Bir sonraki adım… Uzaylı dostlarımız

“Evrende yalnız mıyız?”

İnsanoğlu evrim sonrasında kafasına göğe kaldırdığı ilk günden beri bu soruyu soruyor.

Milyonlarca komplo teorisi, çekilen binlerce film ve kitap hem bu soruya yanıt aradı hem de insanların merakını ve korkularını artırdı.

Aslında uzaylı fenomeni yeni bir konu değil. Binlerce yıldır farklı medeniyetler, özellikle Güney Amerika yerlileri, gezegen dışındaki canlılarla temaslarını günümüze aktardılar.

Kutsal kitaplarda da evrende yalnız olmadığımıza dair ciddi atıflar var. Kısacası konu hiç yeni değil ancak ilgi çekmeye devam ediyor. Yeni gelişmeler de -özellikle bilimsel kanattan gelenler- artık evrensel komşularımızla temas etme, daha doğrusu bunun tüm dünyaya resmi ağızlardan duyurulma saatinin yaklaştığını gösteriyor.


Yeni Gezegen

Ara başlıkta yazan “yeni” sözüne lütfen takılmayın. 16 Ekim’de ilginç bir gelişme oldu. Aslında binlerce yıl öncesinde yaşamış bazı topluluklar güneş sistemimiz içerisinde bizim tanımlayabildiğimizden daha fazla sayıda gezegeni tanımlıyorlar. Marduk veya Nibiru olarak tanımlanan bu gezegen (veya gezegenlerin) dünyayı radikal bir şekilde etkilediği hatta felaket düzeyinde olaylar yarattıkları antik medeniyetlerde sıkça işleniyor. NASA da bunu doğruladı… Yapılan resmi açıklamada hakkında önemli kanıtlar bulunan bu gezegenin (Planet X veya Planet 9) dünyadan 10 kat daha büyük olduğu söyleniyor. Unutmayın, bunlar resmi açıklamalar.

Hawking Endişeli

Britanyalı fizikçi Stephan Hawking, uzaylıların var olup olmadığını artık tartışmıyor. Hawking olaya daha farklı bir boyuttan bakarak “uzaylılarla temas kurmamamız gerektiğini” düşünüyor. Olası bir temas halinde, başka bir ifadeyle bizden daha ileri düzeyde canlılarla tanışmamız halinde, istila edilebileceğimizi düşünüyor. Bu düşüncesini de “ileri yaşam formlarıyla karşılaşmamız Amerikalı yerlilerin Kolomb’la karşılaşması gibi olacak” sözleriyle ifade ediyor.

Anonymous: NASA açıklayacak

Dünyaca ünlü hacker topluluğu Anonymous ise geçtiğimiz günlerde oldukça iddialı bir videoyla gündeme geldi. Videoda, NASA’nın yakın zamanda uzaylı temaslarını açıklayacağı söylenirken bu canlıların mikroorganizma seviyesinde olmadığı ve gelişmiş bir topluluk olduğu belirtiliyor.

Astronotlar Susmuyor

NASA bu iddialarla ilgili suskunluğunu korusa da uzaya giden astronotlar uzaylılar konusunda aynı şekilde ketum değil. Apollo 12 görevinde yer alan ve aya giden isimlerden biri olan Alan Bean, yaptığı açıklamada uzaylıların dünyayı ziyaret ettiğini söylerken, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan Alman astronot Alexander Gest ise “Gökyüzünde yüz milyar çarpı yüz milyar tane yıldız görüyoruz. Başka yıldız sistemlerinde yaşam için koşulların bulunması şansı bana çok yüksek görünüyor” sözleriyle bir anlamda artık mızrağın çuvala sığmadığını söylüyor. Keza dünyaca ünlü astronot Edgar Mitchell de “yalnız olmadığımıza dair kanıtlar var” sözleriyle uzun süre gündem olmuştu.

Ne Olacak?

Bilim çevreleri artık gezegenimiz dışında akıllı yaşam formları olup olmadığını tartışmıyorlar. Tartıştıkları konu yaşanacak temas sonrasında ne olacağı… Temas ettiğimiz grup dost bile olsa şüphesiz dünyanın sosyal yapısında büyük etkiler yaratacak. Ancak bu grup dost değilse o zaman gerçekten Hawking’in önerisinde olduğu gibi işler tatsızlaşabilir. Zaman gösterecek.

Like what you read? Give Eray Emin Aydemir" a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.