Otizm Yolculuğu

Olcay Hanımla sohbetimize başlamadan önce özellikle farklı gelişim gösteren çocuklarımıza yönelik yapılan yanlış adlandırmalardan dolayı rahatsızlığını ve hassasiyetini özellikle belirtiyor.Ve bu konuya ilişkin olarak özenle doğru kelimeleri seçmemiz gerektiğini önemle vurguluyor.Bu özeni ve hassasiyetini onunla birlikte aynı duygu ve düşünceleri paylaşıyor olmam bana ayrı bir sevinç yaşattı.Bu keyifli ve samimi sohbet sayesinde Olcay Hanım ve kızı Melisa’yı tanıma fırsatı bulmam da cabası diyebilirim.Adını bile o ana kadar duymadıkları bir kelime ‘’otizm’’.O andan itibaren hayatlarının bir parçası olacaklarının tam olarak farkında değiller.Ben de bu yolculuklarının detaylarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

MELİSA’NIN TANISI NEDİR?

Yaygın gelişimsel bozukluk olarak adlandırılan OTİZM.İlk tanıda %40, daha sonra tanısı %87 ye çıktı.Daha sonra erken yaşta epilepsiyle tanıştık.Malesef epilepsi otizmin kaçınılmaz gerçeği.

MELİSA ŞUAN KAÇ YAŞINDA?

Melisa şuan 14 yaşında.15 yaşından gün aldı.18 EYLÜL 2001 doğumlu.

PEKİ MELİSA’YA HAMİLELİĞİNİZ SIRASINDA NASIL BİR HAMİLELİK GEÇİRDİNİZ?

Hamileliğimde 36 yaşındaydım.Hamileliğim sırasında biraz sıkıntılıydım, çok kusmalar, mide bulantıları, çok stresliydim.Doğumdan sonra da 2 saat arayla uykusuzluklar oldu.Çok zor bir süreçti.(Bu esnada Melisa cennet meyvelerinden tatlı yapıyor,Olcay hanım ‘’aferin çok güzel becerdin.’’ Diyerek yaptığı davranışı pekiştiriyor.)

MELİSA’YA TANI NE ZAMAN KONDU?

Ben çocuk yetiştirmedim ama benim ablam kendi çocuğunun gelişiminden yola çıkarak Melisa’nın 6.aylarda farklılıkları olduğunu söyledi.Ben de Melisa da bazı farklılıklar sezdim.Fakat hiç bir anne hiç bir baba çocuğundaki tanıyı kabullenemez.Bir gribi bile kabullenme süreci çok güçtür.Ki bunu istediğiniz kadar size söyleselerde kabullenemezsiniz.Ablam her ne kadar benden gizli çok doktora götürse de bu çocukta birşey yok demişler.Zaten otizm detayda gizli bir tanıdır bence.Melisa detayda gizli gizli evimde kaybolmuş bir çocuktur.

Yani herşey göz teması varken, iyi kötü normal gelişimi takip ederken,asansöre geldiğimizde nereye geldik sorusuna asansör demeye calışması, bunlar varken çocuk birden çatal kaşık tutmayı reddetti.konuşmayı reddetti, herşey yavaş yavaş kaybolmaya başladı.Çömelme kayboldu.

FB_IMG_1450718062742

OLCAY HANIM BEN ÖZELLİKLE SİZİN NELER HİSSETTİĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM.TANIYI ÖĞRENDİKTEN SONRA NE TEPKİ VERDİNİZ NELER HİSSETTİNİZ ? BUNLARI ÖĞRENMEK İSTİYORUM.

Adana’da doktorlar ‘’Otizm’’ tanısı koyduktan sonra ben hala iyileşilebilir.Onu hala kurtarabiliriz diye düşünsemde tabi,üzüntü kaynağım oldu.Nasıl desem ben bu şokları üzüntüleri hep şuuraltı yaşadım, dışarıya pek yansıtamadım.Gözyaşlarımı akıtamadım daha sonra gittikçe çocuğun kayboluşu gözyaşlarımı artırdı.Hatta 5 yaşından 8 yaşına kadar ben çocuğumla irtibat kuramadım.Benim zamanım bardaklar dolusu gözyaşıyla geçiyordu.

ÇOK ZORLU BİR SÜREÇ.PEKİ EŞİNİZ ÖĞRENDİĞİNDE NASIL TEPKİ VERDİ NELER HİSSETTİ?

Bu soruyu eşim cevaplasın diyerek Olcay Hanım sözü Kamil Beye bırakıyor.Kamil bey ‘’Hanımefendi ben otizmin o’sunu bile bilmezdim.Tanı aldıktan sonra eve geldik.Bu çocuk normal dedim.Sanki bir hafta sonra iyileşebilir,düzelebilir gibi düşündüm.Çünkü otizm nedir bilmiyorum ya.Tabi zamanla bir kaç ay sonra araştırdıktan sonra kaynar sular başımdan aşağıya döküldü.Ondan sonra da rehabilitasyonlara götürdüm.Tabi ki faydası olmuştur fakat yeteri kadar fayda göremedim.Baktım iş başa düştü, iyi bir işim vardı emekli oldum.İşi ben ele aldım.Şuan okula birlikte gidiyoruz, okuldan gelince evde birlikte eğitim yapıyoruz.Eğitim videoları çekiyorum.Kendimi yetiştirebildiğim kadar yetiştirdim.Hatta bir DVD hazırladım.İsteyenailelere bu eğitim videolarını hiç bir karşılık beklemeden gönderiyorum.

ÇOK GÜZEL GERÇEKTEN ÇOK TAKDİR ETTİM.EŞİNİZLE OLAN DESTEĞİNİZ, İLETİŞİMİNİZ GAYET İYİ.MELİSA’YA DA YANSIMIŞ BU.EĞİTİM VİDEOLARINIZI İZLEDİM GAYET İYİ BİLİNÇLİ BİR AİLESİNİZ.

Olcay Hanım sözü devralıyor; teşekkür ederim canım sağol.Eşimin de amacı şuydu;Madem ki bunun bir çaresi yok bir bir çok şehre doktora gittik,eğitimden ne alabilirseniz şeklinde bir cümleyle karşılaştık.Baktık çaresi eğitim.Sonra hadi gel kaderdaşlarımızı bulalım dedik o zaman yıl 2005.Bir anneyi bulduk ve bize dedi ki ‘’gidin beni rahatsız etmeyin ben size tecrübelerimi anlatmak zorunda değilim.’’ Ve bir hafta peşinde koştuk bu annenin.Her seferinde bizi başından bir bahaneyle savdı.Benim de derdim bu kız çocuğu ileriye yönelik ergenlik dönemine ilişkin neler yapmam lazım,onlar ne yaptı onları öğrenmek istiyorum.Daha çocuğumun yaşı küçük ama ileriye yatırım benimki.Eşimle beraber biz bunları yaşayınca tecrübelerimizi

Sitelerde başka ailelerle paylaşmaya başladık.Ve yurt içi yurt dışı aileler bizi takip etmeye başladı.Bana eğitime bakış açın nedir? diye soracak olursan ‘’EĞİTİM DİZAYN ETMEKTİR.’’ eğer içeride eşyan varsa evini dizayn edersin.Eğitim de budur,eğitim eşya satın aldıramaz.Eşya olmadan beyni dizayn edebilir misin,beyinde var olanları eğitimle dizayn ediyorsun.Var olmayanlarda var ne yapacaksın.Ya da var olanı da kaybedebilenler oluyor.Mesela bugün birçok aileyle görüştüm.Örneğin bir aile diyor,Olcay bu çocuk okuma yazma biliyor,gazete de okuyor,konuşabiliyor da ama birden kayboldu diyor mesela.

PEKİ OLCAY HANIM MELİSA İLE İLGİLİ BU GELİŞME YAŞANDIKTAN SONRA HAYATINIZDA NELER DEĞİŞTİ?HAYALLERİNİZ PLANLARINIZ NASIL OLDU?

Sana çok ilginç bir anekdot anlatayım. Melisa daha 1–1.5 yaşlarında yeni yeni yürümeye başlamış,böyle koltukların hizasında duruyor.Eşim de o esna da bana dedi ki ‘’bak eğitim konusunda ben kendime çok güveniyorum. Sen bana bırak eğitim işini,bırak okulu Türkiye birincisi yapayım ama senden rica ediyorum okul,öğretmen seçme işlerini sen yap.’’ Dedi. O ana kadar ağzından bir cümle bile duymadığımız çocuğumuz bize ne dedi biliyor musun? ‘’HADİ BE’’… Şimdi Melisa’ya ‘’hadi be’’ dedirmeye çalışsak diyemez.İşte Allahu Teala o anda bize hayallerimizle ilgili ‘’akıllı durun’’gibi bir mesaj verdi.

FB_IMG_1450718030793

MELİSA NE GİBİ EĞİTİMLER ALDI?

Benim de keskin bir düşüncem var bu konuda.Her ebeveyn kendi çocuklarını yetenekleri doğrultusunda yetiştirir, bu sağlıklı çocuklar için de böyledir.Önce özel eğitimlerden yararlandık.Sonra eşim bir yazı tahtası aldı.Ve Melisa ile çizgi çalışmalarına başladı.Sonra bir gün bir annenin yazılarını okudum.Bir terapistten bahsediyor.O yılda tesadüf olarak o terapist Adana’ya geldi ama biz bir sebepten gidemedik.Maddi olarakta çok büyük bir paraydı.Ben de her gün ağlıyorum iş arkadaşlarımla dertleşiyorum.Bu çocuğu ne yapacağız, doktor yok, eğitimci yok diye ağlıyorum.Ondan sonra götürdüğüm ya da gördüğüm merkezlerde de istediğim şekilde yeterli bir çalışma göremedim.’’HER ANNE BANA HOKUS POKUS İSTER.’’ bu kaçınılmaz bir gerçektir.

Her anne babanın hayali bir an önce kurtulmaktır.Baktık olmayacak o terapistin buraya gelmesi için 7 ay uğraştım.Bu çocuğun kendi kendine dönmeleri,ellerini kollarını sallamaları,başka bir ortama girdiğimizde hiç durmaması,buzdolabının önünden ayrılmaması,sosyal hayatımız tamamen bitti.Biz eğitimde şunu anladık ki, önce çocuğun duyusal sorunlarını halledeceğiz.Bizim bütün hedefimiz bu oldu.Sonrasında 2007 de tanıştığımız terapist sayesinde kendi kendine dönmeleri,sallanmaları azaldı.Kaybolduğu zaman 2009 du. PECKS, ABA sistemini kendi tarzımızla ve Melisa’ya uyarlayarak kendimiz geliştirip uyguladık.Sistem olarak ‘’Kamil sistemi’’ diyelim diyor ve gülüşüyoruz Olcay Hanım ile.Devamında ‘’Eşime her zaman bu yüzden ÜSTADIM derim.’’

Çetin Özbey’den çok fayda sağlamışızdır.Eşim hala yabancı sitelere girer oradan çıktılar alır ve uygularız.Çok fazla sistemi uyguladık.

OLCAY HANIM BU ZORLU SÜREÇTE AKRABALARINIZIN ÇEVRENİZİN TUTUMU NASILDI?

O konuda Melisa ‘da hiç bir sorun yok olarak kabul ediyorlar.Ben otizmden bahsedilince susturuluyorum.Eşimin ailesi özellikle çok ilgililer, Melisa’nın örgü öğrenmesinde kayınvalidemin ve görümcemin çok büyük rolü olmuştur.Ama Melisa’nın tek dezavantajı şudur.Yeni nesillerin mutlaka ‘’kardeş terapisini’’ yerine getirmesi için cesaretle ve kesinlikle ikinci kardeşin olması taraftarıyım.Biz bu şansımızı geçirdik ama onlar geçirmesin.(Bu esnada Melisa annesinin yönergesiyle örgüsünü alıp örmeye başlıyor.)Bizim hayatımız çok normalleşti ama yine de eksiklerimiz var.Bugün Melisa’yı yalnız bir yere bırakamam.Ama bugün Melisa tek başına bir çorba yapabilir, bir pilav yababilir, bir dolma yapabilir.Çay,kahve yapabilir.Olabildiğince hayatı normal yaşıyor.

ASLINDA GÜNLÜK YAŞAM VE UYUM BECERİLERİNDE OLDUKÇA İLERLEMİŞ BİR DURUMDA.

Kesinlikle.

PEKİ MELİSA’NIN YETENEKLERİNE BİRAZ DEĞİNMEK İSTİYORUM.YETENEKLERİ NELER, ONDA SEVDİĞİNİZ ÖZELLİKLER NELER?

El becerileri çok fazla.Mutfak becerisi inanılmaz çok fazla.Onun kontrollü güzel bir aşçılık eğitimi alması lazım.Hayalimde böyle birşey var.Resim yeteneği var.

Mesela benimle konuşmak istediğinde bebeğini getirir.Yarın ne yapacağımızı öğrendiğinde bebeğe anlatmamı ister.Melisa’ya bazen sorarım ‘’bebeğe soralım Melisa’nın babasının adı ne? diye o da ‘’Kamil’’ diyerek cevap verir.’’ Bu esnada Olcay hanım, Melisa’ya dönerek,Melisa senin babanın adı ne ? diye soruyor, Melisa da ‘’Kaaamiill’’ diyerek cevap veriyor.Olcay hanım ile gülüşüyoruz.Sonra sözlerine devam ediyor bunlar yoktu, ağzından A sesi bile çıkmıyordu.

MELİSA SİZE NELER KATTI?

Benim yeteneklerimi bana keşfettirdi en önemli şey o.Bir çok yeteneğimi farketmemi sağladı.Eşimin de eğitim alanında ki yeteneğini farkettirdi.Eşim ‘’O olmasaydı biz bir hiçmişiz.’’diyor mesela..Bizim en büyük meşguliyetimiz Melisa’dır.Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Ve ekliyor Olcay Hanım ‘’HER ANNE BABA KENDİ YETENEĞİNİ ÇOCUĞU ÜZERİNDE İFŞA EDER.’’

Melisa’nın şuanda hiçbir davranışsal sorunu yoktur ve bunda babasının önemi büyüktür.Okulda çok gözde bir çocuktur ama engelli olduğu için değil hanımefendiliği ve uyumu için.

SİZİN KONUMUNUZDA OLAN AİLELERE TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Kesinlikle aile ilişkilerinin kontrollü yapılması, çocukla olan diyaloglarında kontrollü sevgi,aile bireyleri iletişimlerinde tutarlı olmalı,farklı düşünüyorlarsa bile çocuğa bunu farkettirmemeli,otoriter olunmalı ama bu kızma ve bağırma şeklinde olmamalı,her şey önüne hazır olarak asla sunulmamalı gerisi arkasından gelir.Bu cümlelerimiz normal gelişim gösteren çocuklar için de geçerlidir.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELER?

Kardeş terapisinin önemini özellikle vurguluyorum.Konuşma her şey değildir öncelikle davranışsal sorunlar ve takıntılar halledilmelidir,özel eğitim desteği sonrasında verilmelidir diye düşünüyorum.

Olcay Hanım ve eşi Kamil Bey kızları Melisa için tabir caizse bir eğitim seferberliği başlatmışlar ve hayatı uygulama alanına çevirmişler.Bilinçli bir aile olmalarının yanı sıra,birbirlerinden desteği hiç esirgememişler.Onların bu olumlu iletişim ve yaklaşımlarının yanı sıra emekleri ve çabaları sayesinde Melisa bugünlere gelmiş.Bağımsız yemekler yapmaktan,ev temizliğinden tutun örgü örmeye kadar yetenekli ve çalışkan bir kızımız…

Olcay Arıcı Özcan ve değerli eşine deneyim ve bilgilerini, fikirlerini bizimle paylaştıkları için ve çıktıkları bu yolculukta özverili olarak gösterdikleri çabadan dolayı kutluyor, nice ailelerimize örnek olmasını diliyorum.

Yazan: Emel Oktay

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.