Vytvorte si časovú kapsulu

Slovenská národná galéria
SNG-online
6 min readMar 31, 2021

--

Pripravila Terézia Števuliaková, galerijná pedagogička SNG Schaubmarov mlyn

Počuli ste o fľašiach s listami alebo odkazmi, ktoré vyplavilo more? Mnohokrát sa našli až niekoľko desaťročí po tom, ako boli napísané. A hoci autori pôvodne nezamýšľali vytvoriť časové kapsuly, fungovali tak. Ľudia, ktorí ich našli, sa tak dozvedeli o živote v dobe, v ktorej vznikli.

Sú v nich uložené veci, ktoré ukazujú, aký je/bol v danom období život. Niektoré sú ukryté v sklenených nádobách, iné v špeciálnych boxoch. Môžu slúžiť ako metóda komunikácie s ľuďmi v budúcnosti.

Obdobie, ktoré práve prežívame, je výnimočné a zlomové. Veľa z vecí, ktoré boli pre nás samozrejmosťou, sa počas pandémie zmenili. Vytvorte si vlastnú časovú kapsulu, v ktorej zaznamenáte toto obdobie.

Čo môže kapsula obsahovať?

● List pre tvoje budúce ja — Kde a ako rád/rada tráviš čas? Čo máš rád/rada? Aká je tvoja obľúbená kniha, hra, pieseň? Tvoje obľúbené zviera? Ako tráviš čas doma? Ako sa zmenil tvoj život počas pandémie? Kto ti chýba? Na čo sa tešíš, keď pandémia skončí?
● Interview s kamarátmi, rodičmi alebo so starými rodičmi — spýtaj sa na to aj svojich blízkych. Odpovede môžeš nahrať do telefónu a potom prepísať.
● List pre ľudí z budúcnosti.
● Predmet, ktorý je spojený s pandémiou, napr. rúško, ktoré si si vyrobil/a.
● Fotografie teba a tvojej rodiny.
● Výstrižky z aktuálnych novín alebo časopisov.
● Nejaký výtvor, ktorý si doma počas korony spravil/a.
● Zaujímavý príbeh z lockdownu.

Schránka

Ako úložisko môžete použiť nádobu alebo škatuľu, ktorú nájdete doma, alebo si vytvoriť svoju vlastnú časovú kapsulu. My sme vyskúšali rolky z toaletného papiera.

  1. Na vytvorenie kapsuly z toaletných roliek potrebujete: 4 toaletné rolky, nožnice, lepiacu pásku, fixu, spinkovač, lepidlo, kartón a farebné papiere.

2. Jednotlivé papierové rolky prestrihnite pozdĺž dlhšej strany.

3. Štyri rozstrihnuté časti toaletných roliek spojte spinkovačom tak, aby vznikol štvorec.

4. Zo štvorca vytvorte valec a spojte v spodnej a vrchnej časti.

5. Na kartón obkreslite kruhovú podstavu valca. Kruhy potrebujete dva — budú tvoriť spodnú a vrchnú časť kapsuly.

6. Okolo kruhu nakreslite štyri obdĺžnikové časti — budú slúžiť na prilepenie kruhov k valcu. Tvar vystrihnite a obdĺžnikové časti ohnite.

7. Naneste lepidlo na ohnuté časti kruhovej podstavy. Kruh vložte do valca a lepené plochy pritlačte na steny valca.

8. Teraz je čas vložiť do vašej kapsuly všetky predmety, ktoré má obsahovať.

9. Kapsulu uzavrite aj z druhej strany. Pri lepení si môžete pomôcť lepiacou páskou.

10. Výtvarné stvárnenie obalu kapsuly je na vás. Môžete použiť farebný papier, lesklú fóliu alebo akýkoľvek materiál, ktorý doma nájdete.

11. Kapsulu označte s informáciou, kedy sa má otvoriť, napr. Otvorte v roku 2031!

Pri tvorení schránky myslite na:

● Forma kapsuly je závislá od fyzických parametrov predmetov, ktoré do nej chcete uložiť. Zmestia sa dovnútra všetky?
● Vnútorný priestor sa môže členiť vlepovaním predelov.
● Kapsulu môžete ukryť niekde u vás doma, alebo ak je odolná proti vode, zakopať ju na záhrade. Poraďte sa s rodičmi, kde je dobré miesto kapsulu uložiť a miesto môžete označiť.
● Kapsulu otvorte v roku, ktorý ste si určili, alebo dajte inštrukcie niekomu, kto ju otvorí.

Prečítajte si viac a diskutujte spolu:

Ako prebudiť spomienky

● Niekedy sa nám do rúk dostanú predmety alebo fotografie, ktoré nám prinesú spomienky, na ktoré by sme inak už dávno zabudli. Rovnako môžu fungovať aj miesta alebo vône. Pozrite si fotografie zo svojho detstva. S kým/čím a kde ste sa hrávali? Aké ste mali oblečenie? Pamätáte si nábytok z fotografií? Sú na fotografiách veci, na ktoré si už nepamätáte?
● Spýtajte sa rodičov na knihy, ktoré ako deti čítali a na hračky, s ktorými sa hrávali. Pamätajú si, ako vyzerala ich detská izba alebo obľúbená šálka?

Iné časové kapsuly

● Časové kapsuly sa v súčasnosti často vytvárajú pri významných príležitostiach ako položenie základných kameňov alebo otvorenie svetových výstav. Slúžia ako úkryt historických predmetov a informácií a predpokladá sa, že budú otvorené ku konkrétnemu dátumu v budúcnosti. Majú pomôcť budúcim historikom, archeológom alebo antropológom.
● Jedným z prvých príkladov použitia časovej schránky je Detroit Century Box, ktorú vytvorili 31. 12. 1900 a jej otvorenie bolo naplánované o 100 rokov neskôr. Významní obyvatelia mesta vtedy opísali život v roku 1900 a ich predstavy o svete v roku 2000.
● Štyri časové schránky sa nachádzajú aj vo vesmíre. Sú to odkazy pre mimozemské civilizácie, prípadne ľuďom do budúcnosti, na palube kozmických sond Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 a Voyager 2.

Dielo Romana Ondaka s názvom Časová kapsula

Časovú kapsulu vytvoril aj svetoznámy umelec Roman Ondak v roku 2011 pre výstavu v Modern Art Oxford. Vznik kapsuly inšpirovala udalosť v bani na ťažbu medi a zlata Mina San José v Čile, ktorej šachta bola vybudovaná ako špirálovitá chodba. Výbuch v bani 5. augusta 2010 zapríčinil jej zasypanie, ktoré uväznilo skupinu baníkov v hĺbke 700 metrov. Hneď na druhý deň sa začali pripravovať plány na ich záchranu. Boj čilskej vlády o život 33 baníkov sledovali počas 69 dní milióny ľudí na celom svete. Preprava na zemský povrch sa podarila práve vďaka záchrannej kapsule.

Dielo je inštalované v Schaubmarovom mlyne do júla 2021.

Roman Ondak: TIME CAPSULE, 2011, foto: Juraj Starovecký / Koláž: Pavlína Morháčová, 2021

Roman Ondak cítil obrovský rešpekt voči baníkom, ktorí dokázali prežiť takú dlhú dobu v hĺbke a tme malého banského krytu. Nešlo mu však len o rozprávanie ich príbehu, ale aj o zachytenie, prenos a uchovanie istého časopriestorového úseku. Preto repliku záchrannej schránky Fénix 2 nazval Časová kapsula. Objekt má tvar rakety, ale je jej opakom — je schránkou pre jedného človeka, zostupujúcou pod povrch zeme.

Všimnite si, akými farbami je pomaľovaná časová kapsula. Vidíte na fotografii časť čilskej vlajky? Prečo boli použité tieto farby?

Roman Ondak: TIME CAPSULE, 2011, foto: Juraj Starovecký

Autora fascinoval priebeh záchrany, v ktorom sa spojili významné svetové vedecké a technické osobnosti, silové zložky čilského štátu aj americká NASA. Spolu vyvinuli spôsob, ako baníkov dostať zo zavalenej bane zdravých. Vnímal aj politický kontext udalosti a uvedomil si, že týchto 33 ľudských životov sa podarilo zachrániť práve vďaka záujmu médií. Sledovanosť vtedy prekročila aj vysielanie z pristátia Apollo 11 na Mesiaci.

Ondak chcel divákom priblížiť niečo veľmi vzdialené a zhmotniť to, čo poznali len z médií. Dielo Time Capsule tak reprezentuje historické súvislosti, mediálne vrstvy aj jednotlivé ľudské príbehy odvahy, viery, nádeje, ale aj sklamaní. Témou obrátenia pohľadu od hviezd späť na Zem a do jej vnútra zároveň poukázal na situáciu ľudstva, ktoré čelí výzvam budúcnosti.

Viac informácií o autorovi a diele: Výstavy / Schaubmarov mlyn v Pezinku (sng.sk).

--

--