Raport The State of Frontend 2020–wywiad z Markiem Gajdą, CTO i współzałożycielem The Software House

Łukasz Czajkowski
SoDA Polska
Published in
4 min readSep 9, 2020

Jednym z istotnych elementów misji SoDA jest działaność badawcza oraz publikowanie raportów i analiz, dotyczących branży technologicznej w Polsce. Poza własnymi aktywnościami promujemy także raporty i publikacje merytoryczne naszych firm członkowskich. Jednym z takich materiałów jest raport “The State of Frontend”, opublikowany przez The Software House kilka tygodni temu, bazuje on na 4,500 odpowiedziach od developerów z całego świata i został pobrany przez ponad 1,000 czytelników w pierwszym tygodniu od publikacji.

Pytania: Łukasz Czajkowski, SoDa

Odpowiedzi: Marek Gajda, Marek Gajda, Chief Technology Officer i współzałożyciel The Software House, najlepiej ocenianej firmy programistycznej w Polsce według serwisu Clutch.

Jak przeprowadziliście badanie opinii obejmujące tak wielu developerów i do tego pochodzących z najróżniejszych części świata?

Od kilku lat dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem ze społecznością developerów. Przygotowujemy wiele artykułów i komentarzy eksperckich dotyczących software developmentu i prowadzenia biznesu w branży technologicznej. W tym roku opracowaliśmy też raport dotyczący coraz bardziej popularnych, ale wciąż budzących wiele kontrowersji mikroserwisów. Budujemy w ten sposób sieć kontaktów, która chętnie odpowiada na nasze zaproszenia i angażuje się w projekty badawcze. Ankietę online dotyczącą frontendu promowaliśmy głównie w społecznościach developerskich oraz w licznym gronie naszych partnerów biznesowych. Dzięki temu, udało się przeprowadzić badanie na tak dużą skalę, a także pozyskać znakomitych ekspertów, którzy skomentowali jego wyniki, jak Guillermo Rauch (CEO Vercel), Luca Mezzalira (VP of Architecture w DAZN), Jessica Jordan (Developer Advocate w .cult), Tim Neutkens (Head of Next.js w Vercel).

Jakie korzyści dla branży i deweloperów przyniesie ten raport?

To przegląd trendów, nowości oraz najlepszych rozwiązań i narzędzi. Kompendium wiedzy dla CTOs, które może pomóc w ewaluacji i opracowaniu strategii rozwoju technologii frontendowych w firmie. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Jeszcze rok temu takie rozwiązania jak Continuous Integration były raczej zarezerwowane dla backendu. Frontendowcy zrozumieli jednak szybko, że też mogą z tego korzystać i aż 77% ankietowanych już w tym momencie stosuje CI. Prawie ⅓ deweloperów zbudowała ostatnio stronę Jamstack i prawdopodobnie ta liczba będzie rosnąć w kolejnych miesiącach (zmieniło się też to, że zamiast “JAMstack” zaczynamy pisać “Jamstack”).

Jakie są Twoim zdaniem najważniejsze wnioski z tego raportu?

Wiedziałem, że React jest najpopularniejszy, ale nie spodziewałem się, że korzysta z niego więcej developerów niż z Angulara i Vue.js razem wziętych. To pokazuje, że React będzie królować również w najbliższej przyszłości. Widać też jednak, że wielu developerów zadeklarowało chęć nauki Vue.js i Svetle, a to może potencjalnie oznaczać zmierzch Angulara.

Ciekawe są też wyniki dotyczące hostingu. Deweloperzy korzystają ze wszystkiego co jest na rynku — od tradycyjnych DCs (data centers), przez dostawców usług w chmurze, po zupełnie nowe rozwiązania jak Netlify czy Vercel. Jednocześnie AWS umacnia swoją pozycję pośród rozwiązań cloudowych i według raportu już teraz więcej developerów korzysta z AWS (38,7%) niż z Google Cloud Platform (14.2%) i Microsoft Azure (11.5%) razem wziętych.

Jakie jest najbardziej zaskakujące odkrycie?

Wciąż zaskakuje mnie, jak cienka jest u deweloperów frontendowych granica między miłością a nienawiścią. Przykładowo, stack React + Redux, jeszcze niedawno popularny, zdaje się odchodzić do lamusa — aż 34% ankietowanych uważa, że Redux zniknie w przeciągu najbliższych 3 lat.

Czy planujecie w przyszłości kolejne raporty?

Na pewno, tylko musimy zdecydować się na temat, bo studnia pomysłów i potrzeb w tym obszarze nie ma dna. Software development to szybko ewoluująca dziedzina. Patrząc na to, z jakim impetem nowe technologie wkraczają do otaczającej nas rzeczywistości i jak zmieniają nasz świat, przewiduję, że to tempo będzie tylko rosnąć. Dlatego uważam, że inicjatywy porządkujące i stanowiące źródło wiedzy w tym obszarze są niezwykle potrzebne.

Raport State of Frontend pokazał nie tylko jak przedstawia się sytuacja w zakresie rozwiązań czy narzędzi, ale też jak pracują developerzy. Aż 92% respondentów pracowało w ciągu ostatniego roku jako część większego zespołu developerskiego. Co zastanawiające, specjaliści QA, czyli testerzy oprogramowania, nie byli członkami takich zespołów aż w ponad 50% przypadków. To ważne informacje dla CTOs chcących wiedzieć, jak powinni budować i zarządzać zespołami developerskimi w obliczu szybko zachodzących zmian dotyczących procesów i narzędzi do tworzenia oprogramowania.

Dlatego być może raport rzucający światło na zasoby ludzkie w IT to kolejny projekt, którym się zajmiemy. Chciałbym też w przyszłym roku powtórzyć raport dotyczący frontendu, żeby móc dokonać porównania i zobrazować jak szybko faktycznie zachodzą tu zmiany.

Całość raportu można przeczytać tutaj: https://tsh.io/state-of-frontend/

--

--