Jak napisać dobry post na Facebooku?

Foto: Evan Clark

Zauważyliście że czasami to co piszecie w swoich postach nie ma ani trochę odzewu? Czasami podobne posty mają zasięgi zastraszające. Są zasady i tricki które pomagają trafiać do twoich fanów, oto kilka z nich:

  • Rozpisywanie się nie działa więc post musi być zwięzły, krótki i na temat. Dłuższe notki można wrzucać na bloga lub medium.com
  • Algorytm facebooka nie lubi linków do stron zewnętrznych. Nie bardzo przepada też za linkowaniem do stron innych niż autora postu. Jeżeli musisz coś takiego dodać wrzeć to do pierwszego komentarza.
  • Facebook lubi obrazki ale dlatego że potrafi czytać co na nich jest nie przepada za reklamami. Jeżeli uda ci się zmieścić tekst na max 20% obrazka algorytm udostępni twój post większej ilości fanów.
  • Zasięgi stron są niewielkie, jeżeli macie np. 50.000 fanów to średni zasięg organiczny postu tekstowego nie przekroczy 10%, post z obrazkiem będzie miał szansę na 20%. można to poprawić pisząc post pod konkretną część fanów. Im więcej lajków tym większe procenty — post pojawi się w feedzie większej ilości osób przez co będzie miał szanse na więcej lajków.
  • Dlaczego warto znać swoich fanów? bo pisząc posty pod ich gusta oprócz lajków można też zbierać nowych. Jeżeli prowadzisz stronę baru a barmani mówią o dobrze sprzedającym się krafcie, opublikuj informacje o nim podając cenę i datę do której będzie dostępny. nie zapomnij też o zdjęciu. taki post zbierze fanów tego piwa a po pojawieniu się na ich feedzie trafi też do ich znajomych którzy nie są twoimi fanami lub facebook zadecydował że ich taki post nie zainteresuje.
  • Tak, facebook decyduje za nas co nam się podoba. dlatego zasięgi są niewielkie. o ile nie sprzedajesz kotków lub wieczorowej bielizny twoje posty muszą bardzo się natrudzić żeby gdziekolwiek dotrzeć. Pomóż im używając dobrej jakości zdjęć.
  • Nikt nie chce się dzielić reklamami więc im bardziej personalnie post jest napisany tym większy będzie miał odbiór. Zamiast przepisywać ofertę z cennika przy barze napisz które piwo ci najbardziej w tym tygodniu smakowało i że właśnie dostaliście nową dostawę.
  • Facebook ❤ video — jak możesz wrzucaj krótkie filmiki. Na necie są narzędzia do składania i animowania krótkich prezentacji, można dokleić do tego np. ciebie mówiącego dokładniej o co chodzi. Facebook puści to większej ilości osób nawet bez boosta. Uważaj tylko na 2 rzeczy — dobrą jakość dźwięku i to że masz 3 sekundy na zainteresowanie tematem. Dźwięk jest ważny ale nie aż tak bardzo bo lwia część klipów video oglądana jest “bez głosu”.