Sarsıcı eylemlerle moral arıyorlar!

Sur, Silopi, Cizre, Lice, Bismil, Silvan, Nusaybin gibi ilçelerde özerklik ilan etmek isteyen PKK bunu gerçekleştiremeyeceğini ağır kayıplar vererek anlayınca örgütün dağılmasını önlemek için şok yaratacak eylemler peşine düştü.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde Emniyet Müdürlüğüne yapılan ve 6 kişinin ölüp 39 kişinin yaralandığı saldırı işte bu tür bir eylem.
++
Güvenlik birimlerine gelen bilgiler, PKK’nın bu tür eylemleri önümüzdeki günlerde de tekrarlayabileceği yönünde.
Büyük kentleri de kapsayabilecek söz konusu eylemler karşısında her zamankinden daha dikkatli ve duyarlı olmak gerekiyor.
++
Bazı ilçelerde özerklik ilan etmek isteyen PKK’lı teröristlerin büyük bölümü tasfiye edildi. Kalanların da bir kısmı kaçtı. Hâlâ direnenler ise giderek hem yiyecek hem de cephane yetersizliğinden köşeye sıkışıyor.
Ağır kış koşulları nedeniyle Kandil’deki kamplardan eylem yapılan ilçelere destek verilemiyor. Bu yüzden PKK’nın elebaşıları bahara kadar deyim yerindeyse durumu idare etmek, baharla birlikte yeniden ilçelere inmek istiyorlar.
++
Bu arada gerek HDP gerekse PKK içinde ciddi görüş ayrılıkları olduğuna ilişkin belirtiler var.
HDP’de seslendirilen görüşlerden biri şu:
“Özerklik isteyen hendekli-barikatlı ilçe eylemleri son derece yanlış bir zamanda başlatıldı.
IŞİD’le mücadele ve Suriyeli mülteciler konusunda ABD’nin ve Avrupa’nın Türkiye’ye çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde özerklik eylemlerinin başlatılması, hemen hiç dış destek alınmaması, ABD ve Avrupa kamuoyunda yapılan direnişin görmezden gelinmesi sonucunu doğurdu.
HDP’nin Meclis’teki grubuyla demokratik çözüm yolları aranmadan başlatılan eylemler Türkiye kamuoyunda da aleyhte bir tablo yarattı.”
PKK’da da Öcalan-Kandil uyuşmazlığı sürüyor.
++
Terörle mücadelede yeni bir döneme giriliyor.
Önümüzdeki zaman diliminde hem HDP hem de PKK’da hesaplaşmaların olması, lider kadrolarının sorgulanması sürpriz olmayacak.