Alman Basınında Şampiyonlar Ligi G Grubu

Alman basınının geneline göre RB Leipzig’in Şampiyonlar Ligi kura çekiminde şans yanında oldu ve baş edilebilir rakiplerle eşleşti. Haberlerde özellikle Leipzig’in Avrupa sahnesinde ilk defa yer alacağı ön plana taşınırken, grubun birbirine denk takımlardan oluştuğu vurgulanmış.

Der Tagesspiegel gazetesinin internet sitesindeki haberde uluslararası alanda ilk kez sahne alacak Bundesliga ekibi için; rakipleri “Monaco, Porto ve Beşiktaş ile baş edebilir” ifadeleri kullanılmış.

ZDF kanalının internet sitesinde ise Leipzig’in şanslı olduğu ön plana taşınmış. Leipzig’in gruptan memnun olduğu ifade edilen haberde, RB Leipzig CEO’su Oliver Mintzlaff’ın değerlendirmesine yer verilmiş:

“Gruptan mutsuz değiliz. Geçebileceğimiz rakipler ve bunun için memnunuz. Ama rakiplerimizi küçümsememiz gerektiğini de biliyoruz. Bundan sonra rakiplerimizle meşgul olacağız ve hatta gerekli olursa Beşiktaş, İstanbul’un ülkesindeki (Türkiye’deki) politik durumu takip edeceğiz.”

Sächsische Zeitung gazetesinin internet sitesinde verilen “Leipzig İçin Şanslı Kura” başlıklı haberde; RB Leipzig’in Şampiyonlar Ligi’nde yoluna devam edebilmek adında haklı bir umut besleyebileceği vurgulanmakla beraber; Monaco, Porto ve Beşiktaş’ın iyi birer rakip oldukları ama hiçbirinin “güçlüler arasındaki en güçlüler” olmadığına değinilmiş.

Jens Marx ve Sandra Degenhardt imzalı haberin devamında ilk kez Avrupa sahnesinde yer alacak olan RB Leipzig’in Messi’li Barselona ya da Cristiano Ronaldo’lu Real Madrid gibi güçlü rakiplerle de eşleşebileceği hatırlatılarak; Monaco, Porto ve Beşiktaş ile eşleşerek Bundesliga ekibinin “Son 16” için önemli bir şans yakaladığı belirtilmiş.

Die Welt gazetesinin internet sitesi de aynı başlık ile verdiği haberde eski Alman milli futbolcu ve yorumcu Lothar Matthäus’ün yayıncı kuruluş Sky Sports News için yaptığı kura değerlendirmesinin altı çizilmiş:

“Birbirine denk dört takımın bir araya geldiğini söyleyebilirim. RB Leipzig çekinmesini gerektirecek bir rakip ile eşleşmedi.”

Kicker dergisinin internet sitesinde Şampiyonlar Ligi gruplarının değerlendirildiği haberde ise, aynı dergide redaktörlük de yapan eski futbolcu Mounir Zitouni’nin G Grubu hakkındaki yorumuna yer verilmiş. Zitouni’ye göre, Leipzig çoğunluğun düşündüğü gibi şanslı bir kura çekmedi:

“Leipzig kolay bir grupta yer almıyor. Monaco zaten Fransa şampiyonu. Porto ile Beşiktaş da çok güçlü rakipler ve uluslararası tecrübeye sahipler.”

Mitteldeutscher Rundfunk internet sitesi ise ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde boy gösterecek olan Alman ekibinin çok daha zorlu rakipler ile aynı grupta yer alabilme ihtimalinin olduğunu hatırlatarak, Leipzig’in ölüm grubundan kurtulduğunu vurgulamış. Haberin devamında, takımın kaptanı ve Leipzig savunmasının belkemiği Willi Orban’ın, kura hakkındaki değerlendirmesi şöyle:

Çok daha kötüsü olabilirdi diye düşünüyorum. Ama Monaco, Porto ve Beşiktaş da güçlü rakipler. Bizim için iyi birer sınav olacak ve biz bu maçlarda en iyi oyunumuzu sergilemek istiyoruz. Nasıl bir sonuçla karşılaşacağımızı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Haberin devamında, kura çekiminin ertesi günü gerçekleşen antrenmanda izleyici olarak yer alan taraftarların kura hakkındaki yorumları ile, antrenman sonrası teknik direktör Ralph Hasenhüttl’ün konuyla alakalı açıklamalarının da yer aldığı, bir video haber yayınlanmış.

Söz konusu kısa röportajlardan; taraftarların genel olarak rakiplerden memnun olduğunu ve özellikle evlerinde oynayacakları ilk maç için sabırsızlandıklarını söylemek mümkün.

Beşiktaş’ın çok güçlü bir rakip olduğunu belirten bir taraftarın ise; İstanbul’daki taraftarların çok ateşli olduğunu ve Leipzig’e geldiklerinde müthiş bir atmosfer oluşacağına inandığını” söylemesi dikkate değer.

Teknik direktör Hasenhüttl’ün video haberin devamındaki açıklamaları ise şu şekilde;

“Fransa şampiyonu Monaco geçen sene M. City ve Borussia Dortmund’u saf dışı bırakarak yarı finale yükseldi. Portekiz ekibi iki kez Dünya Kulüpler Kupası, iki kez de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu var ve yine uluslararası tecrübesi çok yüksek. Ayrıca İstanbul’da işlerin ne şekilde gelişeceği konusunda konuşmak çok zor. Hepsi en üst seviye takımlar. Gerçek şu ki; Şampiyonlar Ligi seviyesindeyiz.“

Mitteldeutscher Zeitung gazetesinin internet sitesinde Ullrich Kroemer imzalı haberde Leipzig’in rakipleri Fransa ve Türkiye şampiyonları Monaco, Beşiktaş ile Portekiz ligi ikincisi Porto için “iddialı, güçlü ama baş edilebilir” ifadeleri kullanılmış.

Haberin devamında Leipzig’in uluslararası arenadaki tecrübesizliğine değinilmiş. Eğer Karabağ ön elemelerdeki yüksek performansı göstermese, bu anlamda Leipzig’in en zayıf takım olarak gösterileceği belirtilmiş.

Geçtiğimiz sezon büyük bir başarıya imza atarak şaşırtıcı bir şekilde Bundesliga’yı ikinci bitiren Leipzig’in Şampiyonlar Ligi’nde de benzer şekilde şaşırtıcı sonuçlar alabileceğinin altı çizildikten sonra, Leipzig’in grubun favorisi ve geçen sezonun yarı finalisti Monaco da dahil olmak üzere tüm rakiplerden puan alabileceği vurgulanmış.

Özellikle Porto ve Beşiktaş’ın varlığı; Leipzig’in Şampiyonlar Ligi’nde kışı geçirip yola devam edebilmesi için bir şans olarak yorumlanmış.

Aynı sitenin konuyla ilgili başka bir haberinde ise Leipzig’in futbolcularından Dominik Kaiser ve Willi Orban’ın grup hakkındaki görüşlerine yer verilmiş. Kaiser;

“Kurayı takım arkadaşlarımızla hep beraber takip ettik ve sonuçtan memnunuz. Grubumuz elbette bizi yeni düşüncelere sevk etti. Ölüm grubu olarak adlandıramayız ama her üç takım da geçen sezon Avrupa kupalarının içinde kalmayı bildiler.”

Devamında Orban’ın “Çok daha kötüsü olabilirdi.” sözlerini ön plana taşıyan haberde, Leipzig Kaptanı’nın kuradan İstanbul çıkmış olmasına özellikle sevindiğini belirterek, Orban’ın konuyla alakalı sözlerini aktarmış;

“Fantastik bir şehir. Ve stadyum, cadı kazanı gibi olacak.”
Show your support

Clapping shows how much you appreciated Ufuk Küçükdağlı’s story.