SDTR
Published in

SDTR

Uygulamanız İçin En İyi 5 iOS Kütüphanesi

Selamlar,

There’s no need to reinvent the wheel.(Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok.)

En temel düzeyde, hepimiz Apple tarafından sağlanan kütüphaneleri kullanırız:Foundation,UIKit,StoreKit,vb.

Kütüphaneler(Framework) size çok fazla zaman ve emek kazandırabilir.Tekerleği yeniden icat etmek için zaman kaybetmenize gerekmez. Bunun yerine, bu üçüncü taraf, açık kaynaklı kütühaneleri projenize kolayca entegre edebilir ve uygulamanızın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Swift şu anda Github’daki en popüler programlama dilidir ve gerçekten açık kaynak projelerine katkıda bulunan en aktif topluluklardan birine sahiptir. Açık kaynak kütüphaneleri, hızlı geliştirme konusunda çok yardımcı olur ve iOS uygulamaları geliştirmeniz için hayatı önemli ölçüde kolaylaştırabilir .

Kütüphaneleri, GitHub veya Bitbucket gibi platformlarda bulabilirsiniz . Ayrıca CocoaPods veya Carthage gibi araçlar kullanılarak projenize entegre edilebilirsiniz.

— Networking (AĞ)

1-Alamofire

Sunucu iletişimi için , iOS’un yerleşik URLSession sınıfını kullanmanın yanı sıra , bu görev için harcanan çabayı en aza indirmek için oluşturulmuş birçok kütüphane vardır. En popüler iOS kütüphanelerden biri kesinlikle Alamofire’dir .

Bu kütüphane o kadar yaygındır ki, iOS HTTP Ağı denilince geliştiriciler hemen Alamofire hakkında düşünmeye başlar veya bunun tersi de geçerlidir.

Bu kütüphane, Swift ile yazılmış istemci-sunucu bağlantı yöntemlerini uygular. Bu yöntemler, bir URL’ye zaman uyumsuz istek göndermeyi ve karşılık gelen yanıtları almayı destekler.

Kütüphaneyi buradan kontrol edin .

Alamofire, başarısız istekleri yeniden deneyebileceğiniz temiz bir özelliğe sahiptir.

— Image Loading(Resim Yükleme)

2-Kingfisher

Er ya da geç, uzak bir URL’den bir resim yüklemeniz gerekecek. Kingfisher , URL’den (ağ üzerinden) görüntülerin indirilmesini ve cihazda belleğe ve diske önbelleğe alınmasını destekleyen açık kaynaklı bir Swift kütüphanesidir.

Görüntü önbelleğe alma, herhangi bir iOS uygulaması için önemli bir performans özelliğidir. Görüntüleri ağ üzerinden yalnızca bir kez getirerek mobil uygulamanız daha hızlı, daha performanslı hale gelir ve daha az kullanıcı verisi kullanır, bu da kullanıcılarınız için tam anlamıyla tasarruf sağlar.

Uygulamanızda kullanımı son derece kolay ve benimsemesi çok kolay UIKit’lere dayanmaktadır,UIImageView!

Kütüphaneyi buradan kontrol edin .

— Layout(Düzen)

3-SnapKit

Otomatik düzen koduna elveda deyin ve bunun yerine SnapKit kütüphanesini kullanın

SnapKit, karşılaşacağınız en büyük Swift UI Düzen Kütüphanesidir. iOS geliştiricilerinin zarif ve kısa kod kullanarak otomatik düzen kısıtlamalarını dinamik olarak değiştirmelerini sağlar.

Bu kütüphane, düzen mantığını minimum sayıda kod satırına indirirken, anlaşılırlığı ve okunabilirliğin artmasını sağlar. SnapKit açık kaynak projesinin etrafındaki devasa iOS Topluluğu da bunun bir artı noktasıdır. Genel olarak SnapKit, çok eski bir sorunun cevabıdır: “ Kullanıcı arayüzünü storyboard’larda mı yoksa programlı olarak mı kurmalıyız? “.

Kütüphaneyi buradan kontrol edin .

— Architecture(Mimari)

4-RxSwift

RxSwift, iOS için geliştirilmiş reactive programlama kütüphanesidir. Veri değişikliklerine ve kullanıcı olaylarına yanıt veren dinamik uygulamaları programlamayı kolaylaştırır.

RxSwift ve RxCocoa, birçok farklı dilde ve platformda kullanılan İşlevsel Reaktif Programlamanın (“ ReactiveX ” veya “ Rx ”) bir parçasıdır.

Bu çerçevenin öne çıkan özelliği, veri akışları biçimindeki asenkron işlemleri sürekli olarak gözlemlememize izin vermesidir.

Şu anda, iOS’taki programlama eğilimi MVVM modelidir. “ Veri bağlama ”( Data Binding), MVVM ve MVP arasındaki en büyük farktır. RxSwift’i bu işlemleri yapmak için kullanılabilecek uygun bir kütüphane yapar (MVVM mimarisi).

Kütüphaneyi buradan kontrol edin .

— Animation(Animasyon)

5-Lottie

Lottie , After Effects animasyonlarını gerçek zamanlı olarak oluşturan ve yerel uygulamaların animasyonları statik varlıkları kullandıkları kadar kolay kullanmasına olanak tanıyan bir iOS, Android ve React Native kütüphanesidir.

Lottie, Bodymovin adlı açık kaynaklı After Effects uzantısından JSON dosyaları olarak dışa aktarılan animasyon verilerini kullanır . Uzantı, animasyonları web’de oluşturabilen bir JavaScript oynatıcı ile birlikte gelir.

Lottie’yi projenize aktardıktan sonra, uygulamanıza güzel bir animasyon eklemek için gereken tüm kod budur.

Kütüphaneyi buradan kontrol edin .

Özet

Çok sayıda harika iOS kütüphanesi var. Geliştirme yolculuğunuzu kolaylaştırmak için mümkün olduğunca çok kaynak paylaşmak istiyorum.

Bu yazıda, bir sonraki iOS projenizi başlatmak için kullanabileceğiniz en iyi 5 iOS Kütühanesini listeledim. Kod tabanınızı daha sağlam, daha performanslı hale getirecekler ve iOS projelerinizi daha hızlı göndermenize olanak sağlayacaklar.

Not: Bir sorununuz varsa, bunun için zaten bir kütüphane geliştirilmiş olma olasılığı çok yüksektir. Öyleyse, bir arama ile başlayın!

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Bir dahaki sefere kadar, mutlu kodlamalar!

Referanslar

1-https://medium.com/airbnb-engineering/introducing-lottie-4ff4a0afac0e

2-https://infinum.com/blog/top-10-most-useful-iOS-libraries/

3-https://developer.apple.com/documentation/

4-https://medium.com/geekculture/7-useful-ios-libraries-you-should-use-in-your-next-project-364fb9df45bd

5-https://betterprogramming.pub/12-top-ios-libraries-for-your-app-2e9e9d236d3e

--

--

Yetenekli ve bilgili geliştiricilerden oluşan bir topluluk!

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store