Jaki jest najlepszy język programowania dla początkujących w 2017 roku?

Cześć, w tym wpisie dziele się moją opinią na temat najlepszego języka programowania dla początkujących.

Niezależnie od tego czy jesteś licealistą, studentem, czy już pracujesz w jakimś zawodzie, gdy decydujesz, że chciałbyś zostać programistą w głowie na pewno kotłuje się podstawowe pytanie: od czego zacząć? Tego wszystkiego do nauki jest tak dużo, mnóstwo języków, jedne bardziej popularne od innych. Który z nich jest moim zdaniem najlepszy?

And the Oscar goes to…

Według mnie najlepszym językiem programowania dla początkujących w 2017 roku jest… Javascript.

Próg wejścia

Dlaczego ten język? Uważam, że ma najniższy próg wejścia. Żeby napisać pierwszy program (a raczej skrypt) potrzebujesz dwóch rzeczy: komputera i przeglądarki internetowej. Skoro czytasz ten tekst, to prawdopodobnie masz wszystko co jest potrzebne do rozpoczęcia.

W jaki sposób napisać więc swój pierwszy program w JavaScripcie? Pozwól, że dam Ci rybę. Dalej natomiast znajdziesz jeszcze kilka wędek.

Pierwszy skrypt

Stwórz na swoim komputerze plik index.html. Umieść wewnątrz niego następującą treść

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="UTF-8">
<title>Mój pierwszy skrypt</title>
</head>
<body>
<script type="text/javascript">
var copernicusBirthDate = new Date(1473, 2, 19)
var currentTime = new Date();
var yearsElapsed = currentTime.getFullYear() - copernicusBirthDate.getFullYear();
document.write("Nicolaus Copernicus would be " + yearsElapsed + " age now.");
</script>
</body>
</html>

Zapisz i otwórz plik w przeglądarce. Powinieneś zobaczyć ile lat miałby teraz Mikołaj Kopernik ;)

Zastosowanie

JavaScript jest o tyle wdzięcznym językiem dla nowicjuszy, że od początku można widzieć efekty swojej pracy w znanym środowisku. Aplikacje webowe stanowią dziś najważniejszą platformę oprogramowania i niemal wszystkie potrzebują do swojego działaniu kodu w JavaScripcie.

Jeśli więc uznałeś, że Twoja praca nie daje Ci satysfakcji, bądź odpowiedniego poziomu pieniędzy, spróbuj pokodować w JavaScripcie i zobacz czy jest to coś co Ci odpowiada. Nie musisz martwić się typami zmiennych, kompilatorem, środowiskiem uruchomieniowym, itd. Możesz napisać kawałek kodu, który coś policzy, albo wejdzie z użytkownikiem w interakcję i od razu zobaczyć efekty swojej pracy.

W takim razie gdzie te wędki?

Tak naprawdę najłatwiej zacząć od wrzucenia w Google frazy kurs javascript lub po angielsku javascript for beginners. W Internecie jest mnóstwo darmowych źródeł pomagających w nauce.

Jeśli poszukujesz źródeł po Polsku to mogę polecić te dwa kursy: Kurs Javascript od Pasja Informatyki, Kurs Javascript dla super bohaterów.

Jeśli angielski nie jest dla Ciebie problemem dużo lepsze mogą być interaktywne kursy (sprawdzające na żywo Twoje postępy), takie jak: Learn Javascript od Codeacademy, Javascript Basics od Udacity, czy płatne kursy na platformie Pluralsight Rapid JavaScript Training lub JavaScript Road Trip na platformie Codeschool.

A coś do poczytania?

Jeśli interesują Cię książki sam przeczytałem i mocno polecam te dwie pozycje: JavaScript — Mocne strony, Douglasa Crockforda oraz JavaScript. Wzorce, Stoyana Stefanowa. Sięgałbym jednak do tych książek już po jakimś czasie od nauki podstaw. Jeśli masz je już za sobą, gorąco polecam.

Co dalej?

Co po JavaScripcie? Możliwości są dwie. Jeśli złapałeś bakcyla na programowanie webowe możesz rozwijać się jako programista frontendowy. W tym celu zainteresuj się takimi tematami jak HTML/CSS i frameworkami: Angular.js, React.js.
Możesz równie dobrze rozwijać się jako programista backendowy — i to korzystając nadal z JavaScriptu. Od blisko 10 lat rozwijany jest projekt o nazwie Node.js, który pozwala na pisanie warstwy backendowej aplikacji za pomocą tego języka.

Jeśli natomiast chciałbyś spróbować innych światów i lepiej zrozumieć czym są metody, zmienne, typy danych, programowanie obiektowe, algorytmy, co to jest kompilacja i wiele wiele innych powinieneś zainteresować się innymi językami jak Java, C++, C#, Ruby czy Python. Dobrą pozycją dla początkujących są dwa tomy książki Symfonia C++ Jerzego Grębosza.

Nie bądź żyła, podziel się!

A Ty jaki język programowania polecasz na początek? Może masz jakieś ciekawe kursy, książki dla nowicjuszy. Podziel się nimi w komentarzu, niech inni też z nich skorzystają! Dzięki!

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Dariusz Mydlarz’s story.