Anti-SEO’dan Kurtulma Yöntemleri

Fatih Battal
Apr 28, 2019 · 2 min read

Selamlar! En içten bir pazar günümü bir kaç yazı için ayırdım. Başlıkta da belirttiğim gibi bu benim için önem arz eden bir konu olduğu için, vaktimin buna gitmesi sorun değil. Herkesin bu güzel havada bir sahil kenarında, bir çayır-çimen alanında olması canımı sıkmıyor değil:)

Öncelikle, nedir bu Anti-SEO?

Anti-SEO ilk etapta kısaca anlatmak gerekirse Google’ın tasvip etmediği yöntemler ile sitenizin mevcut çalışmalarını etkileyen saldırı ya da benzeri yöntemlere verilen genel bir ad.

Çoğunlukla Anti-SEO’yu şu şekilde kullanıyorlar

Trafik: Robot trafik göndererek belli kelimelerinizde sizi düşürmek isteyebilirler. Bu robot trafik ise yapay olarak sunucular yardımıyla çalışmaktadır.

Peki, nasıl çalışır? Tek bir ip üzerinden örneğin sayfanız Kayısı Çeşitleri bu sayfa üzerine h**k, adu*t, p**n, er**ic vb. gibi yapay kelimeler ile besleyerek gönderim yapılır. Analytics üzerinden tespiti kolay görünebilir fakat eğer ki bir Hosting kullanıyor iseniz işiniz çok zor. Blocklama işlemini servis sağlayacınızın yapması gerekir, aldığınız destek paketine göre bu işlemin süresi ise değişiklik gösterebiliyor.

Çapraz Paravan: Siteniz eğer bir Hosting üzerinde barınıyorsa, çoğunlukla eski taban servis sağlayıcılar Hostinglerini aynı platformlar üzerinden vermekte, sitenize komşu bir site açılabilir. Bu işlem sizi oldukça etkileyebilecek bir method! Neden mi?

Aynı ip adresi üzerine aynı site ve kötü içerikler ile sitenize çıkan dış linkler ile minik bir atık kokusu sayesinde çöp tenekesine gitmeyi bekleyen bir siteniz olmuş oluyor. Bundan kurtulmanın bir yolu var mı? Evet, elbette mevcut! Bir sanal sunucu ya da DigitalOcean türevi sistemler kullanarak bu ataklardan kurtulabilmeniz mümkün. IP adresinizin Unique ve spam score’u olmadığına dikkat edin.

Backlink: Trafik ve Çapraz Paravan methodlarına benzese de aslında şöyle işliyor. Çoğunlukla Anti-SEO işini yapan kişilerin aynı ip üzerinde ve aynı statü, içeriklere sahip onlarca ve hatta yüzlerce siteleri mevcut.

Amaç Anti-SEO olduğu için içeriğin, Google durumunun pek bir önemi yok haliyle. Bu sitelerin hepsinden Footer link çıkmaları sizin için ölüm fermanı… Nasıl kurtulabilirsiniz? Bu siteleri bir şekilde tespit edip tek tek red etmeniz gerekir, Search Console ile de işlemleri tazelemelisiniz.

Bu kadar Anti-SEO bilgisi üzerine, gelin birlikte güzel güzel SEO’muzu yapalım. Umarım sizin karşınıza da böyle sorunlar çıkmaz!

Ek olarak ulaşabileceğiniz web site içerisi yazım ise Cloudflare Gerçekten SEO İçin Etkili Mi? başlıklıdır. Bu içerik içerisinden de Anti SEO nedir? Nasıl Kurtulunur, Nasıl Tespit edilir gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

takip edebileceğiniz SEO içeriklerime : Fatih Battal SEO adresinden ulaşabilirsiniz.

Sorularınızı sormaktan çekinmeyin, bana mail adresimden de ulaşım sağlayabilirsiniz ama sitem üzerinde bulunan abonelik formundan abone de olursanız çok sevinirim :)
Mail adresim : Fatih Battal Mail

Yazılımcıların, Sistemcilerin, SEO uzmanlarının, Her konuda bilgi sahibi kişilerin olduğu discord grubumuza da katılmayı unutmayın!

Software Development Turkey Discord Grubu

Link değişebilir, tazeleyeceğim 3–4 günde bir.

Software Development Turkey

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen

Fatih Battal

Written by

Experienced SEO Specialist, Noob for New things, Curious, Analythings Junkie and Wordpress Lover. Helping people on fatihbattal.com.tr

Software Development Turkey

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen

More From Medium

Top on Medium

Top on Medium

Will Oremus
Feb 25 · 22 min read

1.6K

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade