Zima — aktivita pre deti

Slovenská národná galéria
SNG-online
4 min readFeb 9, 2021

--

Pripravila Andrea Kapráliková, galerijná pedagogička v Galérii Ľudovíta Fullu, Ružomberok. Workshop vznikol vďaka spolupráci s kultúrnym centrom Diera do sveta.

Online workshop je určený pre deti vo veku od 7–12 rokov, ale aj pre všetkých duchom mladých a tvorivých jedincov, ktorí obľubujú zimu. Výtvarné aktivity majú medzipredmetový charakter a navzájom prepájajú oblasti vizuálneho umenia, fyziky a chémie.

O zime sa hovorí, že je krutá. Svet, ktorý zahalí do chladu, hmly, temna a ľadu, síce oslabí život prírody a uloží ju do spánku, no ten istý svet zároveň premení na veľkú bielu kryštálovú krásu. Bez ohľadu na to, či už u vás zima vyvádza, alebo len lenivo odfukuje svoje snehové pierka, si jej zimné podoby vytvoríte cez ľadové obrazy a snehové vločky. Pripravte sa na dve výtvarné aktivity z pohodlia vášho domova prostredníctvom edukačného videa, ktoré nájdete v závere článku. Predtým, než sa však ponoríte do tvorivého procesu, zoznámte sa s jednotlivými aktivitami a pripravte si vopred pomôcky.

Zamrznuté ľadové obrazy na tri rôzne spôsoby

1. Ľadové obrazy

Hovorí sa o ňom, že nie je maliarom a on maľuje. Nie je ani plameňom, ale páli. A v noci sa stáva sklárom, aby mlákam zasklil tvár. Viete, o kom je reč? O mraze. Jeho účinok má vplyv na zmenu kvapalného skupenstva vody na pevnú, keď už vzniká ľad. Priebeh tuhnutia funguje tak, že čiastočky kvapalných látok spomalia svoj pohyb a uložia sa k sebe. Tento jav môžeme pozorovať pri teplote 0 °C. Efekt mrazu využijeme pri tvorbe ľadových obrazov a ak sa aktuálne nevyskytuje vo vonkajšom prostredí vášho bydliska, pomôžeme si mrazničkou. V prípade priaznivých mrazivých podmienok si ľadové obrazy zachovajú svoje pevné skupenstvo do príchodu jari, až kým sa neroztopia. Pri tvorbe obrazov zároveň pouvažujeme aj o kompozícii jednotlivých prvkov, pri ktorých pôsobí z fyziky známy Archimedov zákon. Pri rozmiestnení predmetov použitých na ľadové obrazy, rozhoduje ich hustota — hmotnosť, vplyvom ktorej buď klesnú ku dnu, alebo naopak, zostanú plávať na hladine.

Ľadovo-snehovému pôvabu neodolali ani niektorí slovenskí umelci; v ich dielach sa zima prejavila prostredníctvom vlastnej skúsenosti alebo spomienok, ako napr. Zima Vladimíra Kompánka, Zima Ernesta Zmetáka, Zima za mestom Ľudovíta Fullu alebo Zima Martina Martinčeka. Ich obrazy sú na rozdiel od tých našich (ľadových) trvácne, a kým sú galérie zatvorené, zapozerajte sa do nich a ďalších diel cez Web umenia.

Prichystajte si tieto pomôcky na výrobu ľadových obrazov: plastová nádoba, nožnice, lepiaca páska, prírodniny (listy, kvety, šišky, šípky, čokoľvek prírodného charakteru), špagát, pohár s vodou. Celý postup nájdete vo videu nižšie.

Ukončený proces kryštalizácie soli na vločke

2. Snehové vločky

K zime nepochybne patrí sneh, ktorý tvoria vločky so zväčša typickým šesťuholníkovým tvarom. Ten ako prvý popísal nemecký vedec Johannes Kepler, ktorému usporiadanie ľadových kryštálov pripomínalo včelie plásty alebo zrnka poskladané v granátovom jablku. O osude vločiek rozhoduje teplota a vlhkosť v jednotlivých pásmach vzduchu. Práve vďaka nízkej teplote sa z vyzrážaných mikroskopických kvapiek vody nabalených napr. na prachovú čiastočku stávajú ľadové kryštály, ktorých spojením vzniká vločka. Pomocou metódy oddeľovania zložiek rovnorodej zmesi (tuhej rozpustnej látky — soli a kvapaliny alebo rozpúšťadla — vody) vytvoríme nasýtený roztok, v ktorom sa soľ už ďalej nerozpúšťa vo vode a odparením tejto zmesi na vzduchu dosiahneme kryštalizáciu soli. Vzniknú jemné kryštáliky na povrchu našej vločky zhotovenej z vaty a vatových tyčiniek. Pri tomto chemickom pokuse pozorujeme veľkosť a tvar jednotlivých kryštálov, ktoré môžeme porovnať so skutočnými ľadovými alebo výtvarnými.

Na výrobu snehových vločiek si pripravte nasledujúce pomôcky: lyžica, nožnice, väčší zaváraninový pohár, vatové tyčinky, miska so soľou, vata, biela niť.

Prajeme veľa tvorivosti, vedomostí, ale aj zábavy so zimnými aktivitami!

--

--