Vytvorte si prírodný xylofón

Slovenská národná galéria
SNG-online
2 min readMay 12, 2020

--

Pripravil Peter Pivoda, galerijný pedagóg SNG

Preskúmajte v prírode zvukové vlastnosti dreva a vytvorte si prírodný xylofón. Precvičíte si sluch a porovnávanie tónov. Aktivita rozvíja zmyslové poznávanie, dôležité pri získavaní vedomostí aj vnímaní umenia.

Počas prechádzky nájdite miesto s viacerými stromami a pokúste sa určiť ich druhy. Nazbierajte niekoľko hrubších a dlhších spadnutých vetiev a všímajte si ich rôznu podobu — niektoré z nich môžu byť duté, iné s dierami, práchnivé, s kôrou či bez nej.

Uväzujte ich po jednom na špagát a postupne si vyskúšajte, ako znejú — držte ich jednou rukou tak, aby viseli vo vzduchu a druhou rukou do dreva udierajte pevným predmetom, napríklad väčším kameňom alebo lyžicou. Počujete nejaké rozdiely? Pokúste sa visiace drevá usporiadať vedľa seba podľa výšky tónu priviazaním na nízky konár alebo iné vhodné miesto.

Od čoho závisí, ako drevo znie? Zmení sa zvuk tým, že z konára odlomíme? Znie lepšie drevo práchnivé alebo pevné, s kôrou alebo bez nej?

Zvuk po údere vzniká rozochvením. Čím je drevo pevnejšie, tým rýchlejšie sa chveje a tým vyšší je jeho tón. Preto najvyšším tónom znie najpevnejšie drevo stromov ako buk, dub, slivka a nižšími tónmi mäkšie drevo, napr. baza, smrek a borovica. Rýchlosť chvenia zvuku závisí aj od hrúbky dreva, jeho dĺžky alebo obsahu vody.

Na hotovej vyladenej zvonkohre si s menšími deťmi môžete vyskúšať jednoduché rytmicko-melodické cvičenia. Naveďte ich k opakovaniu vytlieskaného rytmu, alebo rytmu slov označujúcich názvy stromov, ktorých drevo ste použili, aby si ich lepšie zapamätali. Skúste tiež napríklad, či by sa na nej dala zahrať časť obľúbenej piesne.

Zvonkohru rozozvučí aj vietor a v prostredí tak vznikne dočasná zvuková stopa.

Ďalšie podnety k vnímaniu stromov nájdete v dielach na webe umenia.

Tvorivé aktivity na poznávanie stromov a rozvíjanie zmyslov s deťmi nájdete v článku Vychádzka za stromami.

--

--