Jak zostać dobrym programistą? Idź do pracy. Teraz.

Najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla swojej kariery to iść do pracy. Jak najszybciej.

https://unsplash.com/search/work?photo=iXV0i4Wo4yc

Cześć, dzisiaj chciałbym napisać o tym co jest najlepszym sposobem na zostanie dobrym programistą. W jaki sposób najlepiej i najszybciej nauczyć się naszego rzemiosła. I dlaczego nie warto tylko studiować do piątego roku.

Warto iść na studia

Na początek chciałbym odkłamać pewien mit. Moim zdaniem warto iść na studia. Tak, można być dobrym programistą bez studiów, tak zwanym samoukiem. Ale ze studiami jest po prostu dużo łatwiej. Oprócz praktycznej wiedzy programowania w danym języku czy frameworku otrzymujesz wiele podstaw teoretycznych. Co więcej masz styczność z obszarami informatyki, których prawdopodobnie nie doświadczysz w codziennej pracy. Nawet jeśli nie zgłębisz ich już na własną rękę to przynajmniej będziesz mieć świadomość o ich istnieniu. 
Może dzięki temu zdecydujesz, że wolisz robić kompletnie coś innego, niż na początku Ci się wydawało. Studia zmuszą Cię do tego, by zgłębić niektóre tematy, których samodzielnie byś nie podjął.
Więc jeśli masz dziś dylemat, czy po szkole średniej iść na studia informatyczne, czy od razu do pracy — to idź na studia.

Ale nie warto na tym poprzestawać

Studia są fajnym czasem samodzielnego rozwoju podczas którego możesz poświęcić wiele godzin życia rozwiązywaniu akademickich problemów. Ale warto na tym nie poprzestawać. Nie zasiedzieć się tylko na uczelni podejmując się kolejnych projektów. Wiele z nich tworzonych jest w izolacji, w małych grupkach, nieraz pojedynczo. Kończą się one też dość szybko, bo w większości wypadków trwają jeden semestr. Nie zwraca się aż takiej uwagi na ich utrzymywalność i możliwość wykorzystania w przyszłości. Można więc powiedzieć, że w wykonuje się je w warunkach laboratoryjnych.

Dlatego moim zdaniem to co możesz zrobić dla siebie jako programisty, to jak najwcześniej rozpocząć pracę zawodową.
Równolegle ze studiami. Już po pierwszym, czy drugim roku nie powinieneś mieć problemu, żeby dostać się do jednej z wielu firm na staż, praktyki. Często nawet płatne. Będziesz miał tam możliwość nauczenia się jak wygląda praca programisty na co dzień. Będziesz mógł nauczyć się nowych języków, frameworków.
Kod, który będziesz tworzył będzie musiał być utrzymywalny w przyszłości. Nauczysz się korzystać z systemów kontroli wersji, rozwiązywania konfliktów w kodzie czy współpracy z innymi osobami, z którymi niekoniecznie Ci po drodze (bo na studiach projekty zazwyczaj robisz z kolegami, czyż nie ;>).
Na szczęście studia informatyczne już od drugiego, trzeciego roku nie wymagają spędzania tak wielu godzin na uczelni, dzięki czemu spokojnie pogodzisz pół etatu w jakiejś firmie z uczelnią. A i czas na relaks też się znajdzie.
Wiele firm zgadza się na taką współpracę ze studentami, dzięki czemu uzyskują oni po dwóch/trzech latach dobrych, wdrożonych programistów. Co więcej, firmy zapewnią Ci szereg szkoleń, za darmo. A propos. Pewnego dnia w firmie informatycznej:

- Co się stanie, jeśli zainwestujemy w studentów, a oni odejdą z firmy?
- A co się stanie, jeśli nie zainwestujemy i zostaną?!
~ autor nieznany

To w pracy nauczyłem się najwięcej

Ja sam zacząłem pracę jeszcze w trakcie 3 roku studiów, a od wakacji zmieniłem firmę na taką, w której mogłem programować w Javie. I uważam, że była to najlepsza decyzja na początku mojej kariery. W firmie, w której się znalazłem tak naprawdę nauczyłem się podstaw Javy, tworzenia systemów informatycznych, pracy na systemie kontroli wersji. Wszedłem w nowy świat, który dodatkowo dawał mi pieniądze. I satysfakcję. Od tego momentu dużo chętniej chodziłem do pracy, niż na studia. I miałem realne problemy, z którymi musiałem się zmierzyć. Dzięki temu motywacja do skończenia zadania była dużo większa, a i satysfakcja ogromna.
Idąc pracy na studiach możesz w szklarniowych warunkach samemu dowiedzieć się co najbardziej Ci odpowiada. W momencie, w którym nie masz jeszcze rodziny na głowie, może masz też pomoc od rodziców, masz czas na to by spokojnie popróbować co Ci najbardziej odpowiada. Dzięki temu, w wieku, w którym skończysz studia będziesz miał dużo większe doświadczenie i będziesz mógł wybierać w pracodawcach. Może nawet okaże się, że firma, która z zewnątrz wyglądała na wymarzoną, jest w środku beznadziejna. I odwrotnie?

Praca a studia to kompletnie inny świat

Dlatego warto czerpać z obu tych światów. W każdym nauczysz się czegoś innego. Każdy rozwinie Cię w inną stronę. Dzięki temu będziesz lepszym programistą i będziesz miał na starcie dużo większe możliwości. Nie zmarnuj tego potencjału, bo zaowocuje on w przyszłości ;)

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Dariusz Mydlarz’s story.