„Vybodkujme sa“

Slovenská národná galéria
SNG-online
3 min readMar 17, 2021

--

Pripravila Viera Juríková, lektorka Kaštieľ Strážky

Inšpiráciu nachádzame v tvorbe Ladislava Mednyánszkého a jeho jedinečnom pohľade na okolitý svet. Maľovanie prírody a jej smerovanie nálady, to videl maliar vo všetkom. Nielen vo farbách, ale aj vo vôni rastlín, vzduchu a v líniách. V tvorbe maliara sa nachádza nespočetné množstvo krajinomalieb ktorými sa môžete inšpirovať na webumenia.sk

My sme si zvolili Lomnicky štít:

Ladislav Mednyánszky: Lomnický štít, 1890–1900, SNG

Aktivita:

Kresbu preskúmame nielen zrakom ale aj hmatom. Máme pripravený postup ako si spraviť jedinečnú perforovanú kresbu vďaka ktorej sa naučíme vnímať priestor. Deti zaujme táto technika, pri ktorej vznikajú plastické body na druhej strane papiera a vďaka tomu výsledný efekt viete pozorovať nielen zrakom, ale skúmať ho môžete aj hmatom. Maliari často videnú realitu prenesenú na plátno menia, niektoré časti zvýraznia, iné zredukujú. Pri pohľade na zachytenú krajinu si všímajte celý horizont, jeho líniu a všetky dominantné prvky, či už sú to masívne štíty v pozadí, alebo trsy trávy a kvetov zvýraznené v prednej časti diela. Vďaka rôznym farebným odtieňom dokážete vnímať priestor krajiny a to využijeme aj v nasledujúcej aktivite.

Téma:
krajinomaľba, skúmanie a zachytenie okolitej prírody.

Veková skupina: 4+

Pripravíme si: ostrú ceruzku, alebo pero, papier, kartón, uhlík, prípadne tuhu z ceruzky a papier A4

Pri perforovanej kresbe si na papier zachytíme tie časti videného, ktoré sú z nášho pohľadu jedinečné. Podľa predkreslenej línie prepichujeme papier vďaka čomu nám vzniknú zaujímavé perforované body. Veľkosť bodu si určíme tlakom ceruzky na papier. Svetlé časti sú perforované menej, tmavšie viac. Napríklad štíty majú základný obrys, sú v diaľke, tam bodkujeme s menšou medzerou, ale trávu už vybodkujeme viac, tesne bod za bodom, aby sme vnímali ten priestor.

Otočením papiera získame perforované body, ktoré preskúmame hmatom. Ako vnímame ostré hrbolčeky papiera na končekoch prstov? Je to príjemné alebo naopak je to pocit nepríjemný?

Uhlík v závere tejto aktivity použijeme aby sme upravili kresbu a podporili priestorové vnímanie, pozorovanie jednotlivých častí obrazu, čo sa nachádza v prednej a zadnej časti, pravo-ľavá orientácia, zrkadlenie. Snažíme sa prechádzať uhlíkom po jednotlivých bodoch, ktoré predstavujú lúku, trsy trávy a kvety. Všetko to, čo sa nachádza v tej prednej časti obrazu. Prstom jemne rozptýlime čiernu farbu pre zvýraznenie.

Perforovaná kresba „Vybodkujme sa“ deťom rozvíja kognitívne funkcie ako napríklad pamäť a pozornosť. Pri kreslení je potrebná súhra základných mozgových funkcií a motoriky, koordinácie oka a ruky.

--

--