredím, kde sa s umením stretávame najčastejšie.
Návrhy výtvarných aktivít:
-
urbanizmus sídliska
- vlastný panelák
- voľné architektonické konštrukcie

Jozef Mužila — PF 2006, 2005, Oravská galéria, OGD

Povrchové maľby

Výtvarné experimenty s rôznym prístupom k spôsobu zobrazovania neskončili s nástupom avantgardného umenia. Po druhej svetovej vojne sa mnoho umelcov priklonilo k abstraktnému prejavu. A nefiguratívne zobrazenie naplno rozvinulo svoj expresívny potenciál predovšetkým v experimentovaní s farbou a jej výrazom. No táto vizuálna rovina väčšine autorov nestačila. A tak presunuli záujem aj na ďalší rozmer výtvarných diel — štruktúru povrchu.
Výtvarné aktivity:
-
prírodné nánosy
- olejový akvarel
- hlinená monotypia
- penová maľba
- škrobové obrazy

Daniel Spoerri — Hahn’s (Last) Supper, 1964

Umenie ako oslava

Motív slávností či oslavy sa v umeleckom svete objavuje odpradávna. Na jednej strane to vyplýva z prirodzeného vzťahu umenia k tradíciám. Na druhej strane emócie, ktoré sú nepochybnou súčasťou všetkých osláv a slávností, sú pre umenie rovnako zaujímavé.
Motivačné aktivity:
-
fanfáry
- tanečný obrad / gestická veta
Návrhy výtvarných aktivít:
-
každodenný priestor
- medzinárodný deň

Miloš Urbásek — DS-160 (1970)

Šifry Miloša Urbáska

Miloš Urbásek bol pomerne významnou osobnosťou na umeleckej scéne druhej polovice 20. storočia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Z domáceho hľadiska je dôležitá jeho účasť na bratislavských Konfrontáciách — sérii spočiatku neoficiálnych výstav. V zahraničí sa zas presadil ako jeden z hlavných predstaviteľov tzv. lettrizmu — umeleckého smeru, ktorý pracuje s písmom ako materiálom. Veľmi výraznou črtou Urbáskovej tvorby je totiž narábanie so širokým spektrom možností, ktoré môže poskytnúť jeden relatívne jednoduchý motív — grafému.
Návrhy pre pedagógov na motivačné cvičenia:
-
živé písmená
- písmenkový orchester
Návrhy výtvarných aktivít:
-
predpríprava
- kompozícia, delenie farieb, kontrast
- symetria
- asociačné cvičenia

--

--