Vytvorte si snehový reliéf / Dejiny umenia pre deti a ich rodičov s námetom na tvorivú aktivitu

Slovenská národná galéria
SNG-online
4 min readFeb 19, 2021

--

Pripravila Petra Feriancová Baldovičová, galerijná pedagogička v Galérii Ľudovíta Fullu, Ružomberok

Čo je reliéf?

Reliéf predstavuje akýsi prechod od maliarstva k sochárstvu. Je to sochárske dielo, v ktorom plastické prvky vystupujú zo základnej plochy do priestoru. Je však určené na pohľad spredu, čím sa líši od sochy, ktorú môžeme obísť a pozrieť si zo všetkých strán. Predstav si, že plávaš vo vode. Vodná hladina je základná plocha a všetko, čo ti trčí von z vody, by mohol byť figurálny reliéf.

Podľa toho, ako veľmi námet vystupuje z plochy, poznáme nízky, vysoký alebo vhĺbený reliéf. V nízkom reliéfe námet (napríklad postava) vystupuje len trochu, vo vysokom sa viac odpútava od podkladu a svojou plastickosťou sa približuje k soche. O tom, ako veľmi sa odpúta, rozhodujú okrem umelca aj vlastnosti a možnosti materiálu, z ktorého bude vyrobený. Existuje aj vhĺbený reliéf, ktorý je vyrytý alebo vyhĺbený dovnútra plochy. Objavuje sa najmä v staroegyptskom sochárstve, ale aj v modernom umení.

S nízkym reliéfom prichádzame do kontaktu každodenne. Vieš kde?

Aký reliéf za sebou zanechávaš, keď kráčaš v snehu alebo po blate?

Kde a na čo sa používa sochársky reliéf?

Sochársky reliéf sa vyskytuje vo vyspelých kultúrach rôznych období. Rozpráva príbehy o výnimočnom živote ľudí či bohov, ale zobrazuje aj každodenný život. Často je súčasťou architektúry ako vonkajšia alebo vnútorná ozdoba budov.

Napríklad v Ríme stojí 35 metrov vysoký stĺp, ktorý nechal postaviť cisár Trajánus v roku 113. Odspodu nahor ho v špirále obtáča reliéf s 2 662 postavami. Je to vlastne kamenný komiks, v ktorom sú vyrozprávané úspechy cisárovej vlády a najmä víťazné bitky. V čase svojho vzniku bol novinkou a mnohí neskorší panovníci sa touto stavbou inšpirovali.

Všimol si si niekedy reliéf na budovách v tvojom meste alebo obci? Čo na ňom bolo zobrazené?

Zemský reliéf

Na jednom veľmi zaujímavom plastickom reliéfe žijeme všetci. Je ním naša planéta. Jej povrch tvorí reliéf, nazývaný georeliéf. Základom nie je doska, ale mierne sploštená guľa — geoid. Je to stále živý reliéf, jeho povrch sa mení vnútornými silami (sopečná činnosť, zemetrasenia) i vonkajšími silami (voda, mráz, vietor, gravitácia…). V neposlednom rade pretvárame tento reliéf aj my ľudia.

Predstav si krajinu ako obrovitánsky reliéf. Sleduj, kde sú priehlbiny a kde vyvýšeniny. Skús rozmýšľať ako tieto tvary vznikli.

Naša inšpirácia — snehový reliéf

Náš „ukážkový“ reliéf zo snehu, zhotovený deťmi, rozpráva príbeh o aktuálnom svete, v ktorom sme prispôsobili život pandémii. To znamená, že si napr. musíme často umývať a dezinfikovať ruky či špeciálne posilňovať imunitu pobytom vonku a pozitívnou náladou.

V minulosti bol reliéf najčastejšie kamenný, vzácnejšie kostený alebo drevený. Súčasné sochárske reliéfy sú často z rôznych kovov, ale aj umelých či netradičných materiálov. Porozmýšľaj, aké vlastnosti majú rôzne materiály a aké nástroje a postupy si vyžadujú.

Skús aj ty vymyslieť nejaký netradičný materiál, z ktorého by sa dal reliéf zhotoviť. Inšpirovať sa môžeš napr. zimou, ktorá ponúka dokonalý “stavebný materiál” sneh. Vyskúšaj si to.

Budeme radi, keď sa podelíte so svojimi reliéfnymi príbehmi. Pošlite nám ich na adresu: ruzomberok@sng.sk.

--

--