W SoDA korzysta każdy — wsparcie dla mniejszych, średnich i dużych software house’ów.

Team SoDA
SoDA Polska
Published in
3 min readAug 11, 2022
SoDA benefits

Jako organizacja SoDA od kilku lat reprezentujemy branżę IT w mediach ogólnopolskich oraz za granicą. Skrupulatnie zbieramy informacje o wyzwaniach, trendach i przewidywaniach dotyczących rynku oraz wyciągamy wnioski. Oprócz działań globalnych skupiamy się także na budowaniu społeczności wewnątrz organizacji, dlatego w naszych strukturach wspieramy nie tylko duże firmy z branży technologicznej, ale także przygotowaliśmy pełen pakiet benefitów i możliwości dla software house’ów, które zatrudniają mniej pracowników, a chcą czerpać wiedzę i doświadczenie garściami.

Potencjalne firmy z sektora IT, które chcą dołączyć do naszej organizacji często zadają pytanie, czy mniejsze firmy, które dopiero się rozwijają i zatrudniają kilku lub kilkunastu pracowników znajdą dla siebie przestrzeń do rozwoju w SoDA tuż obok dużych game changer-ów. Odpowiedź jest oczywista — TAK! Warto wiedzieć, że wśród firm członkowskich ponad 50% zatrudnia mniej niż 50 pracowników, a 43% z nich — mniej niż 25 pracowników. Takie połączenie małych i dużych software house’ów pozwala na fuzję doświadczeń i dzielenie się know-how na każdym etapie rozwoju. Na naszych kanałach komunikacyjnych obserwujemy, że mniejsze firmy chętnie korzystają z wiedzy w zakresie zatrudniania pracowników (również obcokrajowców), wynagrodzeń, czy szukają porad dotyczących marketingu, HR, sprzedaży, finansów i strategii biznesowych.

firmy SoDA — liczba pracowników

Stawiamy na edukację

Firmy, które zatrudniają mniejszą ilość pracowników chcą rozwijać się dynamicznie i nabywać nowe umiejętności. Dzięki temu będą mogły przyspieszyć proces pozyskiwania nowych kontaktów, a co za tym idzie — pozyskiwanie nowych zleceń długoterminowych. Często rozwój nowych projektów wiąże się także z zatrudnianiem lub wynajmowaniem na czas określony pracowników z tzw. ławeczki. Nie jest to skomplikowane, ale wymaga sporo uwagi, jak i dopełnienia licznych formalności prawnych. W SoDA z łatwością można nabyć taką wiedzę i doświadczenie, dzięki platformie SoDA Academy, czy licznym webinarom i spotkaniom z praktykami biznesu.

Wiemy, jak ważna jest edukacja dla naszych firm członkowskich, dlatego cały czas mogą korzystać z dostępnych szkoleń — nie tylko dla programistów, a także dla zespołów rekrutacyjnych, marketingowych, czy sprzedażowych. Wiedzę mogą także poszerzać managerowie i właściciele, dzięki, której będą mogli wdrażać nowe pomysły i optymalizować codzienną pracę. Pracownicy firm członkowskich chętnie uczestniczą w webinarach online, które są swobodną przestrzenią do zdobywania interesującej wiedzy, a także na zadawanie pytań. Także na bieżąco reagujemy na to, co dzieje się w branży i tworzymy badania, raporty oraz statystyki, które wspierają i pogłębiają insighty biznesowe firm członkowskich.

Swobodny networking IT — kluczowa misja SoDA

Dla całej branży IT bez względu na wielkość firmy bardzo ważny jest networking, czyli poznawanie specjalistów w branży, wymiana wizytówek i nawiązywanie długofalowych relacji biznesowych. To ogromna wartość w całym sektorze, dlatego niezmiennie udostępniamy możliwość integrowania się firm członkowskich w trakcie dedykowanych spotkań, a także onlne — na komunikatorze Slack, który angażuje ponad 180 firm IT, w tym ponad 1000 użytkowników. Warto wiedzieć, że wśród firm członkowskich pracuje blisko 30 000 pracowników.

SoDA organizuje spotkania networkingowe SoDA Locals oraz SoDA Connect. Te pierwsze skupiają kadry zarządzające, a drugie są zorganizowane specjalnie dla pracowników firm członkowskich. SoDA Locals to okazja do matchmakingu i wymiany potrzeb, które narastają wraz z dynamicznym rozwojem firm. Natomiast SoDA Connect to wyjątkowa przestrzeń do wymiany wiedzy i dzielenia się wartościowymi, biznesowymi poradami.

Dla tych, którzy najchętniej integrują się online przygotowaliśmy zamknięty komunikator Slack SoDA. W tej wirtualnej przestrzeni każdy może zadać pytanie, podzielić się refleksją związaną z branżą, a także wystawić ogłoszenie w ramach tzw. ławeczki o wymianie pracowników lub chęci pozyskania leadów. Najpopularniejsze kanały naszym komunikatorze dotyczą kwestii prawnych, wydarzeń SoDA, a także wsparcia w zakresie zatrudniania nowych pracowników.

Dotacje i wsparcie prawne

Firmy chętnie korzystają także z doświadczenia i wiedzy naszego komitetu Public Advocacy. Wspieramy mniejsze, średnie i duże software house w sprawach związanych m.in. z zatrudnianiem cudzoziemców — programem Poland Business Harbour, dotacjami związanymi z ekspansją zagraniczną, dofinansowaniami targów, badaniami i rozwojem tzw. B+R, IP Box’em, estońskim CIT-em, systemem podatkowym np. Polskim Ładem czy działaniami na poziomie centralnym lub regionalnym.

--

--