Socios.com
Published in

Socios.com

Persib Become First Indonesian Club To Join Socios.com

Scroll down for TR, IT, FR, JP

BANDUNG, JUNE 08TH: Fans of Liga 1 Indonesia team PERSIB will soon be able to join the most empowered and engaged community in sport following the club’s announcement that they will launch a Fan Token on Socios.com. PERSIB becomes the first Indonesian club to partner with the world-leading blockchain powered fan engagement and rewards app.

Fan Tokens are digital assets that give sports fans access to a new digital service provided by their favourite teams. More than 1.5M users from 167 countries have downloaded Socios.com, with Fan Token holders able to influence their favourite teams in polls, earn rewards, VIP experiences and access games, competitions and exclusive offers on the app.

Based in Bandung, Jawa Barat, PERSIB is one of the biggest football clubs in Indonesia and has been established since 1933. PERSIB has won the Indonesian football league twice, once in the 1994/1995 season and again in 2014/15. The club is focused on the next generation of talent and is committed to developing its Education and Training programme through its Elite Youth Program, creating a positive impact for the Indonesian football industry.

PERSIB joins a roster of over 150 major sporting organisations to have embraced Socios.com. Big names from Socios.com’s extensive network include Paris Saint-Germain, FC Barcelona, Valencia, Atlético de Madrid, Manchester City, Arsenal, Juventus, AC Milan and Inter Milan. South American giants River Plate, Flamengo and Corinthians, as well as over 50 major US sports franchises from the NBA, NHL and NFL, MMA outfit UFC, several Formula One teams and leading lights from the world of esports are also all on board.

Socios.com is on course to run at least 500 polls this year for its growing community of Fan Token holders, enabling them to influence fan-centric decisions on matters ranging from kit designs to squad numbers and celebration songs. Socios.com will also reward more fans than ever before with as many as 17,000 fans set to watch games for the teams they love in style in 2022. Fan Token holders will also receive unique digital rewards, including NFTs, as well as merchandise and match-worn jerseys, while being eligible to access exclusive discounts linked to club sponsors and other special offers and incentives linked to major brands. Socios.com will also increase gamification on the app, launching a wide range of sports themed mobile games exclusively for Fan Token holders.

Teddy Tjahjono, Director of PT PERSIB Bandung Bermartabat said, “We are very happy and proud to welcome Socios.com as our partner. PERSIB is a club that is very open and supportive to various innovations and new technologies. Together with Socios.com, we believe that we can offer new opportunities for the entire PERSIB fan base, both in Indonesia and around the world to engage more deeply and to be at the forefront with the club.

“The PERSIB Fan Token will be a great tool for us, bringing our global digital fanbase of more than 20 million closer to the club.”

Alexandre Dreyfus, CEO of Chiliz and Socios.com, said: “Socios.com is a truly global community, created for sports fans everywhere. “We’re delighted to enter another new market, where there is a huge passion for domestic football and love for the global game.

“A very warm welcome to PERSIB. We look forward to creating amazing experiences and new opportunities for your fans together.”

Socios.com is powered by Chiliz, the world-leading blockchain provider for the sports and entertainment industries. Chiliz employs nearly 300 staff and has regional offices in Madrid, London, São Paulo, Istanbul, Miami, Malta andLyon. The company will open an office in Milan in the near future. Chiliz $CHZ the digital currency of the Socios.com platform and network enabler of the new Chiliz Chain 2.0 (CC2) blockchain, that enables sports and entertainment brands to unlock the huge potential of Web3, is available on all of the world’s biggest cryptocurrency exchanges.

PERSIB SOCIOS.COM’A KATILAN İLK ENDONEZYA TAKIMI OLUYOR

BANDUNG, 8 HAZİRAN: Liga 1 Endonezya takımı PERSİB’in taraftarları, kulübün Socios.com’da bir Fan Token başlatacaklarını duyurmasının ardından yakında spordaki en güçlü ve ilgili topluluğa katılacak. PERSİB, dünya lideri blockchain destekli taraftar etkileşimi ve ödüllendirme uygulamasıyla partner olan ilk Endonezya kulübü oldu.

Fan Tokenlar, sporseverlere favori takımları tarafından sağlanan yeni bir dijital hizmete erişim sağlayan dijital varlıklardır. 167 ülkeden 1,5 milyondan fazla kullanıcı Socios.com’u indirdi ve Fan Token sahipleri oylamalarda favori takımlarına etki edebilir, ödüller, VIP deneyimler kazanabilir ve uygulamadaki oyunlara, yarışmalara ve özel tekliflere erişebilir.

Merkezi Jawa Barat, Bandung’da bulunan PERSIB, Endonezya’nın en büyük futbol kulüplerinden biridir ve 1933'ten beri kurulmuştur. PERSIB, Endonezya futbol ligini bir kez 1994/1995 sezonunda ve yine 2014/15 sezonunda olmak üzere iki kez kazanmıştır. Kulüp, yeni nesil yeteneklere odaklanmıştır ve Elit Gençlik Programı aracılığıyla Eğitim ve Öğretim programını geliştirmeye ve Endonezya futbol endüstrisi için olumlu bir etki yaratmaya kendini adamıştır.

PERSIB, Socios.com’a katılarak için 150'den fazla büyük spor organizasyonundan oluşan geniş bir listeye katılıyor. Socios.com’un ağındaki büyük isimler arasında Paris Saint-Germain, FC Barcelona, ​​Valencia, Atletico de Madrid, Manchester City, Arsenal, Juventus, AC Milan ve Inter Milan yer alıyor. Güney Amerika devleri River Plate, Flamengo ve Corinthians’ın yanı sıra NBA, NHL ve NFL’den 50'den fazla büyük ABD spor markası, MMA takımı UFC, birkaç Formula 1 takımı ve espor dünyasının önde gelen takımları da yer almakta.

Socios.com, giderek büyüyen Fan Token sahipleri topluluğu için bu yıl en az 500 oylama düzenleyerek, forma tasarımlarından kadro numaralarına ve kutlama şarkılarına kadar çeşitli konularda taraftar merkezli kararları etkilemelerine olanak tanıyor. Socios.com ayrıca 2022'de favori kulüplerinin canlı maçlarını izlemeye hazırlanan 17.000'den fazla taraftarla her zamankinden daha fazla taraftarı ödüllendirecek. Fan Token sahipleri ayrıca NFT’lerin yanı sıra lisanslı ürünler, kulüp sponsorları ile bağlantılı özel indirimlere ve büyük markalarla bağlantılı diğer özel tekliflere ve teşviklere erişmeye hak kazanırken maç formaları da dahil olmak üzere benzersiz dijital ödüllerin sahibi olacak alacak. Socios.com ayrıca uygulamada oyunlaştırmayı artıracak ve yalnızca Fan Token sahipleri için çok çeşitli spor temalı mobil oyunları piyasaya sürecek.

PT PERSIB Bandung Bermartabat Direktörü Teddy Tjahjono, “Socios.com’u partnerimiz olarak ağırlamaktan çok mutlu ve gururluyuz. PERSIB, çeşitli yeniliklere ve yeni teknolojilere çok açık ve destekleyici bir kulüp. Socios.com ile birlikte, Hem Endonezya’daki hem de dünyadaki tüm PERSIB taraftar kitlesine daha derinden etkileşimde bulunmaları ve kulüple ön saflarda yer almaları için yeni fırsatlar sunabileceğimize inanıyoruz.

“PERSİB Fan Token bizim için harika bir araç olacak ve 20 milyonu aşan küresel dijital taraftar kitlemizi kulübe yaklaştıracak.”

Chiliz ve Socios.com’un CEO’su Alexandre Dreyfus ise şunları söyledi: “Socios.com, her yerdeki sporseverler için oluşturulmuş gerçek anlamda küresel bir topluluktur. “Yerli futbola büyük bir tutkunun ve küresel oyuna olan sevginin olduğu başka bir yeni pazara girmekten mutluluk duyuyoruz.

“PERSİB’e, Socios.com’a hoş geldiniz diyoruz. Taraftarlarınız için birlikte harika deneyimler ve yeni fırsatlar yaratmak için sabırsızlanıyoruz.”

Socios.com, spor ve eğlence endüstrileri için dünya lideri blockchain sağlayıcısı Chiliz tarafından desteklenmektedir. Chiliz’in yaklaşık 300 çalışanı ve Madrid, Londra, São Paulo İstanbul, Miami, Malta ve Lyon’da bölge ofisleri bulunmaktadır. Şirket yakın gelecekte Milano’da bir ofis açacak. Socios.com platformunun dijital para birimi ve spor ve eğlence markalarının Web3'ün devasa potansiyelini ortaya çıkarmasını sağlayan yeni Chiliz Chain 2.0 (CC2) blockchain ağ etkinleştiricisi Chiliz $CHZ, dünyanın en büyük kripto para borsalarında listelenmiştir.

IL PERSIB DIVENTA IL PRIMO CLUB INDONESIANO AD UNIRSI A SOCIOS.COM

BANDUNG, 8 GIUGNO: Tifosi del club PERSIB della Liga 1 Indonesia potranno presto unirsi alla comunità più impegnata e coinvolta dello sport dopo l’annuncio del club che lancerà un Fan Token su Socios.com.

PERSIB diventa il primo club indonesiano a collaborare con l’app leader mondiale per il coinvolgimento e premiazione dei fan basata su blockchain.

I Fan Token sono risorse digitali che offrono agli appassionati di sport l’accesso a un nuovo servizio digitale fornito dalle loro squadre preferite. Più di 1,5 milioni di utenti da 167 paesi hanno scaricato Socios.com, con i possessori di Fan Token in grado di influenzare le loro squadre preferite tramite i sondaggi, guadagnare premi, esperienze VIP e accedere a giochi, competizioni e offerte esclusive sull’app.

Con sede a Bandung, Jawa Barat, il PERSIB è una delle più grandi squadre di calcio dell’Indonesia ed è stato fondato nel 1933. Il PERSIB ha vinto due volte il campionato di calcio indonesiano, uno nella stagione 1994/1995 e l’altro nel 2014/15. Il club è focalizzato sulla prossima generazione di talenti e si impegna a sviluppare il suo programma di istruzione e formazione attraverso il suo programma Elite Youth, creando un impatto positivo per l’industria calcistica indonesiana.

PERSIB si unisce a un elenco di oltre 150 importanti organizzazioni sportive che hanno abbracciato Socios.com. I grandi nomi della vasta rete di Socios.com includono Paris Saint-Germain, FC Barcelona, ​​Valencia, Atlético de Madrid, Manchester City, Arsenal, Juventus, AC Milan e Inter. Anche i giganti sudamericani River Plate, Flamengo e Corinthians, oltre a oltre 50 importanti franchigie sportive statunitensi di NBA, NHL e NFL, la lega di MMA UFC, diversi team di Formula 1 e le principali figure del mondo degli eSport sono tutti a bordo.

Socios.com è in procinto di condurre almeno 500 sondaggi quest’anno per la sua crescente comunità di possessori di Fan Token, consentendo loro di influenzare le decisioni incentrate sui fan su questioni che vanno dal design delle divise ai numeri di squadra e alle canzoni celebrative. Socios.com ricompenserà più fan che mai con ben 17.000 fan pronti a guardare le partite delle squadre che amano con stile nel 2022. I possessori di Fan Token riceveranno anche ricompense digitali uniche, inclusi NFT, oltre a merchandising e -maglie indossate dai giocatori, potranno anche accedere a sconti esclusivi legati agli sponsor dei club e ad altre offerte speciali e incentivi legati ai grandi marchi. Socios.com aumenterà anche la gamification sull’app, lanciando un’ampia gamma di giochi per dispositivi mobili a tema sportivo esclusivamente per i possessori di Fan Token.

Teddy Tjahjono, Direttore del PT PERSIB Bandung Bermartabat ha dichiarato, “Siamo molto felici e orgogliosi di accogliere Socios.com come nostro partner. PERSIB è un club molto aperto e favorevole a varie innovazioni e nuove tecnologie. Insieme a Socios.com, crediamo di poter offrire nuove opportunità per l’intera fanbase del PERSIB, sia in Indonesia che in tutto il mondo, per impegnarsi più profondamente ed essere in prima linea con il club.

“Il Fan Token PERSIB sarà un ottimo strumento per noi, avvicinando al club la nostra base di fan digitale globale di oltre 20 milioni”.

Alexandre Dreyfus, CEO di Chiliz e Socios.com, ha dichiarato: “Socios.com è una comunità davvero globale, creata per gli appassionati di sport di tutto il mondo. “Siamo lieti di entrare in un altro nuovo mercato, dove c’è una grande passione per il calcio nazionale e l’amore per il gioco globale.

“Un caloroso benvenuto al PERSIB. Non vediamo l’ora di creare insieme esperienze straordinarie e nuove opportunità per i tuoi fan”.

Socios.com è alimentato da Chiliz, il fornitore di blockchain leader a livello mondiale per i settori dello sport e dell’intrattenimento. Chiliz impiega quasi 300 dipendenti e ha uffici regionali a Madrid, Londra, San Paolo, Istanbul, Miami, Malta e Lione. La società aprirà prossimamente una sede a Milano. Chiliz $CHZ, la valuta digitale della piattaforma Socios.com e abilitatore di rete della nuova blockchain Chiliz Chain 2.0 (CC2), che consente ai marchi di sport e intrattenimento di sbloccare l’enorme potenziale del Web3, è disponibile su tutti i più grandi exchange di criptovalute del mondo .

PERSIB DEVIENT LE PREMIER CLUB INDONÉSIEN À REJOINDRE SOCIOS.COM

BANDUNG, LE 08 JUIN : Les fans de PERSIB, équipe de Liga 1 indonésienne, pourront bientôt rejoindre la communauté la plus engagée du sport, après l’annonce par le club du lancement d’un Fan Token sur Socios.com. PERSIB devient le premier club indonésien à s’associer à l’application de récompenses et d’engagement des fans utilisant la blockchain, leader mondial dans ce domaine.

Les Fan Tokens sont des actifs numériques qui permettent aux fans de sport d’accéder à un nouveau service numérique fourni par leurs équipes préférées. Plus de 1,5 million d’utilisateurs de 167 pays ont téléchargé Socios.com. Les détenteurs de Fan Token peuvent influencer leurs équipes préférées dans des sondages, gagner des récompenses, vivre des expériences VIP et accéder à des jeux, des concours et des offres exclusives sur l’application.

Basé à Bandung, Jawa Barat, PERSIB est l’un des plus grands clubs de football d’Indonésie et a été établi depuis 1933. PERSIB a remporté deux fois le championnat de football indonésien, une fois lors de la saison 1994/1995 et une autre fois en 2014/15. Le club s’intéresse à la prochaine génération de talents et s’engage à développer son programme d’éducation et de formation à travers son Elite Youth Program, créant ainsi un impact positif pour l’industrie du football indonésien.

PERSIB rejoint une liste de plus de 150 organisations sportives majeures qui ont adopté Socios.com. Parmi les grands noms du vaste réseau de Socios.com se trouvent le Paris Saint-Germain, le FC Barcelone, Valence, l’Atlético de Madrid, Manchester City, Arsenal, la Juventus, l’AC Milan et l’Inter Milan. Les géants sud-américains River Plate, Flamengo et Corinthians, ainsi que plus de 50 grandes franchises sportives américaines de la NBA, de la NHL et de la NFL, l’équipe de MMA UFC, plusieurs équipes de Formule 1 et des leaders du monde des esports sont également à bord.

Socios.com est sur le point d’organiser au moins 500 sondages cette année pour sa communauté croissante de détenteurs de Fan Token, leur permettant ainsi d’influencer les décisions prises par les fans sur des sujets allant de la conception des maillots aux numéros des équipes et aux chansons de célébration. Socios.com récompensera également plus de fans que jamais, puisque 17 000 d’entre eux pourront assister aux matchs des équipes qu’ils aiment avec style en 2022. Les détenteurs de Fan Token recevront également des récompenses numériques uniques, notamment des NFT, ainsi que des produits dérivés et des maillots portés en match, tout en ayant accès à des remises exclusives liées aux sponsors des clubs et à d’autres offres spéciales et incitations liées aux grandes marques. Socios.com renforcera également la gamification sur l’application, en lançant une large gamme de jeux mobiles à thème sportif exclusivement pour les détenteurs de Fan Token.

Teddy Tjahjono, Directeur de PT PERSIB Bandung Bermartabat a déclaré, “Nous sommes très heureux et fiers d’accueillir Socios.com comme partenaire. PERSIB est un club très ouvert et favorable aux diverses innovations et nouvelles technologies. Avec Socios.com, nous pensons pouvoir offrir de nouvelles opportunités à l’ensemble des fans de PERSIB, en Indonésie et dans le monde entier, afin qu’ils puissent s’engager davantage et être aux avant-postes du club.

“Le Fan Token PERSIB sera un outil formidable pour nous, en rapprochant notre fanbase numérique globale de plus de 20 millions de personnes du club.”

Alexandre Dreyfus, PDG de Chiliz et Socios.com, a déclaré: “Socios.com est une véritable communauté globale, créée pour les fans de sport du monde entier. “Nous sommes ravis de nous lancer sur un nouveau marché, où la passion pour le football national et l’amour pour le jeu global sont énormes.

“Un accueil très chaleureux à PERSIB. Nous avons hâte de créer ensemble des expériences incroyables et de nouvelles opportunités pour les fans.”

Socios.com est basé sur Chiliz, le leader international de la blockchain pour les industries du sport et du divertissement. Chiliz emploie près de 300 personnes et possède des bureaux régionaux à Madrid, Londres, São Paulo, Istanbul, Miami, Malte et Lyon. L’entreprise ouvrira prochainement un bureau à Milan. Chiliz $CHZ, la devise numérique de la plateforme Socios.com et le réseau de la nouvelle blockchain Chiliz Chain 2.0 (CC2), qui permet aux marques de sport et de divertissement de libérer l’énorme potentiel de Web3, est disponible sur toutes les plus grandes plateformes de crypto-monnaie du monde.

ペルシブ・バンドン — インドネシアからSOCIOS.COM初のパートナークラブが誕生

バンドン 6月8日:インドネシア一部リーグ、リーガ1の強豪ペルシブ・バンドン。Socios.comとの提携を通じて公式Fan Tokenをローンチすることで、ペルシブはスポーツ界で最もパワフルなコミュニティに参加することができます。ペルシブは、世界をリードするブロックチェーンを利用したファンエンゲージメント&報酬プラットフォームSocios.comと提携する初のインドネシア主要クラブとなります。

Fan Tokenは、保有することによって愛するチームが提供する新たなデジタルサービスへのアクセスが可能となるデジタル資産です。世界167カ国、150万人のユーザーがFan Tokenを保有し、様々な特典や限定コンテンツを楽しむSocios.comは2019年にローンチされたブロックチェーン技術を用いながら世界トップクラスのスポーツ団体のファンエンゲージメントおよびマネタイズをサポートする、消費者直接取引(D2C)プラットフォームです。

インドネシアはジャワ島西部に位置するバンドンを本拠地とするペルシブ・バンドンは1933年に設立されて以来インドネシアサッカーを牽引し続けている強豪チームです。これまでに国内リーグを2度制覇(1994/95、2014/15)しており、Elite Youth Programを通じて未来のインドネシアサッカー界を担う若手の育成と教育に力を入れています。

ペルシブ・バンドンはパリ・サンジェルマン、FCバルセロナ、バレンシア、アトレティコ・マドリード、マンチェスター・シティ、アーセナル、SCコリンチャンス、フラメンゴ、サンパウロFC、ヴァスコ・ダ・ガマ、FPF、UEFA、UFCやPFL等の総合格闘技団体、フォーミュラ1チーム、eスポーツチーム、NHL、NFL、MLS、NBA等の150を超える世界トップクラスのスポーツ団体に続き、Socios.comとの提携を通じてブロックチェーン技術を応用したサポーターとのエンゲージメント向上を図っていきます。

Socios.comは、増え続けるFan Token保有者のコミュニティに対して、今年少なくとも500の投票を実施する予定で、ユニフォームのデザインから背番号、ゴールチャントに至るまで、ファンを中心としたクラブチームの意思決定をサポートしてまいります。 Socios.comはまた、2022年に17,000人ものファンが愛するチームの試合を観戦できるよう、これまで以上に多くのファンに報酬を提供します。Fan Tokenを保有することで、NFT、グッズ、試合着用ジャージなどのユニークなデジタル特典を受けられるほか、クラブスポンサーと連携した限定割引、主要ブランドと連携したその他の特別オファーやインセンティブにアクセスすることができます。 Socios.comはまた、アプリのゲーミフィケーションを強化し、Fan Tokenホルダー専用のスポーツをテーマとした幅広いモバイルゲームを開始する予定です。

ペルシブ・バンドン ディレクター Teddy Tjahjono氏によるコメント:

「Socios.comをパートナーとして迎えることができ、大変嬉しく、誇りに思っています。我々ペルシブ・バンドンは、イノベーションと新技術に対して非常にオープンで協力的なクラブです。Socios.comとともに、インドネシアと世界中のPERSIBファン全体が、我々との関わりを深め、最前線に立つための新しい機会を提供できると信じています。

PERSIB Fan Tokenは、2000万人を超える世界中のデジタルファンベースとクラブの距離を近づける、私たちにとって素晴らしいツールになるでしょう。」

Chiliz/Socios.com CEO Alexandre Dreyfusによるコメント:

「Socios.comは、世界中のスポーツファンのために作られた、真のグローバルコミュニティです。国内サッカーはもちろん国外リーグへの関心度が非常に高いインドネシアという新たな市場に参入できることを嬉しく思います。

ペルシブ・バンドンの皆様を心から歓迎します。ファンの皆様のために素晴らしい体験と新しい機会を共に創造していくことを楽しみにしています。」

Socios.comは、スポーツおよびエンターテインメント業界向けの世界有数のブロックチェーンプロバイダーであるChiliz社によって提供されています。Chilizは約300人のスタッフを擁しており、マドリード、ロンドン、イスタンブール、マイアミ、マルタ、リヨンに続き、ミラノでのオフィス開設が進められています。 Chiliz $CHZは、Socios.comプラットフォームが採用するデジタル通貨であり、スポーツおよびエンターテイメントブランドがWeb3の大きな可能性を引き出すことを可能にする新しいChiliz Chain 2.0 (CC2) ブロックチェーンのネットワークエネーブラーで、世界最大の暗号通貨取引所で取り扱われています。

--

--

The world’s first fan voting and rewards platform

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Socios.com

Socios.com

The world’s first fan-voting and rewards platform powered by Chiliz. Download the app now at Socios.com!