Haftalık Sosyal Medya Özeti: 31 Aralık 2018— 6 Ocak 2019

Sociality.io ekibi, sosyal medya alanında bu hafta yaşanan gelişmeleri sizler için derledi. Her hafta yayınlanan bu özetlerle sektördeki son gelişmeleri takip edebilir, markanızı ve ekibinizi sosyal medyanın her an değişen dünyasına hazır hale getirebilirsiniz.😊

2019’da Facebook Etkileşimlerinizi Arttırmak İster Misiniz?

Sosyal medyada iletişim yapan her büyük ya da küçük her işletme mevcut ve potansiyel müşterileri ile nasıl daha fazla etkileşime gireceğini araştırıyor. Buzz Sumo da bu işletmelere yol göstermesi için 777 milyon Facebook postunu inceleyerek detaylı bir çalışma hazırladı. Araştırma gösteriyor ki; Facebook’ta içeriklerin erişimleri düşmeye devam ederken içeriklerin ön plana çıkmasındaki en önemli etkenlerden biri etkileşimler olmaya devam ediyor. Detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

2019’da Mutlaka Bilmeniz Gereken 14 Görsel Pazarlama İstatistiği

Sosyal medya trendleri içinde önemi hızla artan ,hikayeler ve AR teknikler gibi, görsel pazarlama araçları 2019’da hayatımızda daha büyük bir yer kaplıyor olacak. İçeriğinin öne çıkmasını isteyen her işletme, marka ya da kişi görsel pazarlamanın önemini bir kez daha fark edecek. Venngage ekibi tüm bu trendleri takip edenlere yardımcı olması için 500’den fazla pazarlamacı ile görüştü ve bir anket düzenledi.

Anket sonuçlarına göre pazarlamacıların %88’i yayınladıkları makalelerin %50’sinden fazlasında görsel kullandıklarını söylüyor. %40’ı ise paylaşımlarında stok görseller kullandığını dile getiriyor. Detaylı infografiğe buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook Hikayeler İçin Yeni CTA Çıkartmaları Ekliyor

Instagram’da hikaye kullanımı her geçen gün artmaya devam ediyor. Eklenen her yeni özellik kullanıcılar tarafından benimseniyor. Fakat Facebook hikayeler için aynı hızla gelişme gösterdiğini söylemek biraz zor. Bunun farkında olan platform Facebook hikayelerin kullanımını daha foksiyonel kılmak için işletme sayfalarının kullanabileceği yeni CTA butonları ekledi.

Twitter’ın Başı Kullanılmayan Hesaplar ile Dertte

Twitter’ın başı son zamanlarda kullanılmayan hesaplar ile dertte. TechCrunch’ın haberine göre teröristler, IŞİD propagandası yapmak için uzun süredir kullanılmayan hesapları ele geçirip bu hesaplar üzerinden propaganda yapıyor. Twitter her ne kadar tespit ettiği hesapları kapatmaya devam etse de hala tespit edemediği hesaplar olduğu biliniyor.

İran Instagram’ı Engellemeye Hazırlanıyor

İran, Instagram için erişimi engelleme kararı aldı fakat şu an bu karar hayata geçirilmedi. Twitter, Facebook ve Telegram için mevcut engelleme kararı bulunan İran bir süredir Instagram için kısıtlı erişim imkanı sunuyordu. Fakat bunun yeterli olmadığını düşünen yetkililer çözümü Instagram erişimini tamamen kaldırmakta buldu. Bu kararın ne zaman hayata geçirileceği tam olarak bilinmezken gelen bazı haberler de İran’ın Instagram benzeri bir uygulama geliştirdiği yönünde.

2018’de Instagram’da Hangi Renkler Ön Plana Çıktı?

Instagram’da her gün birçok paylaşım yapılıyor. Peki bu paylaşımların ağırlıklı hangi renk tonlarında olduğunu merak ettiniz mi? Tam olarak bunu merak eden Londra’da yaşayan bir girişimci www.yearofcolour.com’u hazırladı. Son derece basit bir kullanıma sahip olan web sitesine Instagram hesabınız ile giriş yapıp yaptığınız paylaşımların ağırlıklı hangi renklerde olduğunu keşfedebiliyorsunuz.