6 Adımda Sosyal Medya Takibi

Sosyal medya takip araçlarına genel bakış

Sosyal medya takip araçları, markalar için sosyal medyada ne olup bittiğini öğrenmek için kullanılan sistemler. Doğru aracı bulmak ise işin zor kısmı. Sosyal medya takibi için her biri farklı alanlarda uzmanlaşmış onlarca araç var. Ancak, her sosyal medya aracı, markanıza uygun olmayabilir, aynı zamanda da size eksik sonuç veriyor olabilir.

Bu yazı, sosyal medya takip aracı seçerken ihtiyacınız olan aracı doğru seçmenize yardımcı olmayı hedefliyor.*

Aşağıdaki soruları gözden geçirin, doğru aracı seçin.

* Bir çok araçta eksik veya kısıtlı olan web kanallarının taranması ve analiz etme kabiliyetlerini bu yazı kapsamına dahil etmedik. Bu konuyu gelecek yazılarımızda kapsamlı şekilde ele alacağız.

Neden sosyal medyayı takip etmelisiniz?

En basit anlatımla sosyal medya takibi, bir program aracılığıyla Twitter, Facebook, Instagram ve Google+ vb. gibi milyonlarca kişi tarafından kullanılan sosyal medya sitelerinde hakkınızda kimin, ne söylediğinin takibidir. Sosyal medya takibi ile markanız hakkındaki konuşmaları inceleyerek, çok detaylı bilgilere ve geri bildirimlere ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya takibinde amaç, kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak için gereken bilgilere ulaşmak. Bu bilgiler bir otomobil üreticisi için araç algısı, bir elektronik üreticisi için model yorumları, hizmet sağlayıcı için kullanıcı şikayetleri veya bir araştırma şirketi için kullanıcıların görüşleri olabilir.

Tek kaynaktan çıkan klasik PR çalışmalarının aksine sosyal medya çok sesli ve çok farklı görüşlerin yer aldığı bir dünya. Sosyal medya takibi ile markanız hakkındaki konuşmaları inceleyerek, çok detaylı bilgilere ve geri bildirimlere ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya takibi, markanızın sosyal medyadaki varlığını destekleyen en önemli araç. Hakkınızda konuşan onlarca kişinin markanız hakkında ne düşündüğünü anlamanın en basit yolu da onları dinlemek.

Ne öğrenmek istiyorsunuz?

Markanızı tanıyın, amacınızı belirleyin!

Markanız, şirketiniz, yöneticiler, ürünler, sektörler, rakipler, kampanyalar, trendler, krizler, takipçiler, fikir önderleri, çalışanlar… Sosyal medyada takip edilecekler listesi çok uzun olabilir. Önemli olan, ihtiyaçlarınızı belirlemek. Markanız hakkında gerçekleşen konuşmaları dinlemek, çok önemli fırsatlar sunabilir.

  • Markanız hakkında kimin, ne zaman, nerede konuştuğunu inceleyerek marka algınızı analiz edebilirsiniz. Teknoloji üreticileri, ürünlerinin sosyal medyadaki algısını ve rakiplerin konumlamasını düzenli olarak inceleyerek reklam kampanyalarına yön verebilir.
  • Hangi ürün veya hizmetlerinizin en popüler olduğunu ve ne kadar beğenildiğini ölçebilirsiniz. Telekomünikasyon şirketleri, sunduğu hizmetlerin başarısını ve popülerliğini ölçümlerken sosyal medyadaki konuşmaların tonunu da yakından inceleyerek büyük ölçekli odak grubu çalışması yapabilir.
  • Ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan kullanıcıları bularak, anında pazarlama yapabilirsiniz. Bankalar, sosyal medyada kredi almayı planladığını söyleyen kullanıcılara anında ulaşarak gerçek zamanlı pazarlama (real time marketing) ile hem müşteri ihtiyacını karşılayıp, hem de yoğun etkileşim alabilir.
  • Ürün ve hizmetleriniz hakkında iyi ve kötü geri bildirimler alarak, geliştirme çalışmaları yapabilirsiniz. Üreticiler, ürünleriyle ilgili sosyal medyada aldıkları bilgileri kullanarak eksik veya noktaları belirleyip, ürünleri geliştirmek için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunabilir.
  • Hakkınızda konuşanların yaş, cinsiyet ve yer bilgilerini inceleyerek hedef kitlenizin demografik yapısını inceleyebilirsiniz. Televizyon kanalları, dizilerinin hedef kitlesinin sosyal medyadaki görüşlerini inceleyerek hikaye detaylarını düzenli olarak güncelleyebilir.
  • Reklam kampanyalarının başarısını ölçebilir, hedef kitlenize hangi kampanyaların ulaştığını, hangilerinin beğenilmediğini öğrenebilirsiniz. Giyim markaları reklam yüzünü belirlerken hem ünlülerin, hem de hayranlarının sosyal medya aktivitelerini yakından inceleyerek doğru ismi seçebilir ve kampanyaların sosyal medyadaki başarısını ciddi oranda arttırabilir.
  • Rakiplerinizin ne yaptığını, kampanyalarını, ürün ve hizmetlerini inceleyerek fırsat ve tehditleri analiz edebilirsiniz. Online alışveriş siteleri düzenli olarak rakiplerine ilişkin analizler hazırlayarak, yeni strateji geliştirebilir ve satışlarını arttırmanın yollarını keşfedebilir.
  • Markanızı savunan kullanıcıları bulabilir, bir araya getirebilir ve destekleyebilirsiniz. Otomobil firmaları hayranlarının ve kullanıcılarının sosyal medyada oluşturduğu platformlara destek verip, sponsor olarak hem müşteri memnuniyetini arttırabilir, hem de mutlu kullanıcıların markayı her ortamda savunmasına yardımcı olabilir.

Sosyal medya takibinin bu en temel kullanım alanları dışında, onlarca farklı araştırma ve analiz hazırlamak da mümkün. Sosyal medyanın sunduğu dev veri setleri, her türlü araştırma için önemli fırsatlar sunuyor. Doğru sosyal medya aracını seçerken detaylı araştırmalar yapmak için gereken verileri sağlayabileceğinden emin olun!

Yalnızca Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal ağlar değil, milyonlarca haber sitesi, forum, blog, şikayet siteleri, sözlük ve benzeri kanallar da ilgi alanınızda olmalı. Eksik gelen her sonuç, risklerinizi arttıracak ve bu hizmeti almanızı anlamsızlaştıracaktır.

Hangi kanalları takip edeceksiniz?

Takip etmeniz gereken kanallar, markanızın online varlığıyla bağlantılı bir konu. Markanızın sosyal medyada hesabı olan tüm kanalları takip etmeniz gerekli.

Twitter, yoğun kullanımı ve sunduğu veri hacmi sebebiyle hesabınız olmasa bile tartışmasız takip etmeniz gereken bir kanal. Ayrıca özel olarak gizlenmediği sürece tüm Tweetlerin herkese açık olması, Twitter’ın cazibesini arttıran bir etmen. Sosyal medya takip aracınızın Twitter’da her sonucu sunması gerekli.

Facebook her ne kadar sosyal medyanın devi olsa da, gizlilik politikası sebebiyle kullanıcılara kısıtlı takip verisi sunuyor. Yine de sosyal medya aracınızın Facebook verilerini sunması önemli. Görselliği güçlü bir marka iseniz Instagram’ı göz önünde bulundurmalısınız. Instagram üzerinden özellikle kampanyaları kolayca takip edebilirsiniz.

Google+ da gizliliğe önem veren ve popüler olmasa da hala sonuç veren bir kanal. Birçok şubesi olan markalar için Foursquare’de mekan bazlı yazılan yorumların takibi önemli. Rusya ve Azerbaycan gibi VKontakte’nin yoğun kullanıldığı bölgelerle iş yapıyorsanız, VK.com önemli bir kaynak olabilir. YouTube, Dailymotion, Vimeo ve Vine gibi video odaklı kanalları da takip edebilirsiniz.

Özetle sosyal medya takip aracınızın tüm kanalları takip etmesi size önemli fırsatlar sunacaktır.

Nasıl aramak gerekli?

Sosyal medya takibinde en basit yaklaşım marka ve ürünlerin adlarını anahtar kelimeler ile takip etmek. Günümüzde neredeyse tüm sosyal medya araçları anahtar kelime bazlı arama olanağı sağlıyor.

Orta ve büyük ölçekli markalar için anahtar kelime araması kısıtlayıcı olabiliyor. Belirli yerlerden yazılan içerikleri takip etmek için yer ve bölge bazlı arama, sektöre yön veren isimlerin takibi için kişi bazlı arama, trend takibi ve sektörel takip gibi diğer özellikler, gelişmiş araçları diğerlerinden ayırıyor.

Önde gelen sosyal medya takip araçlarını diğerlerinden ayıran özelliklerden bir diğeri ise verilere doğrudan erişim. Bazı araçlar, veri kaynakları ile yaptıkları anlaşmalar sayesinde tüm sosyal medya verilerini doğrudan ilgili kanaldan satın alıyor. Kanalların sunduğu veri akışları (firehose), doğal olarak herkese açık kaynaklardan daha fazla ve eksiksiz veri sunuyor. Sosyal medya takip aracınızı seçerken, veri erişimi konusunu sormanızı tavsiye ederiz.

Sosyal medya takibinde bir diğer önemli konu, veri hacminin ne kadar olduğu. Her gün markalar hakkında yüzlerce ileti paylaşılıyor. Tüm bu gürültü içinden doğru içerikleri bulmak, samanlıkta iğne aramak gibi hissettirebiliyor. Sosyal medya takip aracınızın kendi metal detektörü ile gelmesi, işinizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

BoomSonar gibi üst düzey takip araçları, yapay zeka kullanarak önemli içerikleri tespit edebiliyor. Gelişmiş algoritmalar kullanan bu araçlar, sosyal medyada öne çıkan içerikleri, krizleri, dalgalanmaları ve önemli mesajları belirleyerek öncelikli olarak ilgilenmeniz için fırsatlar sunuyor.

Nasıl haberdar olmalı?

Sosyal medya takibi süreklilik isteyen bir konu. Krizler hiç beklenmeyen bir anda olabiliyor, takip aracınız için 7/24 nöbetçi bırakmak da çoğu zaman mümkün değil. Markanızın karşılaşacağı krizleri ertesi günün gazetesinde okumanız da, kriz yönetimi açısından başarılı sayılmayacaktır.

Sosyal medya takip aracınızın, önemli olayları size anında bildiren gelişmiş alarm sistemlerine sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bir gazetecinin, Twitter fenomeninin, siyasetçinin veya fikir önderinin paylaşacağı içeriklerden anında haberdar olduğunuzda, sorunun çözümü için hemen adım atabilirsiniz. Hakkınızda yazılan içerik sayısı bir anda katlanarak arttığını öğrenirseniz, ne olduğunu incelemek ve strateji belirlemek için vaktiniz olacaktır.

Gelişmiş takip araçlarının sunduğu alarmlar ve otomatik raporlar, sosyal medyada kriz yönetiminde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kime cevap vereceksiniz?

Sosyal medya takibinden elde ettiğiniz verileri ve öngörüleri hızlı şekilde eyleme çevirmek, en önemli kazanımlarınızdan biri olabilir. Sosyal medya, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) için çok uygun bir mecra.

Sosyal CRM, sosyal medyayı etkin bir çözüm mecrası haline getirmek için önemli bir bileşen. Hakkınızda konuşan, markanız ve ürünlerinizden bahseden kullanıcılarla iletişime geçmeniz, sorunları olanlara yardımcı olmanız ve müşteri memnuniyetini arttırmanız markanız için büyük fayda sağlayabilir.

Çoğu sosyal medya takip aracı, belirlediğiniz kullanıcılara cevap vermenize olanak sağlıyor. Ancak işin zor kısmı, cevap verilecek kullanıcıları belirlemek. Yapay zeka kullanan gelişmiş araçlar, hangi kullanıcılardan gelen hangi mesajın Sosyal CRM için fırsat sunduğunu belirleyip, size öncelikli mesajları bildirebiliyor.

Sosyal medya takip araçları, size sosyal medyadaki fırsatları yakalamanız ve kullanıcıların oluşturduğu bilgilerden faydalanmanız için önemli fırsatlar sunuyor.


Sosyal medya takip, analiz, raporlama, yönetim ve iç görü platformu BoomSonar Suite’i incelemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.