Trendy w migracji wysoko wykwalifikowanych pracowników do Polski

Spice IT
Spice IT Recruitment Agency
4 min readFeb 28, 2019

Zmiany demograficzne, globalizacja, rozwój gospodarczy i technologiczny oraz brak odpowiedniej liczby wysoko wykwalifikowanych pracowników skłaniają przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej do zatrudniania imigrantów z zagranicy. Szczególnie pożądani są wysoko wykwalifikowani pracownicy z branży IT oraz budowlanej. W celu wypełnienia luki na rynku pracy rządy coraz chętniej uproszczają proces wydawania wiz, ułatwiając europejskim przedsiębiorcom zatrudnienie zagranicznych specjalistów.

Najwięcej zezwoleń na pobyt w 2016r. wydała Wielka Brytania (826 tys.), następnie Polska (576 tys.) oraz Niemcy (504 tys.), natomiast w 2017r. najwięcej zezwoleń otrzymali migranci wybierający się do Polski (683 tys.), Niemiec (535 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (517 tys.). Największą grupę imigrantów w Polsce stanowią Ukraińcy, Białorusini, Mołdawianie oraz Rosjanie. Coraz częściej zatrudnia się również imigrantów z Indii oraz Chin. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Forbes do tej pory aż 39 procent firm w Polsce zdecydowało się na zatrudnienie pracowników spoza Unii Europejskiej.

Polska coraz bardziej atrakcyjna dla zagranicznych informatyków

Polska zajmuje coraz lepsze pozycje na światowym rynku dostawców rozwiązań IT. Co więcej, bardzo dużo firm w Polsce korzysta obecnie z technologii informatycznych, dlatego potrzebuje wsparcia wysoko wykwalifikowanych pracowników z branży IT, których już zaczyna brakować. Jest to poważne utrudnienie w prowadzeniu przez nich działalności. Zdaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ciągu 15 lat informatycy będą najbardziej pożądaną grupą wśród specjalistów.

Na intensywny rozwój branży IT w Polsce wpływa nie tylko postęp technologiczny, lecz także dofinansowanie projektów przez Unię Europejską oraz zagranicznych inwestorów. Od wejścia Polski do Unii zrealizowano ponad 8 tys. projektów, na które polskie przedsiębiorstwa otrzymały dofinansowanie. Najbardziej poszukiwanymi kandydatami w sektorze IT są programiści, inżynierowie systemowi, testerzy, graficy komputerowi, analitycy i kierownicy projektów oraz specjaliści big data i UX. Fachowcy IT znajdą zatrudnienie nie tylko w firmach ściśle związanych z branżą informatyczną, lecz także w firmach z innych sektorów gospodarki, dla których technologie informatyczne odgrywają coraz większą rolę, np. branża ubezpieczeniowa oraz handel.

Większe zapotrzebowanie na talenty informatyczne oraz deficyt pracowników przekłada się na wzrost zarobków w branży IT, a te rosną znacznie szybciej niż w innych branżach. Zarobki informatyków w Polsce zależą przede wszystkim od używanej technologii, miejsca zamieszkania i doświadczenia. W Warszawie oraz Wrocławiu wysoko wykwalifikowany pracownik może liczyć na 5 do nawet 16 tys. zł miesięcznie w zależności od stanowiska.

Informatycy najłatwiej pracę znajdą w województwach mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim, ponieważ działa w nich kilka tysięcy przedsiębiorstw planujących zatrudnić specjalistów z dziedziny IT.

Najnowsze trendy w branży IT

Coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem przez polskie przedsiębiorstwa jest outsourcing, którego celem jest powierzenie obsługi jakiegoś zakresu prac firmie zewnętrznej. Ten model zatrudnienia przynosi wysoko wykwalifikowanym pracownikom przede wszystkim zysk na podłożu ekonomicznym oraz daje możliwość częstej zmiany środowisk i stałego rozwoju, ponieważ mogą stale wykonywać nowe projekty. Usługa outsourcingu przynosi korzyści również pracodawcom, umożliwiając im szybki dostęp do specjalistów z danej dziedziny i zapewniając wykonanie projektów zgodnie z najnowszymi możliwościami technologicznymi.

Ze względu na niedobór wysoko wykwalifikowanych pracowników oraz zachęcenie ich do pozostania w firmie, coraz więcej przedsiębiorstw zatrudnia pracowników zdalnie, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. W ostatnich latach popularne staje się szukanie zagranicznych ekspertów z dziedziny IT na portalach dla freelancerów, dlatego coraz częściej dla polskich firm pracują specjaliści z odległych krajów, takich jak Indie i Chiny, a przedsiębiorstwa godzą się na bardzo atrakcyjne warunki pracy.

Utrudnienia dla wysoko wykwalifikowanych pracowników

„O wiele łatwiej mają wykwalifikowani pracownicy z zagranicy, którzy przed aplikowaniem do pracy postarali się o wizę i pozwolenie na pobyt w Polsce, już tutaj mieszkają albo korzystają z firm rekrutacyjnych. Wiele przedsiębiorstw ze względu na konieczność załatwiania spraw związanych z uzyskaniem pozwolenia jest zmuszonych do rezygnacji z kandydata.” — twierdzi Magdalena Moczulska, rekruterka IT pracująca jako freelancer.

Według pracowników HR to nie procedury są największym utrudnieniem, lecz czas oczekiwania na rozpatrzenie dokumentów. Z tego powodu polscy pracodawcy chętnie korzystają z usług freelancerów zajmujących się rekrutacją pracowników z zagranicy oraz z agencji pracy tymczasowej, które zajmują się legalizacją pobytu każdego kandydata przed jego przyjazdem do kraju.

Co więcej, coraz mniej małych przedsiębiorstw jest gotowych na zatrudnienie pracowników na umowę o pracę, zastępując ją kontraktami B2B, czyli umową pomiędzy minimum dwoma podmiotami gospodarczymi. W tym celu wymagana jest działalność gospodarcza. Pracownik z zagranicy ma największe szanse na stabilne zatrudnienie w wielkich i średnich przedsiębiorstwach.

Korzyści płynące z migracji specjalistów

Powodem, dla którego firmy decydują się na zatrudnienie obcokrajowców są przede wszystkim ich specyficzne kwalifikacje oraz możliwość wypełnienia luki na rynku pracy. Ponadto, za sprawą wysoko wykwalifikowanych pracowników przedsiębiorstwa mają większe szanse na dotarcie ze swoimi usługami na zagraniczne rynki oraz dostosowanie swoich produktów do międzynarodowych odbiorców. Praca w międzynarodowym środowisku jest także niezwykłym doświadczeniem dla lokalnych pracowników, ponieważ mogą podszkolić język angielski, nauczyć się nowych umiejętności oraz poznać zagraniczną kulturę.

Wymagania od migrantów z zagranicy

W branży IT brakuje wielu pracowników, dlatego firmy walczą między sobą o pozyskanie nowych osób, godząc się na niestandardowe warunki. Najważniejsze w otrzymaniu pracy są umiejętności. Często firmy wymagają również ukończonych studiów informatycznych lub kursów oraz zaawansowanej znajomości języka angielskiego. Wiele przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom dodatkowe kursy z języka polskiego, dlatego jego znajomość nie jest kluczowa przy rekrutacji na wiele stanowisk.

--

--